5. TOPOGRAFISCHE DIENST Westvest 9, Delft fragment van een topografische kaart, schaal 1 25.000 (40 B) formaat van het kaartbeeld is 40 x 50 cm de kaart verschijnt eens in de 5 jaar de grootte van de oplage is 2.500 exemplaren het aantal drukgangen is 6 de wijze van drukken is offset de kaart is bedoeld voor vele categorieen van gebruikers de prijs is f 8, per stuk (afgehaald) de kaart is verkrijgbaar bij de Topografische Dienst en bij enkele boekhandels en VVV's bi j zonde rheden De kaart is er een uit een serie van 368 stuks, tezamen geheel Nederland bedekkend. Elk blad wordt aangeduid met een bladnaam en nummer (zie hiervoor de blad- wijzer van de Topografische Dienst). Er bestaat van alle bladen ook een schetsuitgave, deze zijn uitgevoerd in een lichte grijze tint met de hoogtelijnen in bruin. Verder bestaan er van de Wadden- eilanden speciale kaarten die elk een heel eiland beslaan, zo ook van Walcheren. Van de omgeving van Qmmen is ook een speciale kaart verkrijg baar. etablissementen zijn bij vergelijking beter op de ECI- kaart terug te vinden en het kleurcontrast op de laatste kaart is duidelijker. Of de kaart inderdaad voor wandelaars geschikt is moet sterk betwijfeld worden. De uitgezette wandelingen, die in de bossen worden aangegeven, zijn op de kaart al niet goed te volgen, men kan hier beter naar voetspoorkaarten verwijzen die er wel de schaal voor hebben. De achterkant van de kaart is gebruikt om er een plaatsnamenregister op te drukken en verder is hier de verschillende VVV's, die het gebied bestrijken, de gelegenheid geboden informatie over de attracties en outillage van hun grondgebied te geven. 9. Dienst der Publieke Werken Amsterdam - Het Amsterdamse Bos. Schaal 1 10.000. Formaat 63 x 38 cm. Prijs f 1, verkrijgbaar bij Publieke Werken, VW en ANWB. Verschijnt eens in de 3 jaar in een oplage van 20.000 exemplaren. 7 drukgangen voor de voor- en twee voor de achter kant. Doelgroep: Bezoekers Amsterdamse Bos. Kaartuitsnede: Bosbaan of Stadskwekerij Naast de topografische kaart is dit de enige toeris- tische uitgave waar relief bij wordt aangegeven. De kaart laat duidelijk zien hoe ruiters, wandelaars en fietsers elk hun eigen wegen kunnen begaan zonder elkaar lastig te vallen, een indeling dus zoals die ook bij de boswachterijen van Staatsbosbeheer wordt op- gezet. De wandelpad- en ruiterpadsymbolen zouden iets forser kunnen (zie de rode en zwarte streeplijnen op het kaartfragment)De wandelroutes staan er duidelijk op, alle attracties die het park heeft even- eens. Het enige wat men mist is een situatiekaartje dat de beste routes naar het park vanuit verschillende delen van Amsterdam aangeeft, evenals de loop van de buslijnen die in het park haltes hebben. 10. Gemeentelijke Dienst voor de Volkshuisvesting, 's-Gravenhage - Plattegrond van 's-Gravenhage. Schaal 1 20.000. Formaat 60 x 40 cm. Prijs f 0, 50, te verkrijgen bij de VW. Oplage elk jaar 400.000 exemplaren, gedrukt in 5 drukgangen. Doelgroep: automobilisten, fietsers en wandelaars. KaartuitsnedeScheveningen/Vijverberg. Men moet even wennen aan de orientatie, het kaart- noorden is zo gedraaid dat de bovenrand van de kaart parallel loopt aan de Noordzeekust, om de stad groter te kunnen afbeelden. Het is een duidelijk kaartbeeld; niet alle toeristische attracties staan er echter even duidelijk met vignetjes op aangegeven. Er is een leuke manier van weergave van de winkelstraten waardoor het centrum duidelijk naar voren komt (een uitloper ervan ziet U aan de onderzijde van de uitsnede). Direct naast de kaart staan de adressen, telefoonnummers en prijzen van de op de kaart vermelde attracties. Het is dus een zeer duidelijke en informatieve opzet. Ook de bedrukte achterkant biedt nuttige en compacte informatie. 1978. IV. 3 Lustrumnummer 43

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 57