kunnen worden. Gelukkig is voor verscheidene medewerkers whl van- uit bepaalde punten van de tekst uitdrukkelijk naar foto's en kaart- fragmenten verwezen. Als eerste inleiding tot de geogra- fische problematiek van ons land voor een in hoofdzaak niet-geschoold publiek lijkt mij het boek zö waarde- vol dat m.i. alles moet worden ge- daan om de inzichtgevende functie ervan zo optimaal mogelijk te ma- ken. Bij een körnende herdruk, die het boek in hoge mate verdient. Kaartfragmenten in kleurendruk zul- len voorlopig wel moeilijk haalbaar blijken, de beide andere suggesties zouden echter met betrekkelijk weinig moeite en kosten verwezen- lijkt kunnen worden. AI met al ligt hier echter een reeds in zijn eerste editie voortreffelijk werk voor ons, van een in ons land nog niet eerder beproefde conceptie en een hoge didactische waarde, bovendien tegen een zeer betaalbare prijs. Redactie, medewerkers, uit- gever en niet in het minst de initia- tiefnemer, het Kon.Ned. Aardrijks- kundig Genootschap verdienen lof voor deze atlas. A.H. Sijmons. DE GROTE TIMES WERELDATLAS Uitgave van Kluwer Algemene Boeken B. V. Wageningen 1978. Formaat 45 x 30 cm. 502 pp. waarvan 244 pp. kaarten, 218 pp. register met 200. 000 namen, 40 pp. inleidend encyclopedisch deel met voorwoord van prof. dr. W. H. Heinemeyer. Kartografie van Bartholomew uit Edinburgh. ISBN 90 6117 007 9. Prijs f 229,50. The Times Atlas of the World. Deze atlas, waar het hier bespro- ken werk de Nederlandstalige editie van is, geldt op het ogenblik als de beste referentie- of handatlas die men voor een bedrag van beneden f 250,00 kan aanschaffen. Voor op de specifieke eigenschappen van de Nederlandse editie in te gaan zullen we eerst aangeven waarom die roep ons inziens gerechtvaardigd is. Er is in de Times atlas sprake van duidelijke kaarten, met hoogtetinten die licht gehouden zijn en zonder schaduwering die eventueel de lees- baarheid van de namen zou kunnen bemoeilijken. Het royale formaat Staat een goed overzicht toe, ook op grotere schalen. De kaarten zijn goed geactualiseerd en goed via het register ontsloten. Praktisch het gehele landgebied van de aarde is afgebeeld op een schaal 1 5. 000. 000 of groter (de enige uitzondering vormen een deel van arctisch Canada en Groenland); Zuid-Canada, de Verenigde Staten, Europa, het Nabije Oosten en Ja pan, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en Kenya op de schaal 1 25. 000. 000, en West-Europa op de schaal 1 1.000.000. Daar- naast vindt men een zestigtal stadsplattegronden van wereld- steden, meest op een schaal van 1 250.000 of groter en een groot aantal inzetkaarten van eilanden midden in de oceanen. De Times atlas geeft, vergeleken met andere grote wereldatlassen, vooral veel aandacht aan de weer- gave der verbindingen, en aan karakteristieken van het land- oppervlak (bedekt met ijs, lava, zout, woestijn, kwelder, moeras, mangrove). Het grote aantal nederzettingen dat op de kaarten staat is niet naar inwonertal ge- differentieerd, althans niet op een voor de gebruiker toeganke- lijke manier. Er worden aan de hand van verschillende letter typen en -groottes wel een zestal klassen van plaatsen onderschei- den, maar er wordt niet duidelijk gemaakt waar de grenzen liggen. Het achterhouden van de beteke- nis van deze klasse-indeling is een bekend middel van atlas- producenten om de kaarten niet steeds aan te hoeven passen aan nieuwe gegevens over de inwoner- tallen. De Times atlas maakt een ver- anderingsproces door, en dat is met name te zien aan de belette- ring en de hoogteweergave. Het met de hand aangebrachte schritt wordt door fotozetschrift ver- vangen - dat is op een aantal kaarten geheel of gedeeltelijk ge- beurd - en daarnaast is men bezig van de "imperial measures" over te gaan op het metrieke stelsel. Nog slechts enkele kaarten hebben hoogtelijnen en hoogtecijfers die alleen op feet gebaseerd zijn (Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada). De hoogtekleuren zijn niet helemaal consistent gebruikt. Nu eens wordt het gebied boven de 2. 000 meter met een grijze tint aangegeven, dan weer is het pas het gebied boven de 3. 000 of 4.000 meter. De kwaliteit van de lijnen is niet altijd goed. Voor zo- wel handgetekend schritt als kust- lijnen en rivieren is er sprake van een wat rafelig karakter. Het is mogelijk dat slijtage door het grote aantal edities daar debet aan is. De laatste editie (1977) is een her- ziene versie van de vijfde druk (1975). Het overzicht van de afzon- derlijke kaartbladen en de goede leesbaarheid heeft hier echter niet veel onder te lijden. Dat het kaartmateriaal up to date is, is reeds vermeld. Vergelijking met recente bladen van de Internationale Wereldkaart op de school 1 1 mil- joen of met de Karta Mira op de schaal 1 2.500.000 toont dat dui delijk aan. Alleen nieuwe gegevens uit na 1975 in de laatste Serie uit- gekomen kaartmateriaal zijn nog niet verwerkt. Bij vergelijking met bladen van de Sovjetunie van de Karta Mira uit 1976 werden op de kaarten van de Kaukasus en de Zwarte Zee aanzienlijke verschillen in de loop van hoogte- en diepte- lijnen geconstateerd. Maar dit voorbeeld Staat alleen. De Grote Times Wereldatlas De Nederlandse bewerking van de atlas doet eigenlijk niet veel meer dan de inleiding, het encyclope- dische deel, van de Engelse editie te vertalen. De atlas is verder nauwelijks aangepast aan de eisen van een Nederlandstalig publiek. De op Angelsaksische lezers afge- stemde belettering, register en kaartuitsneden zijn in essentie on- veranderd gebleven. Waar de prijs van de Nederlandstalige uitgave f 80, 00 hoger is dan die van de Engelse is dit niet helemaal te be- grijpen. Men kan stellen dat deze kritiek onredelijk is omdat het wellicht niet meer doenlijk is of financieel haalbaar om een aan de eisen van de Nederlandstalige gebruiker aan- gepaste handatlas te brengen. Dat kan zijn, maar dan had althans in de reclame voor de uitgave van Kluwer niet de indruk gevestigd moeten worden dat het om een ver- nederlandste uitgave gaat. Kaartuitsneden Ter ondersteuning van de kritiek het volgende: De keuze van de op grotere schalen afgebeelde gebieden is vooral Engels: Kenya, Ceylon, Malakka, Nieuw Zeeland - en de enige aanpassing van het kaart materiaal aan een Nederlands 1979. V. 1 29

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 31