kartografie wordt onderwezen, waarom Studenten geen Computer experts behoeven te zijn om toch de vruchten te kunnen plukken van onderwijs in de Computer karto grafie. Tevens kwam aan de orde de integratie van Computer karto grafie en -onderwijs in de planolo- gie, alsmede de manier waarop Computer kartografie is ingescha- keld in het onderzoek op het gebied van bijvoorbeeld ekologie en het milieu. Maandagmiddag waren er twee mogelijkheden. Het eerste program- ma hield in een overzicht van de Software in de Computer kartografie, verkrijgbaar bij regeringsinstanties en universiteiten met uitzondering van Harvard. Besproken werden de mogelijkheden en beperkingen van deze programma's. Het tweede programma, dat ver- volgd zou worden op dinsdag- en woensdagmiddag, had als onder- werp: een overzicht van de principes voor het ontwerpen van thematische kaarten. In dit drie middagen durende programma kwamen fun- damentele kartografische begrippen aan de orde, zoals kaartsoorten, klassifikatie, grafische.voorstel- ling, kaartdokumentatie enz evenals alternatieve oplossingen voor moeilijkheden bij het maken van thematische kaarten. Dinsdagmorgen werden toepassin- gen van Computer kartografie door de overheid onder de loep genomen, zoals bij regionale- en stads- planologie om de groei in specifieke gebieden te bevorderen, hoe Com puter kartografie verscheidene organisaties in bepaalde situaties van dienst is geweest en mogelijk anderen van dienst zou kunnen zijn. Bijzonder interessant hierbij was met name de ontwikkeling van een informatiesysteem, waarbij de gevraagde informatie verschijnt als een gekleurde thematische kaart op een beeldscherm, bedoeld voor politici, zoals de president, maar ook bruikbaar om allerlei informatie voor een breder publiek toegankelijk te maken. Boeiend was ook de voordracht over hoe de politie van Kansas City er door middel van Computer kartografie in is geslaagd patronen in de criminaliteit te onderkennen, zo- dat deze kon worden teruggebracht door een gerichte aanpak. De dinsdagmiddag bood twee moge lijkheden: thematische kartografie, met name symbolisatie en ontwerp, daarnaast als alternatief de Soft ware, ontwikkeld door Harvard en met name SYMAP, SYMVU, ASPEX, CALFORM en ODYSSEY, met de nieuwe interactieve grafi sche display Software, PRISMAP en POLYPS, en verder GRID, DOTMAP, MIRAGE en FORAY, tevens het programma IM GRID, dat is gemaakt voor research in de landschapsarchitektuur. Ter sprake kwamen de mogelijkheden en beperkingen van deze program ma's. De volgende dag kon men zieh 's ochtends bezig houden met Computer kartografie als methode van onderzoek in de medische sektor (onderzoek van kanker en andere ziekten), dan wel met toe- passingen van Computer kartogra fie door de plaatselijke, de regio nale of de centrale overheid inzake vervoer, infrastruktuur, ekologie, milieu en energievraagstukken. In de middag kon men zieh praktisch bezig houden met de programma's van het laboratorium in de Harvard Workshops, of men kon deelnemen aan de derde sessie over themati sche kartografie, hetgeen deze keer ging over het gebruik van kleur en over de toekomst van de thematische kartografie; of men kon zieh bezighouden met een over zicht van de ontwikkelingen om tot kartografische databases te komen. 's Avonds werd er een overzicht gegeven van de belangrijkste ont wikkelingen in de wereld op het gebied van geautomatiseerde Systemen van de vastgoed regi- stratie en informatieverstrekking. Hierbij bleek overduidelijk, dat de U. S. A. op dit gebied nu eens niet de toon aangeeft, maar daar- entegen een grote achterstand heeft ten opzichte van Europa. Donderdagochtend was het onder- werp Computer kartografie voor commerciele toepassingen, waar bij zaken als marktonderzoek, research en produktontwikkeling, bedrijfsbeleid en Consulting aan de orde kwamen. Een kijkje achter de schermen van enkele grote bedrijven, op welke manier zij Computer kartografie succesvol wisten in te schakelen om hun onderzoek en beleid effektiever te maken. De middag werd besteed aan een bespreking van kartografische databases, ontwikkeld door Harvard. Er werd begonnen met POLYVRT, waarna de opvolger van POLYVRT, te weten ODYSSEY, werd besproken en dan met name de ontwerpstruk- tuur. Hierna kwamen enige toepas singen van ODYSSEY aan de orde. Tegelijkertijd werd een soort spoed- cursus Computer kartografie gegeven; deze was bedoeld voor leidende figuren in handel en industrie. 's Avonds was er een programma over de invloed van LANDSAT op de Computer kartografie. Hierbij werd een aantal toepassingen, waarbij data afkomstig van LANDSAT werd gebruikt, onder de loep genomen. Vrijdagochtend was de ontwikkeling, distributie en marketing van Soft ware en databases het onderwerp kosten, programma's, Systemen, valkuilen, programma's waar vraag naar is, methoden om potentiele gebruikers te identificeren en te bereiken, de vaststelling van de prijs en de Strategie voor de distributie waren zaken, die hier bij aan de orde kwamen. 's Middags kwam aan deze Graphics Week een einde met de Harvard Software en database Workshops, waarbij men zieh aktief kon bezig houden met POLYVRT en ODYSSEY, de voorbereiding en enige toepas singen. Ook was het mogelijk deel te nemen aan een programma over het Sta dium waarin de Computer kartogra fie nu is, is geweest en waar het naar toe gaat. Opgemerkt kan worden dat, zoals mocht worden verwacht (Harvard) het geheel doorgaans van hoog niveau was. Ook was de grote inzet van de deelnemers opvallend. Dit alles in schril contrast met het ICA congres in Washington, dat helaas gedeeltelijk hiermee samen- viel. De oorzaak moet misschien worden gezocht in een andere organisatie. In Harvard was men kennelijk selektiever: minder lezingen en dan nog meestal op uitnodiging, en meer poster presentatiesOok waren de diskussies anders georganiseerd: in Washington een enkel vraagje achteraf, in Harvard diskussie- groepen (per spreker ingedeeld, al naar gelang de specifieke belang- stelling) met interessante en diep- gaande diskussies waarvoor ruim de tijd was. Verder kan worden vastgesteld dat 10 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 12