Een produktieschema voor meerkleurige kaarten K. Sijmons Een produktieschema voor het vervaardigen van meerkleurige kaarten, is een grafisch Schema, dat het totale produktieverloop van een kaart in syste matische volgorde afbeeldt. In de praktijk blijkt dat zulke schema's helaas te weinig worden opgesteld. Nu is het niet altijd nodig een produktieschema op te stellen, wanneer het gaat om een kaart met een zeer simpel produktieverloop en waarbij maar weinig personen betrokken zijn. Bij omvangrijke meerkleurige kaarten, waarbij veel reproduktiewerkzaamheden en veel materiaal nodig is, is het raadzaam een overzichtelijk produktie schema op te stellen. In het hierna volgende zullen de voordelen van het opstellen van zulk een produktie schema uiteengezet worden. Een ieder die een kaart wil gaan vervaardigen heeft wel een bepaalde voorstelling hoe de kaart eruit zou moeten zien. Ook weet hij welke noodzakelijke werk- zaamheden verricht moeten worden om dit resultaat te bereiken. Dit betreft zowel de tekentechnische alsmede de reproduktietechnische afloop. Nu is dit voor een simpele produktie-afloop wel te onthouden maar bij een zeer gekompliceerde meerkleurige kaart is de produktie-afloop echter niet meer in zijn geheel te overzien. Er zijn te veel produktiestadia te doorlopen, die niet alleen meer opvolgend, maar zowel parallel als gelijktijdig verlopen. Hier is het opstellen van een produktieschema aan te raden. Het grafische produktschema moet een zo efficient en kort mogelijke weg van het gehele proces be- schrijven om het eindprodukt te verkrijgen. Ieder stuk materiaal dat gebruikt wordt, wordt als een kastje aangegeven (zie tekening). In ieder kastje wordt kort omschreven om welk materiaal het gaat en om welk beeldelement, bijv. rivieren, wegen, etc, of het beeld leesbaar of onleesbaar is en verder positief of negatief. De verbindingslijnen met inge- voegde Symbolen geven het proces aan, zoals bijv. in kontakt belichten, fotografisch verkleinen of ver- groten. Zo'n goed beschreven produktie-afloop geeft voor ieder die aan het vervaardigingsproces deelneemt een goed inzicht in het verloop van het geheel. Een ieder die aan het proces deelneemt weet precies wat zijn aandeel hierbij is. Het Schema geeft voor ieder- een duidelijk aan om wat voor materiaal het gaat, wat er mee gedaan moet worden en waar het na de behan- deling naar toe moet. Zo sluit het produktieschema misverstanden uit en werkt daardoor kostenbesparend. Voordat men een produktieschema opstelt moet men eerst goed nagaan, hoeveel kleuren de kaart moet bevatten en hoe hoog de oplage van de kaart is. Het kan namelijk goedkoper zijn alle kleuren in volkleur te drukken als de oplage klein is. Men bespaart het fotografisch oprasteren van de kleuren, maar daar tegenover staat dat meer drukplaten nodig zijn. Is de oplage groot, dan is het economischer de kleuren op te rasteren. Bij het oprasteren van kleuren zijn twee maskeringsmethoden mogelijk. De keuze voor 66n van beide is afhankelijk van het aantal vlaktekleuren, die voorkomen in de kaart en hoe deze in de kaart ge- rangschikt zijn. Het beste is, dit alles aan een voor- beeld duidelijk te maken. Aangenomen wordt dat er een meerkleurige geologische kaart vervaardigd moet worden, bestaande uit 25 ver- schillende kleurvlakken. De kaart wordt in een hoge oplage gedrukt. Men besluit de kleurvlakken op te rasteren naar de drie standaard grondkleuren; geel, magenta, cyaan, met voor elk de rasterpercentages 10%, 20%, 40%, 70% en de volle kleur. Alle voorkomende kleuren in de kaart zijn opgebouwd uit de verschillende rastercombinaties van de drie grondkleuren. Zo kan een oranjekleur opgebouwd zijn uit 70% geel met 40% magenta, etc. Dit geeft de mogelijkheid alle 25 kleuren naar hun 3 grondkleuren met desbetreffende rasterpercentage te scheiden. Voor de maskering (hier wordt gebruik ge- maakt van peelcoats, dus negatieve maskering) van de kleuren betekent dat, dat alle kleuren, die bijv. 10% geel bevatten op een masker komen te staan, hetzelfde voor 20%, 40%, 70% en voltoon. Dus voor geel worden maximaal 5 enkele maskers vervaardigd. Dit zelfde geldt voor magenta en cyaan. Hieruit ziet men dat het maximale aantal maskers niet meer dan 15 kan bedra- gen voor deze 25 kleuren. Deze methode wordt wel genoemd: maskering van ras terpercentages. Het nadeel bij deze methode is, dat voor 66n enkele kleur meestal 3 keer gemaskeerd moet worden, 66n keer voor geel, 66n keer voor magenta en 66n keer voor cyaan. Deze methode is dus tijdrovend. De andere methode is, dat men voor elke voorkomende kleur 1 masker vervaardigt. Dat zou betekenen dat bij 25 kleuren, 25 enkele maskers nodig zijn. Dus maxi maal 10 m66r dan bij de methode van de maskering van de rasterpercentages. Voordeel is, dat elke voorkomende kleur maar 66n keer wordt gemaskeerd i.p.v. 3 keer. Er zijn echter meer enkele maskers te maken dus ook meer materiaal (peelcoats) nodig. Men kan het aantal maskers (peelcoats) reduceren door na te gaan of er kleuren zijn, die op 66n masker ver vaardigd kunnen worden. Dat spaart materiaal. Het moeten natuurlijk wel kleuren zijn, die niet aan elkaar 18 1979. V. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 20