Kaartproduktie in zeefdruk W. Leibbrand Z eefdruktechniek Men zou kunnen denken, dat de bekende drukprocede's - hoogdruk, vlakdruk en diepdruk - elke produktie- opdracht kunnen vervullen. Dat is blijkbaar niet het geval, want de laatste 20 jaar hebben bewezen, dat de eisen van technici, industriele vormgevers en mensen van het reclamevak gestegen zijn. Missehien heeft de herontdekking van het zeefdrukken, door zijn veelzijdige toepassingsmogelijkheden, de opdrachtenlawine wel zelf in beweging gebracht. In elk geval bewijst de ontwikkeling van het "vierde" drukprocede in de jaren '50 en '60 van onze eeuw, dat de zeefdruk op vele gebieden bestaansrecht heeft. Deze constatering behelst tevens de uitspraak, dat de zeefdruk geen "concurrent" wil zijn van de klassieke drukmethoden en dit ook niet kan zijn, doch dat met dit procede lacunes kunnen worden opgevuld, wat voor de producenten van drukwerk tot nu toe niet mogelijk was. Dat tevens voor de vindingrijkheid en de technische toepassing nieuwe deuren geopend wor den, zij hier slechts terloops opgemerkt. Basisprincipe van het zeefdrukken De zeefdruk behoort tot de zgn. "doordrukmethoden". Een houten of metalen raam wordt bespannen met een fijn en stevig weefsel. Deze "zeef" wordt door een op- geplakte, een opgekopieerde of als transfer opge- brachte sjabloon afgedekt op de plaatsen waar geen drukinkt mag doorkomen. De vrije, inkt doorlatende plaatsen geven het drukbeeld. Onder deze drukvorm die bijv. met een Scharnier opklapbaar bevestigd is aan een vlakke tafel, wordt het te bedrukken object - papier, folie - ingelegd. Met de rakel wordt nu de dik vloeibare inkt van boven af over de zeef gerakeld. De zeefdrukvorm wordt daarbij tegen het te bedrukken materiaal geperst en de inkt wordt gelijktijdig door de open plaatsen van het drukbeeld op het materiaal gebracht; het "door- drukken" is nu geschied. De zeefdrukmethode heeft zieh in de laatste 10 jaar als technisch procede zo ver ontwikkeld, dat het, met inachtneming van de bijzondere eigenschappen van de zeefdruk, ook mogelijk is haar voor de kaart produktie te gebruiken. Met speciale zeefdruk-kopieer-lagen kunnen verschil fende kaartsoorten, naar gelang van de struetuur van het kaartbeeld, fototechnisch op een zeef worden over gebracht. Daarbij speien de drukvorm, de hulpmid- delen bij de druk en de drukmachine een bijzondere rol. In tegenstelling tot de klassieke drukprocede's bestaat bij de doordruk de mogelijkheid, om bij een transpa- rant drukblad "met zieht" te drukken en daarbij voor iedere drukgang de meest optimale kleurpassing te bereiken. Deze mogelijkheid is bij het zeefdrukken van kaarten van bijzondere betekenis, omdat bij de kleine oplagen, die uiteraard via dit procede worden vervaardigd, de kleurpassing door het "met zieht" drukken geen probleem meer vormt. Z eefdr ukr am en Om een goede passing te bereiken is het zeefdrukraam van grote betekenis. Het raam moet de hoge spanning van het weefsel permanent opvangen en dient, om iedere vervorming te vermijden, maximaal bestand te zijn tegen mechanische, fysische en chemische in- vloeden. Bij toenemend drukformaat worden de eisen t. a. v. de trekvastheid en van het bestand zijn tegen scheluwtrekken van het raam grotermateriaaldikte en profielhoogte dienen derhalve in verhouding tot het raamformaat te worden bepaald. In de praktijk hebben Vierkante of driekantige raamprofielen met een wanddikte van 1,5 -2,5 mm en een profielhoogte van 20 - 50 mm bewezen goed te voldoen. Houten ramen kunnen alleen worden gebruikt voor kleinere drukformaten met geringere eisen wat betreft maatvastheid en kwaliteit. Het zeefdrukraam kan zijn: - een star of opspanraam, - een spanraam of zelfspannend raam. Voor het zeefdrukken van kaarten is het opspanraam volgens de opgedane ervaringen het meest geschikt omdat door het voorspannen van het weefsel een vast- gestelde maatbestendigheid kan worden bereikt. De grootte van het raam van de drukvorm dient van een zodanig formaat te zijn, dat de zeef aan alle vier zijden telkens ca 15 cm groter is dan het te drukken beeld; daardoor blijft voldoende oppervlak van het zeefdrukgaas vrij, zodat voor een vertekeningsvrije overdracht bij de druk met afsprong plaats vindt, en er ook ruimte voor de drukinkt en de rakelomstelling is. Het zeefdrukgaas Door een gaas te kiezen, dat aangepast is aan het be- oogde doel, kan rekening worden gehouden met de verschillende toepassingsmogelijkheden en de uiteen- lopende eigenschappen van het te bedrukken materiaal evenals met de speciale eigenschappen van de drukinkt voor wat betreft viscositeit, fijnheid van het pigment, kleur- en dekkingskracht. Het resultaat van de druk kan daardoor op de volgende punten van te voren wor den bepaald: - dikte van de op te brengen inktlaag en dus de dek kingskracht en het inktverbruik; - droogtijd; 10 1979.V.l

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 12