11. RIJKSDIENST voor de IJSSELMEERPOLDERS Zuiderwagenplein 2, Lelystad fragment van een recreatiefolder, schaal 1 200. 000 formaat van de gehele folder is 42 x 29, 5 cm de folder verschijnt jaarlijks de grootte van de oplage is 50.000 exemplaren het aantal drukgangen is 4 de wijze van drukken is offset de folder is bedoeld voor alle categorieen bezoekers de folder is gratis de folder is verkrijgbaar bij de afdeling Voorlichting van de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders te Lelystad De kaart voor zeil- en motorjachten geeft geen enkele informatie die niet op het zeilen betrekking heeft. Smulders Kompaskaart geeft zoveel topografische informatie dat de kaart niet meer goed leesbaar is. De Voetspoorkaarten tenslotte geven alle informatie die men nodig heeft. Voor Zuid-Limburg is er aan kleinschalige toeristen- kaarten de ANWB-kaart, die over accommodatie geen uitsluitsel geeft, wel over de manier hoe we die accommodatie kunnen bereiken, en over de mooie routes en andere attracties van dit gebied. Met de ANWB-kaart zal je niet gauw per ongeluk over de grens verdwalen, met de Toerkaart van Meulenhoff- Bruna is die kans groter. De Toerkaart (op schaal 1 50.000) geeft wel op de achterkant toeristische informatie, maar maakt niet duidelijk wat een natuur- gebied is, en of dat al of niet toegankelijk is. Aan grootschalig kaartmateriaal is er te weinig - wij vonden slechts een voetspoorkaart van het bos rond het Drielandenpunt, een "Uw natuurreservaat" - kaartje van een Orchideeentuin en een kaart van de Brunssummerheide. Het grote aantal mensen dat in Zuid-Limburg wandelt komt kartografisch toch nog onvoldoende aan zijn trekken. Op deze manier kan men het beschikbare materiaal evalueren en nagaan of dit aan het doel beantwoord, en het eventuele bestaan van lacunes onderkennen. Dat er lacunes zijn in het kaartaanbod is zeker! Middelschalige kaarten van gebieden als Wieringen, De Streek, Gaasterland, Westerwolde, Amstelland, de Utrechtse Heuvelrug, Krimpenerwaard, Dalfsen en omgeving, Denekamp-Ootmarsum, de Peel en Zuid-Beveland en Zuid-Limburg ontbreken. Wat de grootschalige kaarten betreft blijkt uit de bladwijzers 3 en 14 dat er al erg veel beschikbaar is en volgens Staatsbosbeheer zijn er nog een twintigtal Voetspoor kaarten in aantocht, zodat hier toch van een bevredi- gende situatie gesproken kan worden. Waar ANWB, Smulders en Wolters in het kleinschalige aanbod voorzien, met meer of minder succes en de situatie bij de grootschalige kaarten er goed uit ziet, blijft de toestand bij de middelschalige toeristen- kaarten onbevredigend. Het streven van de ANW om tot een volledige bedekking van het land op deze schaal te komen, ook daar waar dat commercieel voor de kartografische industrie minder interessant is, ver dient daarom alle aandacht. Literatuur 1. Kartografie no 58, mei 1972: F. J. Ormeling - Evolution and distribution of a cartographic information folder - the Rotterdam Europoort Map. 2. Kartografie no 63, october 1973: C.Koeman - Toeristenkaarten, hfet ontmoetings- veld voor kartografen en kaartgebruikers. G. D. Raasveldt - Kaarten voor zeil- en motor jachten. M.A.G.Bos - ANWB Waterkaarten T. de Haas, H. J. van Slooten - Tien jaar voet spoorkaarten bij het Staatsbosbeheer. Les Services de tourisme du Pneu Michelin - La Carte Michelin, au Service du tourisme. 3. Verslag Studiedagen Driedimensionale Kartografie, Ede 1973, Groningen 1974: H.C. Berann - Aus meiner Panoramawerkstätte. F.W.Michels - Panoramakaarten 4. Kartografisch Tijdschrift vol. 1-2, 1975: W.Franpois - De toeristenkaart, informatiebron en communicatiemedium. J. M. C. Withagen - De relatie tussen toeristisch bedrijfsleven en kartografische instituten. F. J. Ormeling - Nieuwe ontwikkelingen in de toeristische kartografie. C. de Jong - Waarde van de atlas van Zeeland voor toerist en recreant. 5. Kartografisch Tijdschrift vol. 1-3, 1975: W.H.Janssen - De psychologie van de automobilist- kaartgebruiker. 1978.IV.3 Lustrumnummer 53

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 81