Kleurseparatie in kaartproduktie A. J. Karssen Alternatieve methoden voor het reproduceren van gekleurde gebieden door gebruik van gekleurde originelen*. Inleiding In het kartografisch reproduktieproces is het gebrui- kelijk om gekleurde gebieden te vervaardigen door middel van maskeer-methoden, hetzij positief met de hand of negatief met behulp van peelcoats of strip- masks.Soms wordt een methode zonder maskeren gevolgd: n. 1. door gebruik van percentage plakrasters welke direkt met de hand worden uitgesneden in de vereiste rasterkombinaties en rasterhoeken. Deze technieken geven vlakke en egaal gekleurde kleur- oppervlakken. Zij kunnen daarentegen kostbaar en tijdrovend zijn. In de grafische industrie wordt veel- vuldig gebruik gemaakt van een techniek gebaseerd op kleurseparatie door het fotograferen van als origineel gekleurde modellen (1). Er bestaan ook enkele kartografische instituten die gebruik maken van kleurseparatie (2). Vooral bij kaarten die de fysieke verschijning van het terrein weergeven. De kartografische afdeling van het I. T. C. is begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden van kleur separatie in kaartproduktie en dit is een verslag van de eerste resultaten. De bedoeling van dit onderzoek is na te gaan of be- paalde kaarten (3) sneller en goedkoper kunnen worden vervaardigd. Wanneer dit het geval mocht zijn dan dienen de volgende vragen te worden beantwoord: 1. Welke kaartsoorten zijn het meest geschikt voor deze methode? 2. Welke kleurtechniek geeft de beste resultaten? 3. Hoe kan een dergelijke kleurmethode worden gestandaardiseerd? Er bestaan diverse voorbeelden van gereproduceerde bestaande kaarten, gefotografeerd met behulp van kleurfilters. In deze kaarten zijn het lijnwerk en de tekst doorgaans niet scherp als gevolg van de geras terde randen van lijn- en puntsymbolen. Deze on- scherpte kan tot een minimum worden beperkt door gebruik te maken van een opname met lijn-film voor zwarte tekst en lijnwerk (fig. lc). Wanneer kaarten met gerasterde oppervlakken op deze wijze worden gereproduceerd zal over het algemeen een zeker moird effect niet te vermijden zijn (fig. 1 b en lc). In plaats van bestaande kaarten als model te gebruiken kan men gekleurde originelen maken en deze vervol- gens fotograferen en rasteren. Bij het volgen van deze werkwijze kunnen onscherpte en moirö effecten worden vermeden. Het kaartbeeld wordt niet op 6dn tekeningdrager aangebracht, maar gescheiden in lijn-punt- en tekstoriginelen en een apart model voor de oppervlaktekleuren. Lijnwerk en tekst worden op de gebruikelijke wijze vervaardigd door graveren, tekenen en monteren, het van kleur voorziene model wordt gefotografeerd op panfilm door drie of vier kleurfilters en dan gerasterd. Voor het maken van de kleur-originelen zijn diverse technieken voorhanden: zoals kleurpotloden, waterverf, plakaat- verf, olieverf, gekleurde plakfolie, viltstiften en daar- bij kan ook aan de retoucheerspuit worden gedacht. Hieruit zijn kleurpotlood (fig. 2 en 6), plakaatverf (fig. 3) en gekleurde plakfolie gekozen als eerste proeven van onderzoek. De gekleurde modellen zijn alle op reproduktie schaal, een op een, vervaardigd. Men mag verwachten dat wanneer modellen fotografisch worden verkleind, de kleurvlakken wat egaler zullen uitvallen. De gekozen voorbeelden hebben alle gemeen dat het kaartbeeld uit egale kleurvlakken bestaat. De mogelijkheden van in elkaar verlopende kl euren en kleurverloop tezamen met schaduwering zijn onder- werp voor verder onderzoek. De toepassing van kleurpotlood (fig. 2 en 6). Kleurpotloden kunnen zowel op papier als op een polyester basis (bijv. cronaflex) worden gebruikt. Het nadeel van papier is dat het niet transparant is en evenmin maatvast. Desalniettemin werd gewoon type- machinepapier gebruikt voor de proeven 2 en 6. Op een lijnwerkgids van lith-film werd het papier ge- monteerd en een lichttafel zorgde voor voldoende door- lichting. Gezien het kleine formaat van de kaartfrag- menten leverde de maatvastheid geen Problemen op. Voor grotere formaten dient gewapend papier (zink of aluminium) te worden gebruikt, waarop zieh een blauwgids van het lijnwerk bevindt. Bij het verwijderen van de blauwgids wordt het kleurbeeld enigszins aan- getast, vandaar dat een transparante polyester drager waarop de kl euren worden aangebracht de voorkeur ver- diend. Het exaet nabootsen van kleuren vanaf een gegeven model is niet goed mogelijk met kleurpotloden, toch is er naar gestreefd de kleuren van een bestaande gedrukte kaart zo goed mogelijk te benaderen. Een andere mogelijkheid is het kiezen van nieuwe aangepaste kleuren, waardoor een beter kleuronder- scheid kan worden bereikt. De gebruikte kleurpotloden waren van Caran d'Ache, Prismalo in 40 tinten. In de met kleurpotlood ver- vaardigde proefkaartjes (2 en 6) zijn de kleuropper- vlakken van de meeste gebieden korrelig van struk- tuur, doordat het pigment van de potloden de oneffen 1979. V. 1 13

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 15