MASSIF CENTRAL M A S S IF CENTRAL LANDJE LAND LAND namen in een andere dan de horizontale richting wor den geplaatst, zie figuur 34. figuur34 figuur35 Wanneer een niet omgrensd gebied een ronde vorm heeft en een lange naam, dan dient de naam in twee, of drie delen te worden versneden. Hiermee voor- komt men dat een langgerekt gebied wordt gesugge- reerd, zie figuur 35. Waarneming van gespatieerde teksten In tegenstelling tot namen bij puntsymbolen die com pact behoren te zijn, dienen namen van lijn- en opper- vlaktesymbolen bij voorkeur te worden gespatieerd. Gespatieerde teksten worden als uitgestrekt en trans- parant waargenomen. Deze karakteristieken zijn in overeenstemming met de aard van lijn- en opper- vlaktesymbolen. Voor gespatieerde teksten kan met kleinere letters worden volstaan, een voordeel wan neer men het kaartbeeld wenst te ontlasten, zie figuur 36. MAANGEBERGTE Maannv/er MAANGEBERGTE figuur 3 6 Afhankelijk van een rüstige of drukke achtergrond wordt voor maximale letterspatiering twee tot drie maal de kapitaalhoogte aangehouden. Bij ruimere letterspatiering is het moeilijk en vaak onmogelijk de tekst als geheel in een enkel waarnemingsmoment te lezen. Het oog moet letter voor letter aftasten, waardoor vertraging van de leessnelheid ontstaat. Wanneer zieh tussen gespatieerde letters andere kaartelementen bevinden, wordt de spatieringsafstand tussen die letters zodanig vergroot tot optisch een- zelfde withoeveelheid (afstand) ontstaat als tussen de andere letters, zie figuur 37. D R E N T S E H/EIDE RUN/LAND figuur 37 Een veelvoorkörnende vergissing bij het benoemen van gelijksoortige gebieden van verschillende grootte wordt gevonden in de onjuiste toepassing van ver schillende spatieringen. Zo worden namen van grote gebieden vaak wijd gespatieerd en die van kleine ge bieden, behorend tot dezelfde groep, weinig of hele- maal niet, figuur 38. Dit is in strijd met de typografische regel dat ver- schil in spatiering wordt waargenomen als verschil in karakter. In deze gevallen moet worden gezocht naar verschil in lettergrootte, met verhoudingsgewijs steeds dezelfde spatiering, welke kan worden uit- gedrukt in de kapitaalhoogte, zie figuur 39. Grootte- verschil vormt de direkte relatie tot de verschillen in de kaart, spatieringsverschillen daarentegen ver- oorzaken nuances in transparante en compacte waar neming van tekst (zie figuur 1). LANDJE S figuur 38 figuur 39 In thematische kaarten waarin vaak slechts een enkele eenheid (bijv. uitsluitend administratieve eenheden) het letterbeeld bepaalt, kunnen grootte- verschillen in de tekst tot een minimum worden beperkt.Er is hier geen bei'nvloeding of verwarring door anderssoortige teksten, zoals dat vooral in fysische kaarten het geval is, zie figuur 40. Besluit Over het plaatsen van namen kan nog veel worden gezegd, maar met toepassing van de prineipes van 24 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 26