Oefening produktieschema A. Brown Algemene inleiding Het doel van deze oefening was het opstellen van een stroomdiagram en het maken van een bijbehorende kostenbegroting voor de produktie van het diagram, dat als los blad is toegevoegd aan dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Het diagram werd in vier kleuren (zwart, cyaan, magenta en geel) in offset gedrukt. Voor een eenvoudig diagram als dit had men voor een gering aantal benodigde exemplaren ook ge- bruik kunnen maken van zeefdruk. Daarom werd aan de oefening ook een vergelijking van de kosten voor beide methoden toegevoegd. De gedetailleerde instruk- ties voor de oefening zijn hieronder aangegeven. GEGEVENS VOOR DE OEFENING Het doel van deze oefening is het vervaardigen van een produktieschema, tot en met de drukvorm, met kostenberekening voor de produktie van een gegeven diagram, gedrukt in vier kleuren. Er zal in groepen van 2 3 deelnemers gewerkt worden. Gevraagd wordt, dat elke groep 2 kostenberekeningen maakt: a. 1 voor de offsetdruk met een oplage van 1000 kopien b. 1 voor de zeefdruk met een oplage van 100 kopien. Men gaat er van uit dat een met de hand ingekleurd model beschikbaar is. Het produktieschema moet zo efficiSnt mogelijk worden opgesteld, zodat men de kosten zo laag mogelijk houdt. (1). Men gaat er van uit dat alle daarvoor benodigde apparatuur aanwezig is. Gegeven zijn: fictieve loon en "overhead"kosten, en reele materiaalkosten. Toelichting: De kleuren waarin het gegeven dia gram gedrukt is zijn: zwart, cyaan, geel en magenta, plus 50% magenta. Voor zeefdruk, moeten lijnwerk en tekst iets dikker zijn en het percentage raster grover (32 lijnen/cm is het maximum), in verband met de structuur van de zeef De tekst is fotografisch gezet, het lijnwerk kan zowel getekend als gegraveerd worden,- het zwarte structuur- raster is geplakt. Maskers voor de kleuren kunnen op verschillende manieren gemaakt worden. a. handmaskering (inkt plakraster) b. cut 'n' strip (de gebieden worden hierbij uitgesne- den, kan zowel positief als negatief). c. peelcoat (het lijnwerk wordt hierbij uitgeetst. Als origineel wordt een positief gebruikt. Kan zowel positief als negatief gestript worden). d. "presensitized" peelcoat (zelfde als bij 'c' alleen het origineel moet negatief zijn). Voor de zeefdruk is een leesbaar film positief nodig. Voor het vervaardigen van de offsetplaten kunnen negatief en positief platen gebruikt worden. Het is niet raadzaam, het origineel met opgeplakt schritt en plakrasters, direkt voor de plaatkopie of zeefkopie te gebruiken. Het werken met direkt positief film is toegestaan. De prijs voor de fotografisch gezette tekst wordt gegeven. De benodigde tijd voor tekenwerk, graveren, schritt - montage, plakrastermontage, retouche, controle, etc. moet worden geschat. Kosten Personeelskosten (incl. overheadkosten) Uurloon voor: tekenaar f 40, fotograaf f 45, kopii'st f 40, drukker f 40, Drukpers machinekosten (per uur): offset (max. druk formaat 52 x 74 cm) f 60, zeefdruk (max. druk formaat 50 x 60 cm) f 20, Benodigde werktijden voor het reproduk- tieproces 1. Fotokontakt (incl. ontwikkelen etc.) 15 min. Voor meer dan 1 belichting op hetzelfde stuk film, verhoog de tijdsduur met 2 minuten per verlichting. 2. Peelcoat: lichtgevoelige laag opbrengen, belichten, ontwikkelen, etsen en spoelen - 25 min. 3. "Presensitized" peelcoat: belichten, ontwikkelen, etsen en spoelen - 10 min. 4. Proef - Kwikproof (2) - Hausleiter 25 min. per kleur - Kleurdiazo 8 min. per kleur. 5. Plaatmaken - negatief plaat (2) - positief plaat 10 min. 6. Het kopieren van een beeld op het zeefdrukraam - 45 min. 7. Offsetdruk: noodzakelijke voorbereidingstijd en an dere werkzaamheden voor het drukken van 1 kleur - 45 min. - tijd voor ca. 1100 kopien 20 min. (3) 8. Zeefdruk - noodzakelijke voorbereidingstijd en an dere werkzaamheden voor het drukken van 1 kleur - 25 min. - Tijd voor ca. 110 kopien 45 min. (3) Materiaalkosten Alle benodigde tekenkamer- materialen zijn op formaat A4 berekend. - cronaflex - 0,80 20 1979. V. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 22