Fig. 4. Een speciaal ontwikkelde tekentafel met ver- stelbare hoogte en ingebouwde, regelbare lichtbak waarmee zonder overdreven inspanning van de ogen op de gewenste werkafstand kan worden gewerkt. Door bij aanname van nieuw personeel vrij hoge keu- ringseisen te hanteren zal men kunnen voorkomen dat er oogklachten ontstaan die berusten op een tekort aan visuele Vermögens. Door jaarlijks te kontroleren of het detailwaarnemings- vermogen met de werkbril nog voldoende is, zal tijdig worden onderkend of de werkbril moet worden aange- past of dat overplaatsing naar een andere funktie nood- zakelijk is. De keuring van nieuw aan te trekken per soneel zal in principe door de bedrijfsarts kunnen worden gedaan, waarbij er vanuit wordt gegaan dat hij goed op de hoogte is met de werksituatie. Noot In gevallen van twijfel zal advies kunnen worden ge- vraagd aan een oogarts of Optometrist die van te voren op de hoogte zijn gebracht van de werksituatie en van de ervaringen die er met de werkbrillen zijn opgedaan. De werkbril moet door een Optometrist worden aange- meten en vervaardigd. Indien de bedrijfsarts het nood- zakelijk acht om zowel een oogarts als een Optometrist in te schakelen zal er tussen hen nauw moeten worden samengewerkt om tot een goed eindresultaat te komen. Hierbij zal de bedrijfsarts koördinerend moeten optre- den. Graveren op grotere schaal waardoor het werk niet van zo nabij behoeft te worden bekeken zou een speciale werkbril overbodig maken, met als resultaat dat de werkhouding minder krampachtig kan zijn. Het ver dient daarom aanbeveling om in de toekomst dit soort mogelijkheden in het oog te houden. Met een gemakkelijk instelbare tekentafel zal men kunnen voorkomen dat de graveur steeds in dezelfde houding moet zitten waardoor hij minder in zijn werk houding verkrampt. Literatuur Fortuin, G. J. De mentale belasting bij visuele waar- neming, T.Soc. Geneesk. 48, (1970), 276-278. Vos, J. J. Standaardisering van de gezichtsscherpte- bepaling met optotypenkaarten, T.Soc.Geneesk. 47 (1969), Suppl3. Walraven, J. en Boogaard, J. Het testen op diepte- zien ten behoeve van de selectie van schutters voor de Leopard-tank, Rapport IZF 1970-22. De auteur van dit artikel is stafmedewerker van het Instituut voor Zintuigfysiologie TNO te Soesterberg. 1979. V. 2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 17