Deelnemerslijst vetvrij gemaakt worden om een goede hechting tussen zeefdrukfilm en gaas te garanderen. Een op maat ge- sneden stuk Ulanoprex film werd vanaf de tijdelijke drager van de film met een leesbaar filmpositief in een kopieerraam met een 3000W metaal halogeenlamp belicht. Na te zijn ontwikkeld in Ulano A en B ont- wikkelaar, werd de film met water van 40 °C op een glasplaat uitgespoeld. Met de emulsiezijde naar boven werd de film op een vlakke tafel gelegd en in kontakt gebracht met de vooraf gereinigde natte zeef. Het in de zeef aanwezige water werd met krantepapier afgevloeid, waardoor een goede hechting van de zeef met de beelddragende film ontstond. Na het drogen in de zeefdrukraamdroogkast en het aanbrengen van een zeefvulmiddel ter afsluiting van die plaatsen van de zeef die niet door de Ulano- prexfilm waren bedekt, kon de tijdelijke drager, na droging van het zeefvulmiddel, worden verwijderd. Met een laatste retouche en droging kon de zeef door- gegeven worden om te drukken. Ponsapparatuur Tijdens de oefeningendag op het ITC is een demonstra tio gegeven met het ponsapparaat Klimsch Perforex 71 MT door Wifac B. V. en met het passysteem van Register System für die Graphische Technik GmbH, door Mahez B. V. Het Klimsch Perforex 71 MT ponsapparaat heeft zeven vast opgestelde elektromagnetisch aangedreven stanzen. Met een keuzeschakelaar kunnen steeds drie stanzen worden ingeschakeld. De middelste stans is 5 mm excentrisch opgesteld, waardoor verkeerd pas- leggen in de donkere kam er uitgesloten is. Tevens is het mogelijk reeds aanwezig materiaal van register- ponsgaten te voorzien. Op een met de RS-stans geponste montagefolie, die door middel van slotgatstiften ten opzichte van een RS-standvel wordt gefixeerd, worden op een montage- tafel de verschillende films gemonteerd die op 66n plaat moeten worden gekopieerd. Op deze manier kunnen alle montages voor de te druk ken kleuren worden gemaakt. Met de RS-stans wordt de offsetplaat gestansd. De plaat en de montage worden in het kopieerraam even- eens door middel van passtiften ten opzichte van el- kaar gefixeerd. De U-vormige stansingen in de plaat vallen over de in de voorste klemlijst van de offset- pers aangebrachte registerpennen. De plaat wordt nu met van een schaalverdeling voorziene bouten parallel aangetrokken. Alle platen van een meerkleurenpers kunnen op deze manier ingehangen worden, waardoor veel tijd bij het in register brengen van de druk kan worden bespaard. Studiedagen 1978, De Lutte - Enschede Na am Bed r i j f Naam Bedrijf Bakker, N. Topografische Dienst Jutte, M. TH Delft Beekman, N. Rijksplanologische Dienst Karssen, A.J. ITC Bellekom, L. Topografische Dienst Kesteren, A.v. Landinrichtingsdienst Bertrand, R. ITC Klok, T. ANWB Boersma, F. RU Utrecht (Student) Leusink, R. Erasmus Universiteit Boes, J. Gemeente Hengelo (O) Lousberg, J. RU Utrecht (student) Bohemen, C.v. Topografische Dienst Lunshof, 0. Gemeente Purmerend Bos, H.C. Stiboka Meijer, J. Gemeente Rotterdam Bos, M. ANWB Mierlo, J.v. Gemeente Eindhoven Bouwman, A. Landinrichtingsdienst Mosselman, W. Gemeente Eindhoven Broek, W.v.d. Rijksluchtvaartdienst Nater, M.C. Stiboka Brown, A. ITC Ott. M. Meulenhoff Brugmans, T. Rijksluchtvaartdienst Ozinga, H. Meulenhoff Bus, A. Wolter s-Noordhoff Ormeling, F. J. RU Utrecht Claes, M.C. Stiboka Perquin, A. C. Rijksplanologische Dienst Col6, C. Gemeente Utrecht Plender, L. Rijksplanologische Dienst Damoiseaux, M. Universiteit Amsterdam Rieff, Ph.L. RU Utrecht Depuydt, F. Universiteit Leuven Rietbroek, C. ANWB Derks, B, PW Gelderland Ringeling, J. Landinrichtingsdienst Dongen, M.v. Wolter s-Noordhoff Romein, J.E. TH Delft Dijk, E.v, Erasmus Universiteit Runau, E. RU Groningen Dijkstra, D. Dorschkamp Saltbommel, W. Rijksplanologische Dienst Elzakker, C.v. RU Utrecht (student) Scheffer, A. Hydrografie Esch, R.v. Landinrichtingsdienst Schoenmakers, M. Landinrichtingsdienst Evers, G. Topografische Dienst Silva, S. da Wolters-Noordhoff Faasen, C. PW Overijssel Smit, T. RU Groningen Faasen, Y. PW Gelderland Smits, A. TH Delft Gaag, F.v.d. KADOR Smits, H. Falkplan Gaukema, J. Hydrografie Snabili6, C. Fys.Geogr. Lab. A'dam Haas, W. de TH Delft Sterkenburg, P. Gemeente Enschede Hans, J. Topografische Dienst Taal, T. Hydrografie Henning, B. Geologisch Instituut Tomeij, J.P. ANWB Hoeboer, E. Gemeente Utrecht Tuininga, G. PPD Friesland Hoogendoorn, W. Landinrichtingsdienst Veldhuizen, H.v. Hydrografie Hoogwater, J. Wolters-Noordhoff Verlaan, C. Zu ider zeewerken Huugen, G. RU Utrecht Visscher, C. Rijksdienst Usselmeerpolders Jonge, A. de Topografische Dienst Visschers, A. Landinrichtingsdienst Haarlem Jonker, J. Cartoprint Voogd, C. de RU Utrecht (student) Woudstra, Th. RU Utrecht 1979. V. 1 25

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 27