transporteren, dan geldt het tegen- overgestelde voor reliefmodellen; alleen al om de transportproblemen waartoe ze aanleiding geven moet je deze kaartvorm als eigenaardig betitelen. Kaarten van gefantaseer- de landen trokken voorbij en kaar ten op ongebruikelijke ondergron- den: borden, tegels, prullemanden en speelkaarten. Vanuit Surinarae werden een aantal toehoorders nog toegesproken, en de professor be- sloot met een typisch Nederlands kartografiseh produkt een (West-) Friese koe met een zwart-wit kaart! In aansluiting op Koeman's voor- dracht liet prof. Pannekoek een dia zien van een andere eigenaar- digheid: e6n van de zes in relief gebeeldhouwde stads kaarten (nl. die van Rome) op de voorgevel van de kerk Santa Maria del Giglio te Venetie (1680-1683). Ormeling Sr. ging verder waar hij tien jaar eerder, in Delft, op het tweede lustrum in 1968, was op- gehouden: met de officiele geschied- schrijving van de kartografische vereniging. Hij legde daarbij de nadruk op de toenemende profes- sionalisering van het kartografiseh beroep; een duidelijk teken dat we volwassen worden. Het proces van verzelfstandiging, los van het KNAG, werd beschre- ven. Een overzicht van wat er sinds 1958 op kartografiseh gebied in Nederland tot stand gekomen is, leidde tot de kenschetsing van een renaissance, ja een nieuwe Gouden Eeuw in de kartografie. Niet minder dan 55 hoogtepunten in de laatste 20 jaar gaven hem daartoe aanleiding! Vervolgens kwamen de ontwikkeling in het ledenbestand aan de orde en de vrijwillige inzet van de NVK- leden. Dit laatste maakt het moge- lijk dat er zo'n geweidig diensten- pakket geboden kan worden: Studie- en kartografendagen, aan- geklede ledenvergaderingen, zomer- cursussen en tentoonstellingen. Zoals bij de professionalisering gewezen werd op de noodzaak van het ontwikkelen van een beroeps- ethiek en het streven naar wette- lijke bescherming van de om- schrijving 'kartograaf', zo gaf Ormeling hier mogelijkheden aan om dat dienstenpakket te varieren met excursies, poster sessions en science courts. Bij alle lof, ook voor het Kartografiseh Tijd- schrift, kwamen de internationale activiteiten er wat minder af: de contacten met het buitenland zijn nog matig en voor verbetering vatbaar. Maar binnen Nederland heeft de NVK de rol gespeeld van katalysator van de ontwikkelingen in de kartografie en zo in belang- rijke mate tot een nieuwe karto grafische Gouden Eeuw bijgedragen. Piket dankte de sprekers, de Or ganisatoren van de tentoonstelling en de lustrumcommissie (Buis, Snabilie, Van Omme en Dansen). De vorige dag waren de bouwers van de tentoonstelling tot diep in de nacht bezig geweest met het op- zetten van de expositie, die de avond van het lustrum weer moest worden afgebroken. De voorzitter bewoordde ook de erkentelijkheid van de NVK jegens A.Ras die vele avonden en vrije weekenden besteed had aan de produktie van het lus- trumnummer van het Kartografiseh Tijdschrift, en er in slaagde op het lustrum aan Piket en Ormeling de eerste exemplaren van het num- mer aan te bieden. (De volgende morgen ging de rest van de nummers op de post naar de NVK-leden). Met dit nummer nam Ras afscheid van de redactie van het Kartogra fiseh Tijdschrift, waaraan hij na 10 jaar Kaartbulletin, nog eens 4 jaar heeft meegewerkt. De reeeptie, die op de lezingen volgde, vormde een geanimeerd en feestelijk besluit van deze lustrumdag. Wat opviel was het grote aantal jongeren dat aanwezig was, en dat zieh blijkbaar bewust was van niet alleen inhoudelijke, maar ook maatschappelijke funetie van de vereniging. Dit samen met de enorme inzet van Organisatoren en ondersteunende bedrijven en diensten vormt de kracht van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. F. J. Ormeling DE HARVARD COMPUTER GRAPHICS WEEK De Harvard Computer Graphics Week vond plaats in Boston van 23 juli tot 28 juli 1978. Men had de keuze uit een totaal van negentien verschillende program- ma's, verdeeld over vijf dagen (inclusief twee avonden), waarbij een aantal programma's tegelijker- tijd werden afgewerkt. De regi- stratie en de opening van het congres vonden plaats op zondag 23 juli 1978. Maandagochtend handelde over het onderwerp toepassingen van Com puter kartografie in het onderwijs. Dit hield in op welke wijze Computer 1978.IV.4 9

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 11