2. STAATSBOSBEHEER Griffioenlaan 2, Utrecht fragment van een folder "Uw Natuurreservaat" (no. 13), schaal 1 30.000 formaat van de folders is hoogte 22 cm en breedte variabel 28, 38 of 48 cm de folders verschijnen eens in de 3 4 jaar de grootte van de oplagen is variabel, meestal 5.000 ex. het aantal drukgangen is 4 tot 6, meestal 5 de wijze van drukken is klein offset de folders zijn bedoeld voor wandelaars en fietsers, soms ruiters de folders zijn gratis de folders zijn verkrijgbaar bij de kantoren van Staatsbosbeheer en incidenteel bij plaatselijke VVV-kantoren bijzonderheden: De folders worden door Staats bosbeheer uitgegeven voor de bij haar in beheer zijnde Natuur- reservaten van het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap- pelijk werk. Het doel van de folders is in kaartbeeld en woord informatie verschaffen aan in het natuurgebied gei'nteresseerde bezoekers van die C. R.M.-reservaten die een redelijke toeloop verdragen. Momenteel bestaat de serie uit 16 kaarten. zijn voor zowel fietsers als bromfietsers geschikt, en in het zwart alleen voor fietsers. De toeristische infrastructuur van de directe omgeving wordt ook aangegeven en op de achterkant van de kaart staat duidelijk welke routes naar het bosgebied leiden. Deze formule en de legenda is overgenomen door alle andere instanties die vergelijkbare wandelkaarten uitgeven in Nederland. Het Goois natuurreservaat, de Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, het Nationaal Park De Höge Veluwe, provinciale natuur- besehermingsorganisaties zoals Het Gelders Land- schap hanteren alle dezelfde legenda. De aansluiting met andere kaartsoorten die bij voorbeeld beweg- wijzerde fietsroutes of autoroutes aangeven (zoals van de ANWB) is vaak moeilijk. 4. Wolters-Noordhoff b. v. - Recreatie-atlas Zuid- Holland, schaal 1 100.000, 1978. Formaat 11 x 22 cm. Verschijnt eens in de 2 3 jaar in een oplage van 15.000 exemplaren. Gedrukt in 4 drukgangen in opdracht van de Provinciale VW Zuid- Holland. Verkrijgbaar bij VVV-kantoren f 6,50. Doelgroep: automobilisten, fietsers en wandelaars. Kaartuitsnede: Het gebied tussen Woerden en Alphen öf het gebied tussen Leiden en Rijswijk. Dat deze kaarten voor wandelaars geschikt zouden zijn moet op een vergissing berusten; hoogstens om te plannen wäar men gaat wandelen, zeker niet om er al wandelende de weg op te vinden. Ook fietsers hebben de handicap dat er op deze kaart niet te zien is of men al of niet längs de hoofdwegen mag fietsen. De legenda van de toeristische atlassen van Wolters is in de loop van de tijd gewijzigd. De atlas van Zeeland begon met 45 Symbolen, die van Zuid-Holland heeft er 68, keurig onderverdeeld in categorieen van algemene en toeris tische informatie. Het kaartbeeld van het fragment van Zuid-Holland is ook wat minder rüstig dan dat van Zeeland, al zal dat ook wel aan het gebied liggen. Vergelijken we de kaart met die van de ANWB op dezelfde schaal dan blijkt dat voor verkeersdeelnemers de ANWB-kaart de voorkeur zou kunnen verdienen omdat hij op- en afritten van autosnelwegen duidelijker en in detail aangeeft, en vollediger informatie voor fietsers en bromfietsers brengt. Beslist onhandig is het feit dat de kaart van de provincie in 14 delen gesneden is om in het "handige" atlasformaat te passen. Over het algemeen geeft de atlas een duidelijker beeld van de toeristische attracties dan de ANWB-toeristen- kaart. De atlas geeft een register (vakken van 10 bij 22 cm zijn echter te groot om snel de plaatsen terug te kunnen vinden), plattegronden van de grote plaat sen en een thematische kaart met de attracties in de open lucht. 5. Topografische Dienst - Nederland 1 25.000, blad 40 B, Arnhem Formaat 50 x 40 cm. Verkrijgbaar bij de Topografische Dienst, Boekhandels en VVV's f 8, Verschijnt eens in de 5 (West-Nederland) tot eens in de 10 (Oost- Nederland) jaar. Van de Waddeneilanden geeft de Topografische Dienst speciale bladen uit die elk een heel eiland beslaan en in prijs varieren van f 3, 50 - f 10,—. 1978. IV. 3 Lustrumnummer 37

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 45