Handleiding voor de Studie van de topografische kaarten van Nederland 17501850 Educaboek WEER VERSCHENEN: 49,75 Dr. Ir. C. Koeman Fotografische herdruk van het in 1963 bij J. B. Wolters versehenen boek, nu in zwart/wit. Met een aanhangsel, waarin aanvullingen op, en verbeteringen I van de oorspronkelijke tekst zijn opgenomen. Verkrijgbaar bij de boekhandel. Pb. 48. 4100 AA Culemborg. tel. 03450-3143 Deze kaartjes zouden eigenlijk een plaats moeten hebben vlak onder de indrukwekkende reliefkaart van de oceaanbodems op bl. 6-7, die hier- door immers pas begrijpelijk wordt. Bij vergelijking zal men dan merken, dat de midden-oceanische ruggen van het tektonische kaartje veel vaker längs de dwarsbreuken hadden moe ten verspringen. Het picturale diagrammetje van zo'n midden-oceanische rüg zou beter vervangen kunnen worden door een dat ook de zones met plooii'ngsgebergten laat zien; de andere plaatjes, van vulkaanvor- men en fauna-evolutie, hören meer thuis in een leerboek of encyclope- die dan in een atlas. Wat eigenlijk ontbreekt is een samenhangende dieptekaart van de oceanen. De algemene kaarten van de continenten geven in zee geen dieptezones doch een lichtblauw reliefbeeld dat in de legenda's niet nader wordt verklaard (de donkere tinten zijn voor een deel dieptes, voor een deel "schaduwkanten" van onderzeese hellingen); dieptezones komen wel voor op de kleine hoogte- en dieptekaartjes van de continenten, maar de oceanen staan er maar ge- deeltelijk op en de dieptes gaan niet verder dan tot "meer dan 4000 m", zodat ze geen diepzeetroggen laten zien. Samenvattend kan worden gezegd: een mooie atlas met tal van nieuwig- heden en een rijke inhoud, vooral voor de meer ontwikkelde lezer, waaraan echter, in het bijzonder voor Nederlands schoolgebruik, nog heel wat valt te verbeteren. A. J. Pannekoek. 1979. V. 1 33

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 35