aaiütadgtogoffi DE HATTINGA KAARTEN GEREPRODUCEERD Als bijlage bij dit nummer treft de lezer een fraaie reproduktie aan, genomen naar een der talrijke door de Hattinga's vervaardigde kaarten en plattegronden. Het betreft hier een specimen van de facsimile's, zoals die onder de auspicien van de Stichting tot bevordering van de uit- gave van de Hattinga-atlassen te Utrecht (voorzitter prof. Koeman) door de Uitgeverij Canaletto te Alphen a/d Rijn zullen worden ge- publiceerd, voorlopig in een reeks van 7 portefeuilles, waarvan de eerste, die plattegronden bevat van Goes, Middelburg, Sas van Gent, Hülst, 's-Hertogenbosch, Maas tricht, Nijmegen en Arnhem, in- middels is versehenen, met een historische inleiding over de Hattinga's en hun werk door drs. W.J.M. Hoogendoorn-Beks en prof dr. J. C.M. Hattinga Verschure. Het kartografisch werk van de Hattinga's heeft lange tijd een ver borgen bestaan geleid. Wie iets meer over deze hoogst bekwame kaartmakers wil weten zij verwe- zen naar Hoofdstuk 3 in Koeman's bekende: Handleiding voor de Studie van de Topografische Kaarten van Nederland 1750-1850, alsmede naar een tijdschriftartikel, t.w. J.Keuning, De Hattinga's, T.A.G. 1958, p. 106-119. Uit Koeman's tekst blijkt dat Willem Tiberius Hattinga (1700-1764), geneesheer te Hülst en landmeter-kartograaf "uit genegenheid", later geassis- teerd en tenslotte opgevolgd door zijn beide zoons D.W.C. (1730- 1790) en A. Hattinga (1731-1788), Staats-Viaanderen, Staats-Brabant, Zeeland en de "frontieren" van Gelderland, Overijssel en Gronin gen in kaart heeft gebracht, de eerste drie kaartwerken op grond van eigen opmetingen, de laatste drie naar die van anderen. Daar- naast maakten de Hattinga's tal rijke plattegronden van Steden in deze gebieden en eidersDit karteringswerk geschiedde meren- deels in opdracht van de Raad van State, was bedoeld als grootscha- lige militaire kartering en vormde diensvolgens geheim materiaal. Het werd dan ook nimmer gedrukt doch is als manuscriptmateriaal bewaard gebleven. Het berust thans in het Algemeen Rijksarchief en tevens in de Rijksarchieven te Middelburg, 's-Hertogenbosch, Groningen en Zwolle, al naar ge lang het afgebeeide gebied. Slechts verkleiningen van de kaarten van Zeeland en Staats-Viaanderen zijn door de Amsterdamse uitgever Isaak Tirion in 1744 en later in gedrukte vorm gepubliceerd. Het manuscriptmateriaal wordt bewaard in een viertal "atlassen", t.w. die van Zeeland, Staats- Viaanderen, Staats-Brabant en die van de "frontieren" van Gelderland, Overijssel en Groningen. Over de omvang van het aldus gekarteerde gebied verschaft de bij Koeman's tekst gevoegde bladwijzer (no.4) inzicht: bij na de helft van de totale oppervlakte der toenmalige Neder- landse gewesten is door de Hattinga's in kaart gebracht, hetzij als oorspronkelijke eigen kartering (Zeeland, Staats-Vlaanderen, Staats-Brabant), hetzij als copie van door anderen vervaardigde kaarten (Oost-Nederland). De kwaliteit van dit kaartwerk moet, zowel strikt kartografisch als esthetisch beschouwd, subliem genoemd worden. Zij zijn uitgevoerd in zachte aquareltinten, de lijn- elementen en het schrift met de pen. De kleuren dienen niet ter op- siering doch zijn funetioneel aan- gewend: zij geven de wijze van grondgebruik en, bij de stadsplatte- gronden, de aard der militaire en civiele bouwwerken aan. Uit de gehele kartografische stijl bliikt de grote invloed der Franse "ingenieurs geographes", het officierscorps belast met de militaire karteringen. De facsimili- reproduktie is van uitstekende kwa liteit en grote duidelijkheid. Dank zij de bemoeii'ngen der Pro fessoren Koeman en J. C. M. Hattinga Verschure (de laatste een nazaat van de Hattinga's) zal nu onder auspicien van de in de aan- vang genoemde stichting door de Uitgeverij Canaletto een groot deel van dit unieke materiaal in kleuren- facsimile worden uitgegeven. Als eerste deel van het project is gepland een reeks van 7 portefeuilles waarin een ruime keuze uit alle door de Hattinga's gekarteerde gebieden en vooral ook de stadsplattegronden zal worden gedaan. Bij gebleken mogelijkheid zal dit grote project na verschijning van de 7e porte- feuille worden voortgezet. A.H. Sijmons DE EERSTE AFLEVERING VAN HET SUPPLEMENT OP DE ATLAS VAN NEDERLAND Eind 1978 versehenen de eerste 5 kaartbladen van het Supplement op de Atlas van Nederland. Dit Supple ment heeft tot doel nieuwe en aan- vullende informatie te verstrekken over onderwerpen waarvan de kaart bladen in de bestaande Atlas van Nederland sterk zijn verouderd. Het Supplement zal gaan bestaan uit totaal 16 kaartbladen, welke in 3 jaarlijkse afleveringen zullen worden uitgegeven. De indertijd samengestelde voorlopige inhouds- opgave van het Supplement heeft inmiddels enkele wijzigingen onder- gaan. Zo zijn een 3-tal bladen, die betrekking hebben op de openbare nutsvoorzieningen, gecombineerd tot e6n blad. Als gevolg daarvan kwam er ruimte vrij voor enkele nieuwe bladen. Het eerste daarvan - Evaluatie van het Natuurlijk Milieu (VI-5-S) - is opgenomen in 1978.IV. 4 33

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 35