RESULTATEN VAN DE OEFENING f f f f f f f f - astrafoil - 1, 75 - stabil ene graveer folie - 3, 75 - heldere montage film - 1,20 - benodigde tekst op Stripping film (incl. - 35, - - plakraster per vel - 5, 40 - cut 'n' strip materiaal - 3, 75 loonkosten) Reproduktieafdeling Voor alle reproduktieprocessen zijn de benodigde chemicalien in de prijzen inbegrepen. Heldere fotogr. lith film - 2,25 Direkt positief film - 2, 50 Peelcoat - 4, 50 "Presensitized" peelcoat - 10, - Kwikproofmateriaal (4 kleuren) - 5, - Hausleiter materiaal - 10, - Kleurdiazo materiaal - 1, 80 Offset drukplaat 50 x 70 cm) a. positief systeem 24, - b. negatief systeem 20, Materiaal voor zeefdrukbeeld - 7, - Papier per 100 vel (25 x 35 cm) - 4,50 Kleurseparatie methode: Kleurplakfolie - 6, - per vel Camera (per uur) - 40, - Fotomateriaal - 100, - Tijd - 8 uur. De deelnemers vormden 18 groepen voor deze oefe- ning. Het eerste probleem betrof de keuze van de techniek die gebruikt zou worden. Het lijnwerk voor de diagrammen bestaat uit enkel rechte lijnen, en de meerderheid (12 groepen) koos voor het tekenen met inkt, terwijl een andere groep getekende lijnen ge- bruikte. Gedeeltelijk omdat het diagram zo eenvoudig was, konden de gekleurde vlakken met behulp van verschil- lende methoden gekonstrueerd worden. De populairste methode (7 groepen) was het maken van negatieve maskers met gebruik van geetste peelcoats. Vier groepen maakten negatieve maskers en 66n groep positieve maskers met behulp van de 'cut 'n' strip' methode. Vijf groepen gebruikten inkt voor het maken van positieve maskers en vier hiervan namen plak raster s voor het 50% magenta beeld. Slechts §§n groep nam de methode waarbij kleurplakfolie gebruikt wordt gevolgd door kleurenseparatie met de camera. De uiteindelijke kosten van deze laatste methode ble- ken het hoogst te zijn, waarschijnlijk omdat de andere methoden erg konkurrerend zijn voor zo'n simpel diagram. Andere ervaringen wijzen echter uit, dat het gebruik van kleurenseparatie lonend kan zijn voor het maken van ingewikkelder kaarten, waarbij veel traditionele maskers moeten worden vervaardigd. Diegenen die wel maskers gebruikten moesten kiezen tussen het uitpellen per gebied of per raster. Er zijn 7 verschillende kleurvlakken op het diagram, die het resultaat zijn van slechts 3 verschillende volle of gerasterde gedrukte kleuren (vol geel, vol cyaan, vol magenta en 50% magenta), en daarom is het niet ver- wonderlijk dat het uitpellen per raster unaniem geko- zen werd. Men kon kiezen uit 3 methoden voor het maken van een kleurproef. Alhoewel er groepen waren die slechts voor 6§n methode kozen, gebruikten enke- len twee methoden: een voor het offsetproduktiesysteem en 66n andere methode voor het zeefdrukschema. Het diazo systeem werd 18 keer toegepast, Kwikproof 5 keer, en het Hausleiter systeem 3 keer. In Europa blijkt het maken van een positieve plaat voor offset- druk populairder te zijn dan het maken van een negatieve, zodat slechts 5 van de groepen aan de laatste methode de voorkeur gaven. Zodra de produktietechnieken gekozen waren, moesten de groepen tijdschattingen maken voor die taken, waar- voor nog geen tijden waren inbegrepen in de instrukties. Het feit dat deze schattingen, die door ervaren karto- grafen waren gemaakt, onderling aanzienlijk verschil- den, bewijst hoe moeilijk het schatten van produktie- tijd is. De volgende tabel illustreert deze verschillen. Tijdschattingen (uren) Max. Min. Gemiddeld Tekenen met inkt 4 1 1.83 Graveren 3 0.5 1.76 Cut 'n' strip 3 2 2.5 Uitpellen van peelcoats 4 0.5 1.78 Schrift en plakrastermontage 3.5 1.3 1.87 Totaal tekenaar uren 9.5 2.5 5.86 Het verschil van 7 uren tussen de hoogste en de laagste schatting stond in feite gelijk met een verschil in pro- duktiekosten van f 280, hetgeen ongeveer eenderde is van de totale kosten. Het laatste bewijst weer eens hoe belangrijk het is om nauwkeurige tijdschattingen te maken. In het zakenleven zullen degenen die te hoog schatten hun werk daardoor kunnen verliezen, terwijl degenen die te laag schatten, waarschijnlijk te opti mistisch waren, en daardoor verlies lijden. Het lag dan ook in de lijn der verwachtingen dat de groepen die de laagste tijdschattingen hadden gemaakt ook tot de laagste totale kosten zouden komen. Dit was echter niet het geval. De laagste begrotingen (f 720, en f 746, voor offsetdruk kwamen van de groepen die resp. 4, 5 uur en 6 uur tekentijd hadden ingecalculeerd, terwijl in de hoogste begroting (f 1.380, -) waarbij slechts 2, 6 uur tekentijd was in begrepen de kleurseparatie werd gebruikt. De resul- taten van de kostenbegrotingen zijn samengevat in de volgende tabel. Hoogste: 1 2 3 Offsetdruk (1.000 exempl. f 1.380 f 1.153 f 1.006 Zeefdruk (100 exempl. IM25 f 977 f 886 16 773 585 17 746 580 Laagst 18 720 537 Gemiddeld 930 760 Zelfs als men de hoogste begroting, die voor kleur separatie, uitsluit, blijft er nog een grote variatie in kosten over, die niet all een veroorzaakt wordt door de verschillen in tijdschattingen. Hoe kan dit verklaard worden? In het algemeen waren de produktieschema's te ingewikkeld. Teveel reproduktiemethodes werden 1979. V. 1 21

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 23