Kaarten bij ruilverkavelingsrapporten W. J. M. Hoogendoorn Verslag van een orienterend empirisch onderzoek naar de bruikbaarheid van kaarten als communicatiemiddel. Voo rwoo rd Onderzoek betreffende de waarneming van kaarten heeft zieh vooral toegespitst op het afleiden van grootheden en intensiteiten van gei'soleerde Symbolen. Dit fundamentele onderzoek is slechts bruikbaar voor het voorspellen van reacties van kaartgebruikers op kaarten waarin de Symbolen en Signaturen elkaars werking beihvloeden en waarbij allerlei bij körnende details het communicatieproces bevorderen of hinde ren. Omdat het tot nu toe niet gelukt is relaties te leggen tussen de psychofysische studies en het kaartgebruik in de praktijk rieht het onderzoek zieh nu op reeele kaartsituaties, waarbij a) de appreciaties van gebrui- kers voor de uitvoering van de kaart en b) hun pres- taties op het gebied van het ontlenen van informatie aan de kaart worden nagegaan; zo zijn enige engelse studies bekend over kaarten voor straaljagerpiloten. Vanuit deze optiek is ook het hier beschreven empi risch orienterend onderzoek opgezet waarbij niet de wetenschappelijke verklaring van de resultaten voor- op stond, maar gezocht werd naar de meest zinvolle wijze om - met de aanwezige technische hulpmiddelen en tegen redelijke produktietijd en kosten - een ge- geven plan aan een gegeven groep van belanghebbenden te presenteren met behulp van een of meer kaarten. Inleiding Landinrichting strekt tot inrichting van het landelijk gebied overeenkomstig de funeties die aan zodanig gebied zijn gegeven en in het kader van de ruimtelijke ordening. In de Interimnota landinrichtingswet, uit- gebracht in het kader van de voorbereiding van de gelijknamige wet, worden verschillende vormen van landinrichting aangekondigd. Thans is de op grond van de Ruilverkavelingswet 1954 plaatsvindende ruilver- kaveling de enige vorm van landinrichting waarin in principe ter behartiging van de belangen van land-, tuin-, bosbouw of veehouderij in onderlinge samen hang, projectsgewijs, maatregelen en voorzieningen voor de verbetering van de inrichting van het lande lijk gebied worden getroffen. Deze maatregelen en voorzieningen hebben betrekking op de waterbeheer- sing, de ontsluiting, de verkaveling en op andere inrichtingsfactoren die voor de grondeigenaren en grondgebruikers van grote betekenis zijn voor hun woon- en werkomstandigheden. Voorts kunnen in het kader van de ruilverkavelingen onder meer natuur- gebieden worden veilig gesteld, natuur- en landschaps- bouw plaatsvinden en soms kan de openluchtrecreatie worden bevorderd. Een ruilverkaveling verloopt als volgt: Een aanvraag tot ruilverkaveling wordt ingediend bij de daarvoor aangewezen instanties. De aanvraag wordt doorgaans door een gemeente, waterschap of landbouworganisatie ingediend en omvat een gebied in grootte varierend van 20 tot 150 km2. Wanneer besloten wordt dat de voorbereiding ter hand kan worden genomen begint de planvoorbereiding met uitvoerige inventarisaties van de bestaande hoogteligging, bodemopbouw, begroeii'ng, ontsluiting, waterbeheersing, verkaveling, bedrijfs- struktuur, e.d. Op grond van deze inventarisaties wordt afgeleid welke de knelpunten zijn; tevens wor den naar aanleiding van de inventarisatie een of meer plannen ontworpen die met redelijke kosten in een goede inrichting voor agrarisch gebruik kunnen resul- teren zonder dat daarbij de overige belangen (m.n. van natuur en landschap) onnodig worden geschaad. Zodra de plannen (incl. eventuele alternatieve versies) een tastbare vorm hebben gekregen worden ze aan iedere betrokkene in het gebied toegezonden met het verzoek zijn mening hierover kenbaar te maken. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen wordt het plan zonodig aangepast of wordt een van de alter- natieven gekozen; na een laatste ter visie legging wordt over het plan gestemd; tot dat moment heeft de voor bereiding gemiddeld 7 jaar in beslag genomen. Wan neer de meerderheid van de grondeigenaren en grond gebruikers v66r uitvoering stemt kan begonnen worden met de werken die tot en met de laatste juridische afwikkeling 10 - 15 jaar duren. De lengte van deze Periode hangt af van de ingrijpendheid van het plan en de grootte van het gebied. De kosten van de uitvoering worden voor een belangrijk deel gedragen door de overheid, de belanghebbenden betalen hun aandeel (berekend op basis van het nut dat ze van de ruilverkaveling hebben) door middel van een 'ruilverkavelingsrente' van 6% gedurende 26 jaar. Thans is ca 5.000 km2 in uitvoering en ca. 4.000 km^ in voorbereiding. Er is voorts voor 6.500 km2 ruil verkaveling aangevraagd, zodat van de totale opper- vlakte cultuurgrond in Nederland van 24.500 km2 een groot deel er bij is betrokken. Tijdens de hele procedure wordt veel gebruik gemaakt van kaarten. Zowel tijdens de voorbereiding als in de uitvoeringsfase betreft dit overwegend kaarten met een technisch karakter, uitgevoerd op grote schalen, in kleine oplage en bedoeld voor specialisten en tech- nici. Over de periode tussen het gereedkomen van de voorlopige plannen en de stemming, de periode waarin 16 1979. V. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 18