de aflevering van 1978. Deze kaart geeft een beeld van de aanwezigheid van natuurlijke elementen van nationale betekenis. Dit kaartblad is een generalisatie tot de schaal 1 600.000 van de oorspronkelijke kaart op de schaal 1 200.000 welke zieh bevindt in het rapport "Lande- lijke Milieukartering - Een land- schapsecologische kartering van het natuurlijk milieu in Nederland ten behoeve van de ruimtelijke planning op nationaal niveau" - door J.T.R. Kalkhoven, A.H.P. Stumpel en S.E. Stumpel-Rienks, medewerkers van het Rijksinstituut voor Natuur- beheer te Leersum. De aanwezigheid van natuurlijke elementen van nationale betekenis is vnl. vastgesteld aan de hand van een kaart van de potentiele vegetatie van Nederland. Ter illustratie is een fragment van deze vegetatie- kaart opgenomen aan de tekstzijde van het kaartblad. De volgende 4 kaartbladen uit deze aflevering be treffen een vernieuwing van een aantal bestaande bläden uit de Atlas van Nederland. Huwelijksvruchtbaarheid (XI-5-S). Dit kaartblad geeft een beeld van een zeer opmerkelijke verandering van de bevolkingsontwikkeling in Nederland nl. de sterke daling van de huwelijksvruchtbaarheid. Had deze daling reeds in het begin van deze eeuw ingezet, in de jaren zestig zou hierin een aanzienlijke versnelling optreden. Zo vermin- derde de huwelijksvruchtbaarheid tussen 1960 en 1975 maar liefst met ruim 40%. Het kaartblad bestaat uit een 4-tal kaarten waarvan er drie de regio nale verschillen tonen van de huwelijksvruchtbaarheid voor de Perioden 1959/1961, 1967/1968 en 1973/1975, terwijl de 4e kaart de verandering van de huwelijks vruchtbaarheid weergeeft tussen de eerstgenoemde en laatstgenoem- de periode. Leeftijdsopbouw (XI-6-S) Deze kaart is bedoeld als actuali- sering van het in 1968 versehenen kaartblad met dezelfde titel. De leeftijdsopbouw neemt een centrale plaats in bij de beschrijving van een bevolking, doordat de gehele demografische historie van een bevolking, bepaald door geboorte, sterfte en migratie, hierin wordt afgespiegeld. Het kaartblad bevat 4 kaarten waarop per economisch- geografisch gebied is aangegeven: het percentage 0-19-jarigen (kaart A)het percentage personen van 65 jaar en ouder (kaart B)de verhouding van de genoemde leef- tijdsgroepen tot de zgn. produetieve leeftijdsgroep, de 20-64 jarigen (kaart C) en tenslotte kaart D welke de procentuele verandering van de percentages personen van 65 jaar en ouder tussen 1960 en 1975 weer geeft. Kerkelijke gezindte (XI-9-S). Een 4-tal kaarten geven een beeld van de regionale verspreiding van het procentuele bevolkingsaandeel van resp. de rooms-katholieken, de nederlands hervormden, de gereformeerden en de groep zonder kerkelijke gezindte. De gegevens zijn afkomstig van de Algemene Volkstelling van 28 februari 1971 en zijn gebaseerd op de indeling naar 129 economisch-geografische gebieden. In vergelijking met de gegevens van de Volkstelling van 1960 blijkt dat er vooral sprake is van een toename van het aantal personen zonder kerkelijke gezindte. Ter illustratie daarvan is op de tekstzijde van het kaartblad een kaart opgenomen welke een beeld geeft van de absolute toename van het percentage personen zonder kerkelijke gezindte in de periode 1960-1971. Verstedelijking (XI-14-S). Deze kaart op de schaal 1 600.000 met een indeling naar gemeenten geeft een beeld van de verstedelijking van Nederland. Aan de hand van een aantal criteria zijn de gemeenten van Nederland ingedeeld naar verstedelijkings- graad. De 3 hoofdeategorien zijn Plattelandsgemeenten, Verstede- lijkte plattelandsgemeenten en Stedelijke gemeenten. Deze hoofd eategorien zijn weer onderverdeeld, waarbij onder meer speciale nadruk is gelegd op de forensengemeenten. De gebruikte criteria zijn: het per centage van de in de landbouw werk- zame mannelijke beroepsbevolking; het percentage woonforensen; de mate van concentratie van de be volking en de bouwwijze, gemeten aan het percentage meergezins- woningen onder de totale woning- voorraad. Bij vergelijking met de oude kaart, die gebaseerd is op de Volkstelling van 1960, valt op dat het verstede- lijkingsproces zieh niet zozeer heeft gemanifesteerd in de vorm van uitbreiding van de Steden als zo- danig, maar vooral in de vorm van suburbanisatie van het rondom de Steden gelegen landelijk gebied. N.J. Bakker P. TIELEMAN, Literatuur zoeken met de Computer in het bijzonder bij de geografische wetenschappen. Fysisch-geografisch en Bodem- kundig Laboratorium, Universiteit van Amsterdam 1978. In het voorwoord wordt deze publi- katie als een eerste verkenning op een nog vrijwel onbekend terrein aangediend: de geautomatiseerde informatieverzorging voor geogra- fen. Ook in de bibliotheek- en documen- tatiewereld rukt de Computer op. Sinds 1960 is men bezig de infor- matie van grote lopende biblio- grafieen in computergeheugens op te slaan, waardoor o.m. een snel- lere produktie van gedrukte lijsten enz. mogelijkis. Thans bestaat ook de mogelijkheid om via een terminal aansluiting te krijgen op aanwezige bestanden om aldus snel literatuur te kunnen opzoeken, in direkte dialoog (inter- aktief) met de Computer. De auteur wijst op de mogelijkheden die een dergelijk "on-line Infor mation retrieval" voor geografen te bieden heeft en behandelt Systemen die voor hen in aanmerking komen. De belangrijkste informatiebronnen zijn: Geo-Abstracts (18.000 lite- ratuurbeschrijvingen per jaar), waarvan het nog enkele jaren duurt voordat de on-line raadpleging mo- gelijk is, en de gecomputeriseerde Bibliographie Geographique Inter nationale. Deze laatste database is binnenkort te raadplegen bij Lockheed Infor mation Systems, een grote Ameri- kaanse leverancier van on-line literatuurinformatie, in afwachting van het operationeel worden van Euronet. Een on-line aansluiting op derge- lijke databases acht de auteur nood- zakelijk voor de verdere ontwikke- ling van de geografische documen- tatie. Belangstellenden kunnen bij de heer Tieleman, bibliothecaris van genoemd Laboratorium, een exemplaar van deze publikatie aan- vragen (tel. 020-92.30.30, t.40) P.W. Geudeke 34 1978.IV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 36