Algemene principes voor de vormgeving van atlassen I.E Zaroetskaja Opmerking vooraf In 1976 werd in Moskou de bundel: Complexe Regionale Atlassen gepubliceerd, een standaardwerk van 640 pa- gina's waarin alle aspecten van redactioneel werk, produktie en gebruik van dergelijke atlassen worden behandeld. Redacteur van dit werk was prof. dr. K.A. Salisjtsjef, die hiermee zijn twintigjarig lid- maatschap van de commissie voor nationale en regio nale atlassen van de International Geographical Union op een grandioze wijze afsloot. Het is tevens een grote prestatie van mevrouw prof, dr. I. P. Zaroetskaja; zij was geheel of gedeeltelijk verantwoordelijk voor 132 pagina's van het werk en levert daarmee de grootste bijdrage van de 38 auteurs. Om een idee van deze publikatie te geven, volgt hier- onder een verkorte inhoudsopgave: Deel 1 - Methoden van atlascompilatie H. 1 Het opzetten van een atlasproject H.2 Het voorbereidende werk H.3 Methoden van compilatie en bewerking van manuseriptkaarten H.4 Technische verwerking van manuseriptkaarten H.5 Algemene principes voor de vormgeving van atlassen H. 6 Bijzonderheden van het samenstellen van kaarten van de natuur H.7 Bijzonderheden van het samenstellen en bewer- ken van socio-economische kaarten H8 Mogelijkheden voor automatisering bij de atlas- produktie H.9 Het gebruik van remote sensing beeiden bij de samenstelling van atlassen Deel 2 - Inhoud en bijzondere eigens chappen van atlas- rubrieken, en de samenstelling van atlas- kaarten H. 1 Kaarten voor het inleidend gedeelte H.2 De geologische struetuur van delfstoffen H.3 De geofysische aspecten H.4 Het relief H.5 Het klimaat H. 6 Vergletsjering en lawines H. 7 Permafrost H8 Oppervlaktewater H. 9 Bodem en bodemgeschiktheid H.10 Vegetatie H.11 Fauna H.12 Medisch-geografische kaarten H.13 Fenologische kaarten H. 14 Landschappen - Fysisch-geografische regionali- sering H.15 Kaarten voor milieu-evaluatie H. 16 Bevolking en arbeidskrachten H.17 Industrie H.18 Bouwnijverheid H.19 Landbouw H.20 Bosbouw H.21 Transport en economische connecties H.22 Algemene economische kaarten H.23 Wetenschappelijke aspecten; opleiding van medewerkers H.24 Bijbehorende publikaties Deel 3 - Theoretische en praktische aspecten van het gebruik van komplexe regionale atlassen H. 1 Huidige Staat van het theoretisch en praktisch gebruik van atlassen H. 2 Voornaamste trends en mogelijke ontwikkelingen van atlasgebruik H. 3 Methoden van gebruik van atlassen bij weten- schappelijk en praktisch onderzoek Het boek wordt besloten met een bibliografie. De inhoud geeft een idee van de uitgebreidheid en het niveau van de behandelde materie. Het is des te meer te betreuren dat het werk in het Russisch is geschre- ven en dat er geen Westerse vertaling van bestaat. Op het ITC in Enschede heeft men onlangs een aantal secties van dit boek vertaald en u wordt als resultaat daarvan hoofdstuk 5 van deel 1 (Algemene principes voor de vormgeving van atlassen) aangeboden. De vertaling is het werk van mevrouw drs. N.J. Wentink; kartografische bewerking door de redactie. De eisen voor de vormgeving van een atlas worden in de eerste plaats bepaald door zijn bestemming en de bijzonderheden van het gebruik en van de gebruikers. Wetenschappelijke referentie-atlassen, populair- wetenschappelijke atlassen, heemkundige atlassen en algemene atlassen voor middelbaar en hoger onderwijs vereisen alle een verschillende wijze van benadering bij hun algemene vormgeving en bij de vormgeving van de afzonderlijke kaarten. Voor wetenschappelijke referentie-atlassen met zeer gedetailleerde kaarten, welke bestemd zijn voor uit- voerige studies, is een hoge mate van detaillering en 1978.IV.4 13

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 15