7. ANWB Koninklijke Nederlandse Toeris- tenbond, Postbus 2200, Den Haag fragment van een waterkaart, schaal 1 25,000 (blad S) formaat van de gehele kaart is 73,5 x 112,5 cm de kaart verschijnt 1 maal per 2 3 jaar de grootte van de oplage is 12.500 exemplaren het aantal drukgangen is 6 de wijze van drukken is offset (2-kleurenpers) de kaart is bedoeld voor water- sporters de prijs is f 6, 50 per stuk de kaart is verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren en ook tegen een hogere prijs bij de boekhandel bij z onde rheden De kaart is er §dn van een serie van 18 stuks, die in tegenstelling tot de kaart voor zeit- en motor- jachten van de Dienst der Hydro- grafie, het vaarwater in geheel Nederland bestrijkt. De kaarten zijn op varierende scha len en formaten uitgevoerd. De oplage kan per kaart verschillen van10.000 tot80.000 exempla ren. De looptijd varieert per kaart van 2 tot 4 jaar. tochten in de naaste omgeving worden gemaakt. Daarvoor is de weergave van de volledige infra- structuur vereist, en van alle attracties in de omgeving. C Grootschalige toeristenkaarten (1 25.000 en groter) zijn bij uitstek geschikt voor bezoek aan objecten waar längere tijd verbleven wordt, met name de functie van wandelkaart is hier de meest belangrijke. Alle paden, gemarkeerde routes, ruiterpaden, volledige infrastructuur en attracties moeten aangegeven zijn. Na deze indeling gemaakt te hebben kunnen we nagaan hoe het aanbod van de Nederlandse toeristenkaarten over deze drie groepen verdeeld is: A Op het gebied van de 'kleinschalige toeristen kaarten' was er in Nederland lange tijd het aanbod van de topografische kaart 1 100.000, van de ANWB toeristenkaarten en van de Smulders- Kompaskaarten Omstreeks 1956 is de 1 100.000 serie van de Topografische Dienst gediscontinueerd, sedert een jaar of vijf is Wolters-Noordhoff ook op deze schaal werkzaam. De Smulders Kompaskaarten verschijnen per provincie, op een schaal van rond de 150.000, en bevatten voornamelijk wegeninformatie zodat ze niet geheel in de categorie toeristenkaarten thuis hören. De ANWB karteert het hele land, in 13 bladen (zie bladwijzer 1). De bladindeling is zo- danig gekozen dat er geen toeristengebieden door- sneden worden. De overlap tussen de bladen is soms vrij gering. Wolters karteert de provincies Friesland, Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant op de schaal 1 100.000 (zie bladwijzer 4). In deze groep valt ook de kaart van de Zuidelijke IJsselmeerpolders (zie bladwijzer 11). B Op het gebied van de 'middelschalige toeristen kaarten' heeft Wolters zieh nog alleen met de Toeristenkaart Eemsland gewaagd. Het Europees Cartografisch Instituut heeft een groot deel van het land gekarteerd op deze schaal ten behoeve van de Toerkaarten van Meulenhoff-Bruna (zie bladwijzer 8) op de schaal 1 50.000, zij het niet in een samenhangend systeem. Dat heeft op deze schaal alleen de Topografische Dienst met de kaartserie 1 50.000 (zie bladwijzer 5). Voor de ANW, de Algemene Nederlandse Vereni- ging van VVV's, was de 'chaos' van het aanbod in deze schaalgroep reden om het initiatief te nemen tot een ook het gehele land bedekkende kaart op de schaal 1 50.000, de "Kaart voor vakantie en vrije tijd". Hoever men op het ogenblik met deze serie is toont bladwijzer 13. Verschillende kaartproducenten werken aan deze serie mee, onder andere Smulders en het ECI/Drukkerij Rijswijk. De Waterkaarten en de Kaarten voor zeil- en motorjachten van respectievelijk de ANWB en de Dienst der Hydrografie vallen voor het groot- ste deel ook in deze schaalgroep, zijn echter 1978.IV. 3. Lustrumnummer 47

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 65