6. KONINKLIJKE MARINE Dienst der Hydrografie Badhuisweg 171 's-Gravenhage fragment van een kaart voor Zeil en motorjachten (kaart 1810) formaat van de kaart is 35, 5 x 52, 5 cm de kaart verschijnt jaarlijks omstreeks maart de grootte van de oplage is 22.000 exemplaren (1977) het aantal drukgangen is 5 de wijze van drukken is offset de kaart is bedoeld voor water- sporters de prijs is f 14, (excl. BTW) de kaart is verkrijgbaar via agentschappen (bijv. ANWB) bi j zonderheden De kaart is er e6n van een serie van 7, die gezamenlijk de door watersporters meest bezochte (aan groot vaarwater grenzende) gebieden bestrijken. De met "kaart" aangeduide zeil- en motorjacht- kaarten zijn eigenlijk atlassen. Zo bestaat Kaart 1810 uit 4 kaarten van verschillende schaal, die te- zamen het gehele IJsselmeer en de randmeren bestrijken. Boven- dien zijn vele detailkaartjes opge- nomen 11. Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders - Flevoland recreatie. Schaal 1 200.000. Formaat 42 x 29, 5 cm. Gratis verstrekt door de producent te Lelystad. Collage 50.000 per jaar, ge- drukt in 4 kleuren. Doelgroep: automobilisten, fietsers en wandelaars Kaartuitsnede: gehele kaart. Dat de kaart ook als voor wandelaars staat aangegeven ligt aan de vraagstelling op het vragenformulier dat we de bijdragende kaartproducenten toestuurden. De kaart kan natuurlijk hoogstens dienen om na te gaan wäar men kan wandelen, niet om öp te wandelen. In de duidelijke kaart zijn vergeleken met de vorige editie veel verbeteringen aangebracht. Alle Symbolen zijn in de legenda verklaard, de Symbolen hebben een meer gebruikelijke vorm gekregen en de tekst is duidelijker; de kampeerterreinen en jachthavens die in de begelei- dende tekst genoemd worden staan nu allemaal op de kaart aangegeven. De blauwe lijntjes waarmee de Symbolen gelocaliseerd worden zijn wat aan de dünne kant en datzelfde geldt voor de spoorwegen. Die laatste speien echter toch niet zo'n grote rol in de openlegging van het gebied. We hopen op meer kaart- bijlagen uit Lelystad voor het Kartografisch Tijdschrift. 12. Nederlandse Spoorwegen NV - Fietsen met NS/ Wandelen met NS. Vouwbladen met routebeschrijvingen op verschillende schalen, uitgereikt door de NS bij aankoop van Wandel(trein)kaartjes of Fiets(trein)kaartjes. Oplage variabel, voldoende voor den jaar. Formaat 21x31 cm, of A4. Eenkleurige kaarten, gedrukt in dezelfde kleur als de tekst. De kartografie is niet optimaal, hoewel dit het enige voorbeeld van zwartwit-kartografie is dat we bij de collectie hebben is er toch meer van te maken. Aan de tekst is veel meer zorg besteed, die wekt meteen belangstelling voor het gebied - en dat zouden de kaartjes ook moeten en kunnen doen. Wat allemaal niet verheelt dat we ook de NS bijzonder dankbaar zijn voor het ter beschikking stellen van het materiaal. INVENTARISATIE VAN HET AANBOD Willen we het aanbod van toeristenkaarten inventari- seren, iets waar Withagen in zijn artikel van 1975 (zie literatuur) op aandrong, dan moeten we voor de overzichtelijkheid eerst een indeling naar schaal- groepen maken: A Kleinschalige toeristenkaarten (1 100.000 en kleiner) bedoeld voor het plannen van excursies, uitzetten van routes, en als hulp bij het navigeren door automobilisten en lange-afStands fietsers. Wil de kaart dit mogelijk maken, dan moet hij een overzicht geven van de toeristische attracties en van de juiste routes om ze te bereiken. B Middelschalige toeristenkaarten (rond de schaal 1 50.000) zijn in principe het meest geschikt als afbeelding van de omgeving van de 'recreatiebasis', het punt waar de vacantie wordt doorgebracht en van waaruit wandelingen worden gepland en fiets- 1978. IV. 3 Lustrumnummer 45

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 61