8. E.C.I./DRUKKERIJ RIJSWIJK Verrijn Stuartlaan 25 Rijswijk fragment van een toeristenkaart, schaal 1 50. 000 formaat van de gehele kaart is 60 x 84 cm de kaart verschijnt eens in de 2 jaar de grootte van de oplage is 35.000 exemplaren het aantal drukgangen is 4 1 de wijze van drukken is offset de kaart is bedoeld voor fietsers en wandelaars de prijs is f 4, 50 per stuk de kaart is verkrijgbaar via de VW verkooppunten bijzonderheden: De kaart is er een uit de serie: Voor vakantie en vrije tijd. Het is een uitgave van de Provinciale VW Drenthe. Verder zijn op de bladwijzer ook aangegeven de kaarten op schaal 1 50.000 (Toerkaart), die het E.C.I. heeft vervaardigd voor Meulenhoff-Bruna. verder niet met de andere kaarten te vergelijken vanwege hun afwijkende doelgroep. In principe karteren de twee instanties niet dezelfde gebieden. De Dienst der Hydrografie heeft van oudsher de zorg voor de open wateren die in directe verbinding staan met de zee, de ANWB karteert de binnen- wateren. Bij deze groep hoort sedert kort ook Wolters met de Wateratlas van Friesland. Zie voor een indeling van de bladen voor het watertoerisme de bladwijzers 5 en 6. C Op het gebied van de grootschalige kaarten is de Topografische Dienst de enige die het gehele land bedekt met een aaneengesloten kaartserie, Nederland 1 25.000. Daarnaast brengt deze dienst ook een aantal bladen met meer toeristische be- stemming: kaarten van de Waddeneilanden en van Ommen. Deze speciale bladen staan ook aangegeven op bladwijzer 5. De tweede, qua assortiment is Staatsbosbeheer, met op het ogenblik 35 Voetspoor- kaarten op schalen tussen de 1 10.000 en 1 25.000 (zie bladwijzer 3) en met de bedoeling in de naaste toekomst dit assortiment tot bijna 50 kaarten uit te breiden. De Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten, de Stichting Nationaal Park De Höge Veluwe, het Gelders Landschap, het Zuidhollands Landschap en het Goois Natuurreservaat hanteren alle dezelfde legenda en dezelfde schalen als Staatsbosbeheer. Het zijn over het algemeen kleine instellingen die niet zomaar 700 kaarten ter beschikking kunnen stellen; in bladwijzer 14 geven we toch een beeld (zij het dan waarschijnlijk incompleet wegens on- voldoende informatie) van de ligging der door deze instellingen gekarteerde objecten. De kaart van het Amsterdamse Bos en die van Den Haag vallen ook qua schaal in deze categorie. Een iets ander gedragspatroon wordt verwacht van de bezoekers van de natuurreservaten waar Staats bosbeheer het beheer over voert. Van 15 van deze staatsnatuurterreinen is tot nu toe een vouwblad uitgebracht en ook dit aantal zal in de toekomst nog toenemen. Ze bieden wat meer informatie over de natuur en mogelijkheden deze in detail waar te nemen. De verspreiding over Nederland wordt in bladwijzer 2 getoond. Ook het materiaal van de Nederlandse Spoorwegen voor wandelaars en fietsers wijkt qua uitvoering wat af van de rest van het materiaal. De verdeling ervan over het land wordt aangegeven in bladwijzer 12. VERGELIJKING VAN VRAAG EN A AN B OD Na de voorgaande kwalitatieve en kwantitatieve inven- tarisatie moeten we nagaan in hoeverre het geschetste aanbod voldoet aan de vraag. Om die vraag wat te kunnen specificeren wordt er met hulp van Mevr. M. Niemeyer-Wallis, student-assistente aan het Geografisch Instituut te Utrecht nagegaan wat het overheersende recreatiepatroon is van de bezoekers van de 32 door de Rijksplanologische Dienst onder- scheiden recreatiestreken. Aan de soort recreatie kunnen we bepaalde eisen ontlenen, te stellen aan het kartografisch materiaal dat hen bij die recreatievorm 1978. IV. 3 Lustrumnummer 49

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 69