Wanneer over leesbaarheid wordt gesproken dient hieronder makkelijk leesbaar te worden verstaan. Kaartteksten worden lang niet altijd onder ideale omstandigheden gelezen en ook is het gezichtsver- mogen van kaartgebruikers niet altijd optimaal. Daar komt nog bij dat namen in kaarten vaak volslagen vreemd zijn voor de kaartlezer, zodat ze letter voor letter worden gespeld, hetgeen de eis van makkelijke leesbaarheid van elk afzonderlijk letterteken te meer benadrukt. Over leesbaarheid van tekst is een uit- gebreide literatuur van vele honderden onderzoeken en artikelen voorhanden. Wie geen tijd en gelegenheid heeft deze literatuur te raadplegen, kan het beste aan de veilige kant blijven en twijfelgevallen vermijden. Uitzonderingsgevallen Men is niet altijd vrij in het kiezen van de beste plaats van tekst in de grafische ruimte. In enkele gevallen dwingt de ruimtelijke situering van het symbool zelf een dienovereenkomstige plaatsing van de bijbehorende naam. 1. Wanneer een stad aan de linker of rechter oever van een rivier ligt zal de kaartlezer de naam van die stad aldaar verwachten. Vooral wanneer de rivier als een krachtig symbool is weergegeven verdient het aan- beveling plaatssymbool en naam bij elkaar te plaatsen. De ligging aan een weg of spoorlijn is minder ken merkend voor de ruinTtelijke situering van een stad, dan die aan een rivier. Daarom mag voor wegen en spoorlijnen eerder van de regel worden afgeweken dan bij rivieren, tenzij het om smalle, dünne riviertjes gaat (Romein, 1976). 2. Over de voorkeur van het in zee plaatsen van namen behorend bij kustplaatsen bestaat bij auteurs van richt- lijnen weinig onenigheid. Zolang deze regel niet als 'heilig' wordt gezien.kan men zieh er aan houden. Ook hier komt het principe van de grootste beschikbare ruimte op de tweede plaats. 3. Wanneer diagramsymbolen (cirkels, stavene.d.) in thematische kaarten van een naam worden voorzien, verdient het aanbeveling deze namen in principe steeds op dezelfde wijze te plaatsen, bij voorkeur aan de benedenzijde als 'onderschrift'. Dit ongeacht de plaats in de grafische ruimte, dus eventueel lijnwerk aan de onderkant onderbreken, terwijl bijvoorbeeld links of rechts vrije ruimte beschikbaar is. Aangezien dia gramsymbolen als puntsymbool toch vaak vrij veel oppervlakte innemen, zal plaatsing van de naam nu eens boven, dan weer links of er onder de kaartlezer dwingen voortdurend om het symbool te zoeken naar de bijbehorende naam. Een vaste plaats van de tekst ten opzichte van het symbool zal een snellere iden- tifkatie bevorderen en verwarring over wat bij wat hoort voorkomen. De tekst, behorend bij een dia- gramsymbool, behoort een geintegreerd deel van het diagram-ontwerp te zijn, zie fig. 25. Grafische relatie p u n ts y mboo 1 -1 eks t In de literatuur over het plaatsen van namen bij punt- symbolen wordt meestal aanbevolen, in situaties waar- bij men over een vrij veld beschikt, de naam bij voor keur aan de rechterzijde, iets boven het midden van Busselo Roermund Rasveen •ermund Busselo 'asveen Nieuw- v Hoogendoorn Koemanswoud Koemanswoud Nieuw-Hoogendoorn figuur25 het symbool te plaatsen (Krümmel/Eckert, Imhof, Arnberger, Robinson, e.a.). Maar ook andere posities worden als 'ideaal' beschouwd: onder het symbool (Raisz), links boven (Crovitz en Friedman). Deze laatste aanbeveling werd gevonden als resultaat van een psycho-fysisch onderzoek, waarbij evenwel niet met kaartvoorbeelden werd gewerkt (figuur 26). FREQUENCY OF LETTER REPORT figuur26 Sommige auteurs gaan zover dat zij een volgorde aan- geven: 1 rechts, 2 links, 3 boven, 4 onder (Imhof); 1 onder, 2 rechts, 3 boven, 4 links (Raisz), zie figuur 27. Uit het voorgaande möge zijn gebleken dat uitsluitend de balans in de grafische ruimte bepalend is voor het vaststellen aan welke zijde een naam bij een punt symbool zal worden geplaatst. Nadat de ruimtelijke plaats eenmaal is vastgesteld doet zieh een tweede plaatsingsfase voor: het moge- lijkerwijs scheppen van een grafische relatie tussen tekst en symbool. Hiermee wordt bedoeld dat een verhoging van de leessnelheid kan worden verkregen, 22 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 24