Demonstraties en oefeningen Direkt positief film; J.F.M. van der Steen Van een transparant positief moest bij deze oefening een positief gemaakt worden, zonder gebruik van een negatief. Als film is gebruikt DPM-4 van Du Pont. De film werd met de emulsiezijde tegen de beeldzijde van het origineel in het vacuumraam geplaatst. Als lichtbron werd een zieh boven het vacuumraam bevindend lam- penframe met acht Argaphotolampen van 500W elk gebruikt. Tijdens de belichting was een geelfilter tus- sen de lichtbron en het origineel geplaatst. DPM-4 is een in de fabriek voorbelichte film die in gedempt daglicht kan worden verwerkt. Het in de fabriek aan gebrachte latente beeld wordt door de invloed van het gele licht vernietigd. Aan bestaande grijze lijnen kan extra zwarting worden toegevoegd. De film werd ont- wikkeld in de Du Pont 24L Processor die voorzien was van een lith ontwikkelaar De lange belichtingstijd en de hoge lichtintensiteit nodig voor de belichting van dit type direkt positief film, kan als een nadeel worden beschouwd. Klimsch Variomat; J. S. Beer Het doel van de demonstratie was de toepassings- mogelijkheden van de Klimsch Variomat te laten zien. De volgende werkwijze werd toegepast om het ver- schil in lijndikte zonder en met verdikking aan te tonen. Het negatief van het voor deze demonstratie gebruikte lijnenbeeld werd in doorlicht verlicht en de camera met Variomat ingesteld op 100%. Eerst werd een op- name met stilstaande Variomat gemaakt. Als resul- taat werd een positief verkregen waarvan de lijndikte gelijk was aan die van het als origineel gebruikte negatief. Voor de tweede opname werd tuimelschrijf A30 in kombinatie met de voor het objektief elektrisch aan- gedreven, roterende, planparallelle glasplaat met een dikte van 7 mm gebruikt. De aangepaste belichtingsduur was ongeveer zes keer de normale belichtingstijd. Het resultaat was een positief met gelijkmatig verdikte lijnen. Om het ver- schil in lijndikte te beoordelen, werden de twee posi- tieven op een lichttafel naast elkaar geplaatst. Andere kombinaties van tuimelschijf en glasplaat zijn mogelijk, waardoor telkens bij nauwkeurige belich ting, alle lijnen met een bepaalde lijndikte worden verbreed. Bij het lijnverdunnen werd dezelfde werk wijze toegepast. Als origineel werd een film positief gebruikt, waardoor een negatief met dünnere lijnen werd verkregen. Als men lijnen wil verdünnen moet men er op letten dat de lijnen van het origineel over de gehele lengte, van gelijke breedte zijn, zoals dat bij een goed gegraveerd beeld het geval is. Cromalin kleurproef; H.Weinreich Tijdens de studiedag was het maken van een kleur proef 66n van de oefeningen. Om fouten en kleine gebreken in de oplagedruk te voorkomen, is het ma ken van een kleurproef noodzakelijk. Op de studiedag is gewerkt met het Cromalin kleurproefsysteem van Du Pont. Hierbij worden alle deelfilms op 6en vel materiaal weergegeven, elk in een kleur die de te drukken kleur zo veel mogelijk benaderd. Met de Laminator wordt een lichtgevoelige fotopoly- meerlaag met mylar beschermfolie op het basisvel aangebracht. Het in register gebrachte onleesbare film positief wordt kort belicht in een vacuumraam met een 3000W metaal halogeen lamp. Na het ver- wijderen van de mylar beschermfolie wordt op de Toning Console een gekleurde poeder, de toner, over het vel verdeeld. Deze toner hecht aan de niet door het licht geharde fotopolymeerdelen. Na het verwij- deren van de overtollige toner, kan het vel opnieuw gelamineerd, belicht, enz. worden, totdat alle kl eu ren zijn aangebracht. Als bescherming wordt nu een fotopolymeerlaag aangebracht, die zonder origineel op het vacuumraam ongeveer het zesvoudige van de normale belichtingstijd belicht wordt. Na het ver- wijderen van de mylar beschermfolie is de kleurproef gereed voor gebruik. Zeefdrukken; H.A.W. Schölten De demonstratie bestond uit een summiere uitleg van het drukproces gevolgd door een praktische oefening in het drukken van de tweede kleur van een kaartbeeld. Er werd gedrukt op een zeefdrukhandtafel die was voorzien van een rakelautomaat en een micro-instel- baar drukblad met vacuuminrichting om het te bedruk- ken materiaal nauwkeurig in positie te houden. Op de voor deze demonstratie gebruikte zeef was het beeld volgens de indirekte methode aangebracht. Het met Ulanoprexfilm vervaardigde lijnrasterbeeld was op een type 140T polyester gaas, met 140 draden per cm, aangebracht. Gedrukt werd met een speciaal voor de kartografie ontwikkelde drukinkt van de firma Marabu. Voor de inktverdeling op het gaas en de over- dracht van de drukinkt naar het papier werden Vul- kollan rakelstrips gebruikt. Omdat bij het drukken in zeefdruk een grote hoeveelheid inkt op het papier wordt overgedragen, moeten de bedrukte Vellen in een droogrek, los van elkaar gedroogd worden. Hopelijk heeft men in de körte beschikbare tijd toch een idee gekregen van de mogelijkheden die dit voor de kartografie vrij jonge drukproces in zieh heeft. Beeld op zeefdrukr a am D.Venema Hierbij werd gebruik gemaakt van de indirekte methode. Allereerst moest het op het raam gespannen gaas 24 1979. V. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 26