- lijnscherpte en - houdbaarheid van het fotosjabloon blj een gegeven oplage. Voor het drukken van kaarten in zeefdruk is bijv. rood geverfd polyester gaas met 130 draden per cm, van middelzware kwaliteit en in linnenbinding geweven, bij uitstek geschikt gebleken. Fotosjablonen Voor het zeefdrukken van kaarten komen alleen foto sjablonen in aanmerking. Hiermee onderscheiden wij - direkte fotosjablonen - een direkt in het weefsel liggende kopieerlaag. - indirekte fotosjablonen - een aan het weefsel vast- gekleefde film-kopieerlaag. De inkt Door de naar verhouding grote inktoverdracht, het- geen weer bepaald wordt door de "dikte" van het zeef- weefsel, moet de zeefdrukinkt aan bijzondere voor- waarden voldoen. De speciaal voor de kaarten-zeefdruk ontwikkelde zeefdrukinkt is zo samengesteld, dat het oplosmiddel dat de kleurpigmenten verbindt, na de druk zo ver- vloeit dat geen reliefachtige structuur van de inkt overblijft en de structuur van het weefsel vrijwel ge- heel onzichtbaar wordt. Dr u km ach in e s De drukmachine is zodanig geconstrueerd, dat de be- weegbaar aangebrachte drukvorm voor het inieggen en inpassen van het drukvel omhoog gebracht wordt en daarna weer nauwkeurig passend in dezelfde positie terugkeert. Deze volstrekt noodzakelijke nauwkeurig- heid van de passing is voor de zeefdruk van beslis- sende betekenis. Naar gelang de wijze waarop de drukvorm verplaatst wordt, onderscheidt men: - de degeldruk - de schuifdruk, en - de hefdruk. Degeldruk. De degeldruk is aan de lange zijde op scharnierende wijze bevestigd; voor het inieggen van het papier wordt de zeef opgeklapt. Schuifdruk. De schuifdruk wordt slechts weinig omhooggebracht; het papier wordt op een mechanisch voortrollende vacuum tafel gelegd, die om bedrukt te worden onder de drukvorm terugrolt. Hefdruk. De druktafel is vast opgestelc.; de drukvorm wordt horizontaal en parallel aan de körte zijde omhoogge bracht. Daardoor komt de druktafel vrij te liggen en het te bedrukken papier kan zonder belemmering wor den opgelegd. Bij de degeldruk zowel als bij de hefdruk beschikt men over een vaststaand, stabiel drukblad; bij deze beide drukmethoden kan dus een transparante (van onderen verlichte) plaat gebruikt worden, een voor- ziening die voor het drukken van kaarten van beslis- sende betekenis is. Uit nauwkeurige proeven is boven- dien gebleken, dat het te bedrukken papier bij degel druk, in het bijzonder echter bij schuifdruk, wat be treff de pasnauwkeurigheid niet rüstig genoeg blijft liggen en door de relatief sterke luchtbeweging gauw de neiging krijgt tot fladderen. Bij de hefdruk wordt het vel door de omlaagbewegende zeef aangedrukt en de voor de kaartendruk noodzakelijke rüstige ligging van het vel is verzekerd. De rakel Een ander onderdeel van de zeefdrukmachine is de drukrakel, die uit de rakelhouder en de rakelstrip (rakelrubber) bestaat. De rakel vult, nadat de drukinkt op de drukvorm is ingebracht, de mazen van het gaas met inkt en drukt deze op het drukvel. Daarbij wordt de overtollige inkt afgerakeld. De kwaliteit van de kaartendruk hangt in belangrijke mate af van het nauwkeurige slijpen van de rakelstrip. Het drogen van de gedrukte Vellen Het papier kan na de druk, hetzij in droogrekken of met een tunneldroger gedroogd worden. Dit drogen is noodzakelijk, daar de drukinkt na het drukken nog nat is en als een relief op het vel ligt en niet veegvast is. Het drogingsproces duurt, al naar gelang de inktsoort en de wijze van drogen, 2-30 minuten. Regenerering van de drukvorm Het fotosjabloon van de drukvorm kan, wanneer de vorm niet langer nodig is, längs chemische weg met een laag-oplossend preparaat verwijderd worden. Daardoor kan de zeef opnieuw gebruikt worden. Druk vormen kunnen, afhankelijk van de mechanische be- lasting door de druk, ca. 150 maal geregenereerd worden. Om tot een rationeel arbeidsproces te komen, moet men over ongeveer 20 drukvormen kunnen beschikken. Lang bewaren van ingekopieerde drukvormen is on~ economisch; met behulp van transparante folien kun nen nieuwe fotosjablonen snel en goedkoop vervaardigd worden. Bij zonderheden bij de kaarten-zeefdruk De in het begin gemaakte opmerking, dat bij de door- drukmethode de mogelijkheid bestaat om "met zieht" te drukken, waardoor in meerkleurendruk een opti male kleurpassing te bereiken is, is voor de kaarten druk van bijzondere betekenis en verdient nader te worden toegelicht. Bij de zeefdrukmachines wordt daarom in plaats van het ondoorzichtige drukblad een ca. 2 3 cm dikke transparante, vacuum-plexiglasplaat gebruikt, die van onderen wordt belicht. Wordt nu op het trans parante drukblad het te drukken kaartbeeld afgedrukt en het eerder bedrukte vel daaroverheen gelegd, dan verschijnen de beide kaartbeelden op het van onderen belichte drukblad. Op deze wijze kan nu elke volgende kleur-drukgang voor het drukken nauwkeurig passend worden ingelegd. Minimale oplagen van kaarten in meer kleuren kunnen derhalve foutloos en zonder voorafgaande pasvellen worden gemaakt. Deze mogelijkheid maakt de zeef druk geschikt voor de kaartproduktie. Sam envatting Mede door de technologisch betrekkelijk eenvoudige werkwijze is de kaartproduktie met behulp van het zeefdrukprocede", afhankelijk van de inhoud van de 1979. V. 1 11

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 13