1A AI 16 Wa V/////////A rubriek essentieel. AI te ingewikkelde tekeningen of montages van meerdere foto's worden niet aanbevolen. De lay-out van in een atlas afzonderlijke kaartbladen Bij de lay-out van de kaartbladen in een atlas wordt rekening gehouden met de afmetingen en de configuratie van het af te beeiden gebied, de schalen van twee- en efenbladige kaarten, alsmede met het aantal namen en de hoeveelheid tekst in de legenda. Bijzonderheden van indeling en vormgeving zoals de kartografische uitsplitsing van het voornaamste ge bied van de regio, de indeling ten behoeve van twee of meerdere kaarten, de keuze van afmetingen en uitvoering van de kaders, de bepaling van de breedte van de marges, de compositie van aanvullende kaar ten en legenda's, het invullen van het gebied buiten de grenzen van de Streek, de keuze van stijl en rang- schikking van de namen buiten de kaders, enz. ver eisen aandacht en artistieke smaak. Bij het formaat van de atlas is de verhouding tussen de horizontale en verticale afmeting van groot belang. Een formaat dat bijna vierkant is, of al te veel uitgerekt,maakt een onprettige indruk. Bij een bepaalde grootte of configuratie van het gebied wordt het formaat gecorrigeerd door de omtrek van het gebied in de lengte of in de breedte van de kaartpagina te plaatsen en door te manoeuvreren met de rangschikking van de legenda. Door de legenda naar beneden of naar de rechtermarge te verschuiven, kunnen de proporties van lengte en breedte van de atlaspagina essentieel worden gewijzigd. Voor dit— zelfde doel verschuift men de kaders en brengt men kleine secties van het gebied over naar de marges, en wordt de bovenrand vergroot. (zie ook fig. 1, de opmaak van de kaart) legenda legenda i Y/////////////////////A fig.1 Bij de plaatsing van twee of meer kaarten op een blad- zijde moet rekening worden gehouden met het relatieve "gewicht" van elke kaart. Het is bijvoorbeeld beter kaarten met grotere afmetingen, die een grotere dicht- heid of een heldere kleur hebben, onderaan de blad- zijde te plaatsen. De logische volgorde van de onder- werpen mag evenwel niet worden verstoord. Bij de verdeling van meerdere kaarten over e6n atlaspagina moet ook rekening worden gehouden met het verband tussen de inhoud van de kaarten en de rangschikking van de thema's. Een zekere vrijheid om te manoeu vreren kan worden verkregen door de volgorde van fig.2 X////A legenda de kaarten te varieren van rechts naar links, van boven naar beneden, in paren, enz. Voorbeelden en Varianten in de indeling worden ge- geven in figuur 2, waarin de logische volgorde van de kaarten met cijfers en de met elkaar verwante onder- werpen met stippellijnen worden aangeduid. De kartograaf moet ook aandacht besteden aan de uit voering van de kaderlijnen die de kaarten binnen de grenzen van een atlasblad afgrenzen. Zij worden van elkaar onderscheiden door middel van rechthoekige kaders met een opening, of door middel van kromme lijnen, getrokken met een tekenmal. Overlappingen van de ene kaart op de andere worden toegestaan, als mede de toepassing van eilandkaarten, dat wil zeggen plaatsing van meer dan 6§nmaal voorkomende kaarten op een neutrale achtergrond, zonder graadnet of scheidingslijnen. Deze laatste methode maakt op de meest economische manier gebruik van de beschik- bare ruimte en geeft een logische en evenwichtige in deling van de atlas bladen. Voor een evenwichtige bladindeling is ook de plaatsing van. legenda's, aanvullende kaarten, schema's en dia- grammen van groot belang. Teveel vrije ruimte in het op te vullen gebied geeft de indruk dat het kaartblad niet af is. Een overmatig opvullen van alle hoeken geeft daarentegen een indruk van overiadenheid, en van een onderdrukken van de hoofdkaart door de inzetkaarten. De meest algemene aanbevelingen voorzien in het volgende: niet meer dan drie hoeken van het kaartblad vullen met inzetten; een evenwichtige indeling nastre- ven waarbij rekening wordt gehouden met de afmetingen 1978.IV.4 15

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 17