In de a-kaartjes wordt aangegeven waar zieh de groot- ste hoeveelheid ruimte bevindt. In de b-kaartjes is de tekst volgens dit principe geplaatst. In de c-kaartjes wordt getoond hoe een onevenwichtige plaatsing de zwart/wit balans verstoort. In de figuren 13 en 15 zijn de teksten gecentreerd tussen de omringende lij nen. De witafstand tussen tekst en lijn is aan beide zijden gelijk, waardoor een evenwicht met de omge- ving ontstaat. Wellicht is het mogelijk de beste plaats längs mecha nische weg of met behulp van een formule te bepalen, dit kan zijn nut hebben voor programmering van door Computers bestuurde tekenautomaten. Voor de dagelijkse praktijk is een optisch afschatten van de grafische ruimte de aangewezen weg, aangezien een kaart op dezelfde visuele wijze door de kaartlezer wordt waargenomen. Waarnemings-effekten van kaartteksten bij puntsymbolen In de hiervoor omschreven gevallen is sprake van een relatief vrije grafische ruimte, welke steeds groter is dan de afmeting van de te plaatsen naam. Veel vaker komt het voor dat de ruimte beperkt is, waarbij soms teksten door andere kaartelementen heen moeten worden geplaatst. Met hetzelfde uitgangspunt van even- wichtig gebruik van de beschikbare grafische ruimte kunnen deze teksten worden geplaatst. In deze gevallen gaan echter enkele waarnemingseffekten de plaatsing mede beinvloeden. 1. Samenklonteren. Een letter welke een ander kaartelement zeer dicht nadert, zonder dat dit element wordt geraakt, ver- oorzaakt een effekt van samenklonteren, zie bij a in figuur 16. De letter en de lijn staan dan zo dicht op elkaar dat het zwart van beide als een geheel wordt waargenomen. Wanneer slechts enkele tienden van een mm meer tussenruimte wordt gegeven, zullen ze ge- makkelijker als afzonderlijke elementen worden ge- zien, b in figuur 16. figuur 16 2. Lijnonderbrekingen. Wanneer zieh een situatie voordoet waarbij een lijn- element gedeeltelijk moet worden bedekt met tekst, zal de lijn ter plaatse moeten wijken voor deze tekst. Neemt men de lijn niet weg, dan worden de letter- tekens hierdoor sterk bei'nvloed, ontstaat vervorming en wordt de leesbaarheid geschaad. Wanneer in de lijn een gat wordt gemaakt, dan zal de kaartlezer dit niet 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 22