nauwkeurigheid bij de kartografische vormgeving van kaartsymbolen en kaartschrift noodzakelijk. Deze kaarten die worden gebruikt voor de bepaling van kwantitatieve en kwalitatieve eigenschappen ver eisen een goede leesbaarheid van alle kaartelementen, daar deze afzonderlijk moeten worden bekeken. Ken duidelijk onderscheid in structuurrasters wordt bereikt door helderheid en contrastwerking van de kleuren voor de verschillende rasterelementen, waar- bij zelfs de dunste lijnen kunnen worden onderscheiden van de lichte, goed gedifferentieerde vlaktinten van de ondergrond. Een andere benadering is nodig voor populair-weten- schappelijke atlassen en schoolatlassen. Hiervoor zijn de voornaamste eisen: duidelijkheid en snelle leesbaarheid, alsmede een gemakkelijke waarneming van de hoofdzaken zonder door de details van de kaart afgeleid te worden. Deze atlassen vereisen een daarop afgestemde vormgeving. De kleinere hoeveelheid details en gegeneraliseerde contouren laten het ge- bruikvan groter kaartschrift en zwaardere lijnen toe, evenals de toepassing van heldere vlakkleuren. Voor de vormgeving van heemkundige- en andere school atlassen is een nog grotere eenvoud en duidelijkheid vereist, afgestemd op een lezer die niet gewend is aan het gebruik van atlassen. Atlassen bestemd voor pianologisch en civieltech- nisch gebruik waaruit vaak kaarten worden gecopieerd, en aan de hand waarvan metingen worden verricht en verschillende grafische constructies worden ver- vaardigd, zijn gekenrrrerkt door hun zeer gedetail- leerde inhoud. De afzonderlijke kaarten worden niet alleen gebruikt voor een overzicht van een gebied, maar ook voor een intensieve Studie van afzonderlijke delen daarvan, Zij worden over het algemeen gebruikt door praktijkmensen uit het betreffende gebied, die niet altijd voldoende ervaring hebben in het hanteren van kaarten. Zulke gebruikers hebben veel moeite met het zieh eigen maken van kaarten die een combi- natie bevatten van een groot aantal indices, met ge- bruikmaking van verschillende kartografische uit- beeldingsmethoden en van Symbolen van eenzelfde type maar in verschillende kleuren. Het is voor deze groep kaartgebruikers wenselijk de duidelijkheid van de kaarten te vergroten en het aantal Symbolen en schriftsoorten te verminderen. Bijzonder belangrijk is een duidelijke vormgeving van de legenda's en een maximum aan overzichtelijkheid bij de groepering van de Symbolen. Overigens is de eis van eenvoudige en begrijpelijke legenda's voor thematische kaarten in wetenschappelijke referentie-atlassen even belang rijk. Complexe kaarten worden niet aanbevolen voor atlas sen die op de praktijk gericht zijn. Het weglaten van sommige elementen van de kaartinhoud en een ver- mindering van het aantal schriftsoorten op de kaarten is mogelijk door de toevoeging van transparante overlays met bijv. de grenzen van de districten of van het grondgebruik of met plaatsnamen, in het bijzonder van die namen welke de kaart overbelasten. Zulke overlays vergemakkelijken het gebruik van de atlas aanzienlijk. Elke overlay kan met elke wille- keurige kaart op dezelfde schaal worden gecombineerd. Tot de algemene aspecten die behoren tot de vorm geving van een atlas behoort ook de vereenvoudiging bij het terugvinden van de gewenste kaartthema's Dit wordt behalve door een overzichtelijke inhouds- opgave bevorderd door het scheiden van de thematische rubrieken van de atlas door middel van afzonderlijke titelbladen waarop de naam van de rubriek wordt gecombineerd met foto's of tekeningen die als embleem voor de rubriek dienen. Door een artistieke vormgeving van de titelbladen der rubrieken wordt de atlas ver- fraaid en de beiangsteiling van de lezer vergroot. De bindwijze en de vormgeving van een atlas (het drukken, kleurenkeuze, kaartschrift en emblemen) alsmede een helder gekleurd stofomslag zijn alle factoren die de aantrekkelijkheid van een atlas kunnen verhogen. Bij het ontwerpen van een atlas wordt alleen de alge mene vormgeving vastgesteld, en worden de speciale Problemen opgelost die betrekking hebben op de alge mene lay-out, op de titelbladen, kaders en marges, op de plaatsing van legenda's en bijkaartjes, op het samenvoegen van meerdere kleinschalige kaarten op een kaartblad, etc. De vormgeving van de afzonderlijke kaarten hoort tot het daaropvolgende werk van kartografische ontwer- pers: de uitvoering daarvan is gebaseerd op de begin- selen van de kartografische vormgeving, waarbij men rekening dient te houden met de bestemming en inhoud van de kaarten. Titelbladen van atlassen: artistieke methoden voor het onderscheiden van rubrieken Het hoofdtitelblad van een atlas vermeldt de naam van de atlas, de benaming van de voornaamste organisatie die de atlas heeft voorbereid, de uitgeverij, en het jaar en de plaats van uitgifte. Soms wordt op het hoofdtitelblad of op het schutblad een opdracht vermeld (bijv.Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van een republiek). Voor de beschrif- ting worden decoratieve schriftsoorten gebruikt; vaak worden Ornamenten in nationale stijl toegepast en emblemen die de landstreken symbolisch voorstellen bijv. de olie en bossen van West-Siberie. Twee vormen van atlastitels zijn in gebruik. Meestal wordt aan het woord "atlas" de naam van het gebied toegevoegd: Atlas van het gewest Irkoetsk; minder vaak volgt het woord "atlas" op de naam van de Streek: Geografie van het gewest Kiev. Atlas. Soms worden de thematische rubrieken van een atlas niet door titelbladen gescheiden en worden de kaarten zonder onderbreking in de volgorde van de rubrieken gerangschikt. Met een dergelijke methode spaart men papier uit, maar het maakt de atlas eentonig, het leidt soms tot een ongelukkige, onharmonische opeenvolging van kaarten en bemoeilijkt de algemene orientering bij het gebruik van de atlas. In moderne atlassen worden gewoonlijk twee methoden voor het onderscheiden van de rubrieken toegepast. Men gebruikt speciale titelbladen voor de verschillende rubrieken, 6f men geeft de naam van de rubriek boven elke kaart aan die tot die rubriek behoort. Titelbladen kunnen worden voorzien van een gestileerde tekening, of ze kunnen een foto in kleuren of in zwart-wit bevat ten, die soms de hele pagina beslaat (dan wordt de naam van de rubriek in het fotobeeld geplaatst). Voor alle methoden is overeenstemming van de vormgeving van het titelblad met de thematische inhoud van de 14 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 16