op blz. 37, arm en rijk op blz. 55); het gebruik van helderheidswaarde voor kwalitatieve gegevens op diver se kaarten. Wil men een leerling met deze taal vertrouwd maken dan kan men zieh geen vergissingen veroorloven zonder verwarring te zaaien. Het is daarom noodzakelijk dat de kartografisch vormgever zijn eigen produkt kritisch analy- seerd en waar nodig Verbeteringen aanbrengt. Het is te hopen dat dit inderdaad bij toekomstige herdruk- ken zal gebeuren. Konklusie. Na al de voorgaande kritische op- merkingen moet mij toch ook van het hart dat de kartografische tekenkwaliteit van deze atlas op een bijzonder hoog peil Staat. Kosten noch moeite zijn gespaard om een technisch hoogwaardig produkt te presenteren, dat elke kritiek glans- rijk kan doorstaan. De fraaie tekeningen van Lidia Postma hebben duidelijk artistiek niveau. Dit geldt evenzeer voor de drukkwaliteit, welke van hoog gehalte is. Wanneer deze kwaliteiten gepaard zouden gaan aan een duidelijke visie en een goed doordacht koneept, gericht op de speeifieke vereisten van onze beginnende kaartgebruikertjes, dan kunnen wij allen er ons voor- deel mee doen. Immers, een goedgeschoold kaart- gebruikerspubliek zal onze Produk ten des te meer gaan waarderen. Dat is tevens de reden waarom op het verschijnen van deze atlas zo uitvoerig werd ingegaan. Aart J. Karssen LUCHTATLAS VAN NEDERLAND. Onder auspicien van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap. Bussum, Romen, 1978. 231 blz. Met kaarten en afb. ISBN 90 228 4917 1. Prijs f 29,50. Deze "luchtatlas" wil meer zijn dan een verzameling aardige luchtfoto's in zwart-wit en kleuren, zoals er ook over ons land al enkele bestaan. Veel meer zat de bedoeling voor om, evenals in de reeds jaren in West-Duitsland verschijnende "Luftbildatlanten" en "Topographi sche Atlanten" van de verschillende Länder, een zo nauw mogelijke ver- binding te scheppen tussen de topo- grafische en thematische kaart, de gekleurde en zwart-witte luchtfoto en de beschrijvende en analyseren- de tekst. Ook wil men de lezer enig inzicht geven in de methoden en werkwijzen van de moderne luchtfotografie en luchtkartering en tevens in de geografische struetuur van ons land in verleden, heden en toekomst. Als zodanig is het werk misschien het best te vergelijken met, en mogelijk gei'nspireerd op het Duitse werk: Hessen in Luftbild und Karte, van Ernst en Klings porn, waarin eenzelfde Synthese wordt nagestreefd. Het is een mooi stuk teamwerk geworden: een groot aantal be- kende namen in de Nederlandse geografie treffen we in de lijst van medewerkers aan, terwijl m.n. Geudeke als secretaris der redactie en als "schrijvend" medewerker een pittig stuk werk heeft moeten verzetten om het boek in deze vorm op tafel te krijgen. Bij de opzet is er naar gestreefd een zo groot mogelijke verschei- denheid van Nederlandse rurale en stedelijke landschappen af te beeiden en te karakteri seren. Dat een goede spreiding is bereikt blijkt uit de overzichtskaart op blz. 12. De beschreven landschap pen zijn ook weer gerangschikt in de drie hoofdgroepen: verleden, (30 landschappen), heden (30) en toekomst (12), zodat niet alleen een ruimtelijke spreiding is be reikt doch tevens de tijdsdimen- sie wordt geintrodueeerd. Binnen het gegeven ruimtebestek moesten de tekstbijdragen uiter- aard beknopt worden gehouden. Niettemin zijn de meeste auteurs erin geslaagd een duidelijk beeld van het behandelde gebied op te roepen, waarbij de nadruk, be- grijpelijk, vaak op de plaatselijke en regionale problematiek valt. De grote verscheidenheid van strueturen en Problemen binnen een relatief zo klein gebied als Nederland wordt hier op een in dringende wijze duidelijk. De stijl van de tekstbijdragen is in het algemeen zeer helder, zij het hier en daar soms een beetje "ambtelijk". Het visuele materiaal speelt in een werk als dit uiter- aard een veel belangrijker rol dan die van min of meer toepasse- lijke illustratie; het vormt integen- deel een integrerend bestanddeel van het boek. Er is gebruik ge- maakt van ongekleurde en gekleur de luchtfoto's, fragmenten van de topografische kaart 1 25. 000 en 1 50. 000 uit verschillende Perio den, van de hydrografische kaarten en zo nodig van eenvoudige schets- kaartjes en plattegronden. Deze op zichzelf uitstekende gedachte heeft echter niet altijd de vorm kunnen krijgen die een Optimum aan aan- schouwelijkheid waarborgt. De störende factoren zijn hier hoogst- waarschijnlijk van kostentechnische aard geweest. Ten eerste moest het opnemen van kleuren-luchtfoto's beperkt blijven, waartegenover Staat dat de ongekleurde foto's in het al gemeen uitstekend van kwaliteit zijn. Jammer is echter dat blijkbaar moest worden afgezien van het in kleuren reproduceren van de topo grafische kaartfragmenten. Deze zijn in zwart-wit afgedrukt en boven- dien moesten ze gerasterd worden, hetgeen hun "Aussagewert" nadelig heeft bei'nvloed. Door een en ander zijn de rood-partijen (wegen en bebouwing) tot tfe sterk sprekende elementen in de kaart geworden (blz. 128), terwijl anderzijds de vlaktinten tot modulaties van grijs werden, die de kaarten veel minder "sprekend" maken. Het ongunstigst werkt zieh dit uit bij het blauw voor het water, dat tot een zeer licht - grijs werd dat, vooral in fragmen ten met veel smalle waterlopen, de interpretatie van de kaart ongunstig bei'nvloedt. De hier en daar gere- produeeerde fragmenten van de eerste editie van de Topografische kaart 1 50.000, van huis uit een ongekleurde kaart, hebben dit nadeel vanzelfsprekend niet en voldoen dan ook in dit opzicht veel beter. Het leggen van een relatie tussen luchtfoto en kaart wordt, vooral voor ongeoefenden in dit opzicht, bemoeilijkt door het feit dat foto en kaart niet altijd gelijk georien- teerd zijn. Een pijl of een paar kaderlijnen op de kaart ter aandui- ding van de blikrichting van de foto zou hier veel verduidelijking kunnen brengen. Voorts zou een betere integratie van de kaarten en de foto's met de tekst te bereiken zijn geweest in- dien men de onderschriften bij beide iets meer in verklärende richting had uitgebreid. Er zou dan gelegen- heid zijn geweest naar die passages in de tekst te verwijzen, die een duidelijke relatie met §6n of met beide visuele elementen hebben. De didactische waarde van de atlas zou hiermede ongetwijfeld vergroot 28 1979. V. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 30