Inmiddels werden door de ICA- commissie uitvoerige lijsten met gewijzigde termen en (300) nieuwe termen toegezonden, die ook de nodige aandacht vroegen. De werk- zaamheden moeten voor 1 januari 1977 afgesloten zijn, om publikatie van het M.D. in tweede editie v66r het ICA-congres in Tokyo (1980) mogelijk te maken. Het ziet er niet naar uit dat de werkzaamheden dan ook inderdaad gereed zullen zijn. P. W. Geudeke. LUSTRUMKARTOGRAFENDAG IN AMSTERDAM Het 4e lustrum van de kartogra- fische vereniging is een groot succes geworden - het was goed bezocht, goed gepresenteerd en geweidig geillustreerd met een tentoonstelling. Een spandoek aan de gevel en vertegenwoordigers van locaal of landsbestuur - als blijk van maatschappelijke waar- dering - waren het enige dat aan het feest ontbrak. Bijna 200 leden van de NVK, waren al dan niet vergezeld van hun echt- geno(o)t(en), op maandag 25 Sep tember 1978 om 10.30 uur in Hotel Casa 400 in Amsterdam aanwezig, toen voorzitter Piket de lustrum- bijeenkomst opende. Romein was helaas door ziekte verhinderd en drs. A.H.Sijmons hield in zijn plaats een körte inleiding tot de tentoonstelling. Hij nodigde de voorzitter vervolgens uit deze te openen: door de klok terug te draaien van 1978 tot 1958. Met deze krachttoer deed Piket het motto van de expositie - 20 jaar Nederlandse Kartografie - zowel oplichten, als uit de kaart naar voren treden. Met Sijmons als gids bleek de tentoonstelling een ontwikkeling in beeld te brengen, die ging van "tekening O. I.-inkt op calque; handbeschrifting" (1958) tot: "längs volledig geautomatiseerde weg tot stand gekomen gerasterde kaart (1977)". De tentoonstelling bracht verslag, rekening en ver- antwoording uit over 20 jaar kartografische activiteit. In deze periode is sprake geweest van toenemende rationalisering - minder arbeids- en drukgangen - en steeds strengere kwaliteits- eisen. De funktie van de kaart is ook veranderd: twintig jaar terug was de kaart meer een illustratie- middel bij publikaties - nu worden er boekwerken gepubliceerd als begeleiding van kaarten. De eer- der vermelde kwaliteitseisen bleken een Stimulans in plaats van een hindernis voor kwaliteits- verbetering. Bij de tentoonstelling, die door een Utrechts collectief, bestaande uit Michel van Elk, Theo van der Heydt en Gerrit van Omme was gebouwd, hoorde een zeer volledige en boeiende catalogus "20 jaar Nederlandse Kartografie 1958-1978" geheten, die de ont- wikkelingen bij de 20 inzenders, die van ANWB, CITO-plan, ECI, PBNA en de hele overheids- kartografie en universitaire instituten tot Wolters-Noordhof varieerden, uitgebreid beschreef. Het ECI had voor deze catalogus een fraai omslag gedrukt (een combinatie van de Biesboskaarten van Michels en ANWB)Het is te hopen, dat het materiaal, dat 105 m2 paneel bedekte, nog eiders geexposeerd wordt, zodat ook niet- kartografen van de ontwikkelingen op ons vakgebied kennis kunnen nemen. Dat er althans gewerkt wordt aan de ontwikkeling van de kartogra fische kennis konden we zien op de beeldbuis: tijdens de tentoon stelling werden er banden afge- draaid van de 4 programma's die de Nederlandse Onderwijs Televisie in april 1978 aan het maatschappe lijke nut van de kartografie wijdde: Open Kaart. Een apart deel van de catalogus was gewijd aan de ontwikkelingen in het onderwijs in de Kartografie en verzorgd door de werkgroep Karto grafische Vorming. Van der Waag, die deze werkgroep 5 jaar geleid heeft, en nu als voorzitter afscheid neemt, werd door Piket nog eens voor zijn belangrijke werk bedankt. Na een gemeenschappelijke lunch werd er zwaar geschut in stelling gebracht: de twee Nederlandse Professoren in de kartografie, Koeman en Ormeling, liefen resp. zi en, wat er in 400 jaar aan vreemde zaken op kartografisch gebied ge- produceerd is, en wat er in de laat- ste 20 jaar op kartografisch gebied bereikt is. Koeman kon door zijn verblijf in Suriname niet in Amsterdam aanwezig zijn en lief zijn voordracht op de band af- draaien - de kwaliteit daarvan met gelijkgeschakelde dia's was zo goed, dat men de professor zelf nauwelijks miste. Koeman gaf een geestig en leerzaam overzicht van eigenaardig gevormde kartografische produkten: kaarten met eigenwijze graadnetten, kaar ten met overdreven reliefvoor- stellingen, deftige kaarten zonder inhoud, kaarten met thema's waar we nu wat gek tegenaan kijken, zoals de IJskaart van Hollands Noorderkwartier. De aantrekkings- kracht van het kleine, de miniatuur, blijkt uit de belangstelling voor kaarten op postzegels en voor zak- atlassen. Zijn de laatste eenvoudig te 8 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 10