altijd tegenstrijdig behoeven te zijn. Een goede catalogisering bei'nvloedt bijvoorbeeld de conser- vering indirect, daar ze onnodig kaartgebruik voorkomt. De najaarsstudiedag was gewijd aan de opbergmethoden van kaarten. Het bestuur had voor dit onderwerp nu eens niet de geijkte weg van referaat en daaropvolgende be- spreking gekozen. Om alle deel- nemers zoveel mogelijk bij de discussie te betrekken werden ze in discussiegroepen ingedeeld. In een körte inleiding aan het begin van de dag was men ingelicht over de probleemstelling en de discus- siepunten. Via rapporteurs werden de con- clusies van de groepen samen- gevat, waarna nog een generale discussie volgde. Dat met deze aanpak van het vraagstuk 'kaartenkasten' de problemen op- gelost zijn had niemand van de aanwezigen verwacht. Wel zijn Problemen nu beter onderkend en geformuleerd. Deze studiedag, te Nijmegen gehouden, werd door de voorzitter van de NVK met een kort voor de werkgroep bemoedi- gend woord geopend. Hij wees daarin op de belangrijkheid van de goede kwaliteit van het medium tussen kaartproducent en gebruiker d.i. de professionele kaartbeheer- der die in toenemende mate een bijdrage moet leveren aan de pogingen om de kaart te halen uit de geleerde wetenschappelijke sfeer van de universiteit en karto- grafische instellingen om er een breder publiek mee verwant te maken. Tenslotte zij nog vermeld dat de commissie uit de werkgroep, die zieh belast heeft met de voor- bereiding van de uitgave van een lijst van Nederlandse kaarten- verzamelingen, goede vorderingen maakt. Het idee om deze onder- neming te combineren met het plan van de Vereniging de Historisch- Topografische Atlas om ook een dergelijke lijst uit te geven heeft een goede kans gerealiseerd te kunnen worden in het kalenderjaar 1978, mits er voor de ook in dit geval onmisbare subsidie goed- gunstige geesten worden gevonden. D. de Vries J AAR VERSLAG 1977 VAN DE CONTACTGROEP AUTOMATI- SERING IN DE KARTOGRAFIE Sinds de vorige ledenvergadering heeft de contactgroep vergaderd bij de Rijksplanologische Dienst te Zwolle, bij Applied Dynamics te Rotterdam, bij de PNEM te 's-Hertogenbosch, aan boord van het hydrografisch opnemings- vaartuig "de Tideman" te Den Helder en bij het Kador te Apeldoorn. Zoals gebruikelijk werd tijdens iedere bijeenkomst, na de be- spreking van een aantal punten van technisch en organisatorisch belang, een uiteenzetting gegeven van de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van de automati- sering bij de bezochte instellingen. De contactgroep telt thans 20 leden die in totaal 19 instituten vertegenwoordigen. Gedurende de afgelopen periode werd een nieuwe lijst van gedigi- taliseerde gegevens van de ver- tegenwoordigde instellingen samengesteld en wordt er ge werkt aan een lijst van de ont- wikkelde programmatuur. Beide lijsten zullen jaarlijks worden bijgewerkt. De "Glossary of automation terms in cartography", waarvan de 2e editie door Commissie III van de ICA in 1976 werd gepubliceerd, zal binnenkort ook in het Frans worden vertaald. De contactgroep verleende mede- werking aan de bijwerking van de 2e editie. Tijdens de bespre- kingen kwam het idee naar voren om een documentatiecentrum voor gegevens over apparatuur te stichten. Hiermede is thans gestart. Het documentatiecentrum bevindt zieh in het laboratorium voor Geodesie te Delft. De naam van Commissie HI van de ICA is gewijzigd in "Commission for Computer assisted cartography". Deze commissie vergaderde in September 1977 in Frankfurt in West-Duitsland. Tijdens deze vergadering is vooral gesproken over de organi- satie van een "seminar in Computer assisted cartography" te houden in Nairobi - Kenya van 6 tot 11 november 1978. Het ziet er thans naar uit dat dit seminar inderdaad zal plaats- vinden. Het technische overleg binnen de contactgroep bestaat vooral uit het uitwisselen van "know - how" over apparatuur en programmatuur. Een kleine groep werkt thans aan een voorstel om via een uitwisselingsformaat de mogelijkheid te verkrijgen om onderling digitale gegevens te kunnen uitwisselen. Aangezien de automatisering in de kartografie meer en meer wordt bestudeerd en zal worden toegepast, ook in ons land, is een regelmatig overleg tussen de betrokken in stellingen van groot belang. L. van Zuijlen JAARVERSLAG 1977 VAN DE WERKGROEP KARTOGRAFISCHE TERMINOLOGIE Na het verzorgen van de Nederland se bijdrage voor het Multiligual Dictionary of Technical Terms in Cartography, versehenen in 1973, heeft de werkgroep zichzelf enkele jaren rust gegund. In deze periode kwamen wel nu en dan ideeen en suggesties naar boven over de toe- komst van de werkgroep, maar pas in het voorjaar 1977 mondde dit uit in hernieuwde aktiviteit. De ideeen waren gerijpt tot het concrete voor stel om een Nederlandse lijst van kartografische termen te gaan be- werken, afgeleid uit het M. D. en uitgebreid met definities. Dit voorstel werd echter kort daar- na weer in de ijskast gezet, omdat professor E. Meynen, voorzitter van de ICA-commissie Cartographic Terminology, ons verzocht om medewerking te verlenen aan een herziening van het M.D. De com missie heeft aan dit verzoek gehoor verleend en in een achttal werk- vergaderingen, tussen april 1977 en januari 1978, een eerste ronde afgewerkt. De werkzaamheden bestonden uit: - het opsporen van oneffenheden in de definitietalen (Duits, Engels, Frans), voorzover deze moeilijk- heden hadden gegeven bij het vast- stellen van de juiste Nederlandse termen - het nagaan, zeer kritisch, van alle Nederlandse termen en het aanbrengen van aanvullingen en Verbeteringen (dit bleek bij ruim e6n kwart van de totaal 1200 ter men nodig). 1978.IV.4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1978 | | pagina 9