Tekstwaarneming' en evenwichtige plaatsing in de grafische mimte Enschede Enschede A.J. Karssen De grafische beeldtaal bedient zieh van een aantal bouwstenen, waarmee een grafische voorstelling wordt opgebouwd, met de bedoeling een informatie- overdracht tot stand te brengen. Deze bouwstenen zijn punten, lijnen en oppervlakken, welke door middel van visuele variabelen oneindig gevarieerd kunnen worden. Bertin beperkt zieh tot punt, lijn en opper- vlak, maar aangezien teksten op dezelfde wijze ge varieerd kunnen worden, kan tekst als de Vierde mogelijkheid worden beschouwd. De visuele variabele grootte uit zieh in corpsver- schillen, helderheidswaarde in mager/vet, struktuur (of densiteit) in nauw en ruim gespatieerd, kleur in rood/blauw, orientering in recht/cursief, vorm in onderkast/kapitaal, vele letterfamilies, smal/breed, plat en reliefdruk, zie figuur 1. Grafische Tekst Variabelen Voorbeelden Toepassing Grafische Waarneming GROOTTE (corps-grootte) Enschede Enschede uitbeelden van hoeveelheden, benadrukken en afzwakken kwantitatief, geordend en selektief HELDERHEIDS WAARDE {mager/vet, grijs/zwart) Enschede Enschede Enschede uitbeelden van rangorde, benadrukken en afzwakken geordend en selektief GREIN (STRUKTUUR) (spatiering) Enschede Enschede Enschede uitbeelden van verwante verschilfen kwalitatief, selektief en geordend KLEUR Enschede biauw Enschede groen Enschede rood uitbeelden van verwante en absolute verschilfen kwalitatief en selektief ORIENTERING (recht, cursief) Enschede Enschede uitbeelden van verwante verschillen kwalitatief VORM {letterfamilies, onderk./kap.) ENSCHEDE Enschede Enschede Enschede Ense heile uitbeelden van verschillen kwalitatief GEKOMBI- NEERDE VARIABELEN Enschede Enschede grootte+helderheidswaarde versterking van de toepassingen afhankelijk van de gebruikte variabelen figuur 1 Van de genoemde vier inplantatievormen zal hier op de tekst nader worden ingegaan, waarbij vooral de plaatsing van teksten in de grafische ruimte aan een nader onderzoek zal worden onderworpen. Tekst binnen de grafische semiotiek In de leer van de tekensystemen wordt onderscheid gemaakt tussen tekens en Symbolen. Onder teken wordt verstaan: beeld, geluid of geur dat op zichzelf Staat, zonder geestelijke inhoud. De letters van het alfabet zijn zulke tekens, evenals een cirkel, driehoek of veelhoek. Daarentegen is een symbool een beeld, ge luid of geur dat naar iets anders verwijst dan het zelf is. Woorden, verkeersborden, kaartelementen zijn voor- beelden van Symbolen. De lettertekens die samen het woordsymbool 'cirkel' vormen, roepen een inwendig beeld op van een ronde vorm van onbestemde grootte. Het woord kan worden waargenomen met het oog (le- zen) of met het oor (gesproken woord). De getekende cirkel daarentegen is het 'uitwendige' beeld van een zuiver ronde vorm van een meetbare grootte en verschijnt via de visuele waarneming. De getekende cirkel is geen symbool maar een teken. Wanneer men afspreekt om een cirkel waar te nemen als een stad, dan is hierdoor de cirkel symbool ge worden en heeft daarmee dezelfde funktie als een woord gekregen. Men kan in een kaart in plaats van een stads- cirkel het woord 'stad' plaatsen. Hiermee wordt de afspraak die voor de cirkel moest worden gemaakt overbodig. Het onderscheid tussen tekst en overige kaartsymbolen wordt gevonden in het feit dat het 6en voor zichzelf spreekt en het ander een verklaring of afspraak nodig heeft. Een ander belangrijk verschil is dat voor woor den de symbolische verwijzing bij elk individu anders kan zijn, terwijl de andere kaartsymbolen slechts op 66n manier kunnen worden opgevat, zolang de ver klaring eenduidig is. Immers, het woord 'cirkel' zal bij de 66n een vage ronde vorm oproepen en bij de an der misschien de zon of de vorm van een wiel. Maar als kaartsymbool met de afspraak 'stad' is elke andere uitleg uitgesloten. Dit verschil wordt aangeduid met polysemiotisch en monosemiotisch. Luchtfoto's zijn polysemiotisch, het begrijpen ervan is afhankelijk van de individuele interpretatie van de waarnemer, kaar- ten daarentegen zijn monosemiotisch,door eenduidige legenda-afspraken kunnen ze slechts op een manier begrepen worden. Binnen grafische konstrukties worden teksten meestal gekoppeld aan reeds in beeld gebrachte verschijnselen. Namen op kaarten worden doorgaans gebruikt om de 18 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 20