Aan elk patroon van arceringen of andere structuur- rasters kan, onafhankelijk van de kleur, een eigen betekenis worden gehecht. Het gebruik van structuur- rasters voor atlassen is van groot belang, aangezien deze methode de mogelijkheden verruimt om overeen- komende tinten van Sen kleur te gebruiken, waarbij hun leesbaarheid behouden blijft zonder het aantal drukgangen te vergroten. Bij het aanbrengen van kl euren in vers chiliende tinten gebruikt men schalen voor het donkerder of lichter maken, en voor het verhogen van de wärmte en de intensiteit van de kleur. Kaarten die een geleidelijke toename van de indexwaarden aangeven, zoals bijv. op isolijnenkaarten, past men toe voor uiteenlopende onderwerpen. Ze komen veelvuldig voor in regionale atlassen. Er is een ruime verscheidenheid aan kleur- schalen voor een geleidelijke overgang van koud naar warm, evenals schalen waarbij tinten door toevoeging van een grijze kleur donkerder of lichter gemaakt kunnen worden. Eiders werd bij de beschrijving van de techniek van het maken van redactionele ontwerpen de mogelijkheid vermeld om drukvormen rechtstreeks van het kleur- ontwerp te verkrijgen door middel van fotografische kleurscheiding. Met deze methode wordt het aantal drukgangen niet alleen verminderd en behoeven in het voorbereidingsproces geen copieerrasters te wor den toegepast, maar kan men bovendien de vorm- geving van het kleurorigineel anders benaderen. Het is mogelijk om iedere willekeurige nuance te verkrijgen en om overgangstinten of tinten van ver- schillende intensiteit zonder hun contouren aan te geven, hetgeen bijzonder belangrijk is voor het weer- geven van verschijnselen die in de natuur geen duide- lijke grenzen hebben en geleidelijk overgaan van de ene kwaliteit in de andere. Hierbij wordt een contras- terende fotografische kleurenscheiding niet uitgeslo- ten. De vierkleurendruk op basis van fotografische kleurenscheiding wordt voorlopig in de kartografische industrie voornamelijk toegepast voor het reprodu- ceren van kleurenillustraties, maar deze methode biedt wijde perspectieven voor de reproduktie van meerkleurige kaarten. Bij de vormgeving van kaarten waarin veel elementen moeten worden opgenomen, wordt niet zelden een zgn. multi-plan weergave in verschillende niveaus toege past. Hierbij zal men sommige elementen door middel van een levendige kleur of door de grootte der Sym bolen naar de voorgrond trekken en er door het vorm- geven van de andere elementen in zachte tinten of arceringen voor zorgen dat deze de achtergrond vor- men van de hoofdinhoud van de kaart. Zo kan bijv. de spreiding van Scholen en medische instellingen, welke wordt aangeduid door middel van puntsymbolen, worden weergegeven op een achtergrond van bossen en relief. Op vele kaarten van de natuurlijke hulpbronnen is het mogelijk door het toepassen van zachte vlaktinten heldere en duidelijke Symbolen te gebruiken voor de natuurlijke hulpbronnen en de evaluatie daarvan voor hun huidig en toekomstig gebruik. Multi-plan methoden maken het mogelijk de inhoud van de kaarten te ver- rijken zonder dat de leesbaarheid achteruitgaat. Sommige methoden van vormgeving kunnen dienen als een effectief middel voor generalisatie. Voor elk onderdeel van de kaartinhoud kunnen de qua betekenis of kwantitatieve eigenschappen voornaamste objecten worden benadrukt door de grootte van de Symbolen, de sterkte van het kleurcontrast, enz. Dat gebeurt bijv. op een bodemkaart van een taiga-gebied waar de beste, voor landbouw geschikte, bodemsoorten geaccentueerd worden door middel van een heldere kleur (verschil lende soorten tsjernozem welke zieh in smalle stroken längs de rivier bevinden). Op analoge wijze wordt op een vegetatiekaart de kleur of tint van inheemse biologische levensgemeenschappen en relictvormen versterkt. Scherpe kleurgrenzen in een getrapte schaal van isolijnen staan in verband met kwalitatieve verschillen en op deze wijze worden ge- bieden van verschillende betekenis geaccentueerd. In dit opzicht zijn hypsometrische kaarten kenmerkend; een duidelijk uitkomen van de orografische strueturen is in vele opzichten afhankelijk van een weloverwogen keuze van de kleurenschaal. Bij het vaststellen van de afmetingen van Symbolen in een proportionele schaal kan men rekening houden met de waarde van het ver- schijnsel op bepaalde punten. Soms wordt den gradatie in twee verschillende aspecten van een symbool uit- gedrukt teneinde de objecten te definieren volgens hun betekenis. Zodoende dragen de vormgevingsmethoden niet alleen bij tot verbetering van de leesbaarheid van de kaart, maar ook tot het beter doen uitkomen van de hoofd inhoud Dit is een belangrijke taak die bij het gene- raliseren hoort. Tenslotte wordt door een welover wogen vormgeving het met elkaar vergelijken van de kaarten van een atlas vergemakkelijkt en bijgevolg ook het gelijktijdig gebruik van deze kaarten. Vanuit dit standpunt gezien zijn nuttig: een zekere normali- sering van de overeengekomen Symbolen, in het bij zonder het vastleggen van een uniforme uitvoering of kleur van de tekens van objecten die op meerdere kaarten worden herhaald; en toepassing van een ge- meenschappelijke ondergrond voor kaarten van §§n- zelfde thematische groep, bijv. bossen en schadu- wering, een landschapsondergrond in oplichtende tin ten, een ondergrond van natuurzones of natuurge- bieden. 1978.IV. 4 17

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 19