fl. 75,per map Om deze kostbare uitgave mogelijk te maken is een stichting in het leven geroepen. Van de zijde van de overheid, van culturele instellingen en van particulieren heeft zij reeds steun ontvangen. De stichting is, in samenwerking met de Uitgeverij Canaletto te Alphen aan den Rijn, begonnen met de uitgave van de eerste Serie van 7 mappen. MAP 1 Stadsplattegronden van Goes, Middelburg, Sas van Gent, Hülst, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Nijmegen en Arnhem MAP 2 Overzichtskaarten van Staats-Vlaanderen, Graafschap Bueren, Situatie van Zwol, Hasselt en 't Swarte Water, Westelijke gedeelte van Amelandt/Oostelijk gedeelte van Amelandt, Westwoldinger- land, Reijderland en een gedeelte van Munsterland en Drenthe, Groningen tot en met Coevorden incluijs, Breda tot 's-Hertogen bosch; Loop van de Rievier de Veght van Coeverden tot in het Zwarte Water MAP 3 Stadsplattegronden van Vlissingen, Domburg, Tholen, Zierikzee, Axel, Sluis, IJzendijke en Cadzand MAP 4 Stadsplattegronden van Bergen op Zoom, Breda, Steenbergen, Willemstad, Oudenbosch, Grave en de overzichtskaarten van Midden en Oost-Brabant MAP 5 Belgie stadsplattegronden van Antwerpen en Lillo en zeven overzichtskaarten van Staats-Vlaanderen MAP 6 Overzichtskaarten van de Zeeuwse eilanden MAP 7 Stadsplattegronden van Kampen, Coevorden, B oertange, Delfzijl, Doesburg, Hasselt, Venlo en Stevensweert DANKZIJ DE ONTVANGEN FINANCIELE STEUN, kan de prijs van ACHT KAARTEN IN KLEUREN, FORMAAT 40 x 57 cm GESTELD WORDEN OP De eerste map is vergezeld van een uitvoerige inleiding over de Hattinga's en hun werk, geschreven door Drs.W.J.M. Hoogendoorn-Beks en Prof.Dr. J.C.M. Hattinga Verschure. Bij het schrijven van deze inleiding kon gebruik gemaakt worden, zowel van een op het Geografisch Instituut te Utrecht vervaardigde scriptie, als van het familie-archief van de Hattinga's, waardoor nieuwe bijdragen aan de historische kartografie van Nederland geleverd konden worden. Professor Koeman, voorzitter van de "Stichting tot bevordering van de uitgave van de Hattinga Atlassen", zegt er nog het volgende van: "Met het werk van de Hattinga's, tussen 1724 en 1755, begint de systematische militaire kaartering van Nederland. Hoewel de verdeling van hun kaarten over het grondgebied nog onregelmatig is, draagt het uiterlijk een uniform karakter, waarbij duidelijk gekeken is naar de stijl van de Franse "ingenieurs geographes". Dat de honderden manuscriptkaarten vrijwel alle de daarop volgende oorlogen en staatsomwentelingen overleefd hebben is een groot geluk voor de Nederlandse historische kartografie. Deze handschriftkaarten verschaffen n.l. voor vele uitgestrekte gebieden van Nederland de oudste betrouwbare topografische informatie. Men vindt ze samengevoegd tot losbladige at lassen, die de volgende titels dragen- Atlas van Staats-Vlaanderen 5 delen Atlas van Zeeland 4 delen Atlas van Staats-Brabant 3 delen Atlas van de Frontieren van Gelderland, Overijssel en Groningen 3 delen Het kaarteringswerk begon in 1724 in Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland als een liefhebberij van de medicus, Dr. Willem Tiberius Hattinga. Het werd na 1747 als een professioneel militair-karto- grafisch bureau voortgezet door zijn twee zonen, de militaire ingenieurs David en Anthony Hattinga, in nauwe samenwerking met hun vader. Hun metingen berusten op een goede meetkundige grondslag, hetgeen niet altijd gezegd kan worden van kaarten uit Gelderland, Overijssel en Groningen. Deze werden voor het merendeel gekopieerd van oudere, door andere landmeters vervaardigde manuscriptkaarten. Aan dit kopieerwerk hebben wij echter het behoud van vele oudere kaarten te danken. Het is verbazingwekkend dat ondanks het hoge tempo waarin de vele grootformaat kaarten (soms in drievoud) getekend zijn, hun uitvoering zo fraai is. In een zeer duidelijke en kennelijk vlotte hand, met mooie, nergens overdreven waterverfkleuren, werd het Nederlandse landschap uit het midden van de 18e eeuw op de kaart weergegeven. Zowel de vader, ook op gevorderde leeftijd, als de zoons, waren begaafde kartografen. Voor de historische geografie van Zeeland en Zeeuws Viaanderen is het kaarteringswerk van de Hattinga's van fundamentele betekenis geweest. Niet alleen vanwege de door de Raad van State verschafte militaire opdrachten maar ook wegens de vele polderkaarten die op andere last- gevingen berusten. Ook voor de historische geografie van andere provincies kunnen de manuscriptkaarten van de Hattinga's van grote betekenis zijn. Hoewel ze een veel groter gebied beslaan, zijn de kaarten van Gelderland, Overijssel en Groningen minder goed bekend dan de Zeeuwse kaarten. Dank zij de medewerking van de Rijksarchivarissen, kan een aantal van de belangrijkste kaarten die onder hen berusten, uit de Hattinga Atlassen thans gereproduceerd worden. Facsimiles in kleuren zijn essentieel want op de topografische kaarten en stadsplattegronden worden daarmee o.a. het grondgebruik en de vegetatie aangegeen.

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 45