Wandkaarten der Nederlanden uit de 16e en 17e eeuw G. Schilder Inleiding Een verwaarloosd hoofdstuk van de historische karto- grafie van Nederland vormt onze kennis van de over- zichtskaarten der 17 Provincien uit de 16e en 17e eeuw. Dit komt duidelijk tot uitdrukking in het werk van S. J. Fockema Andreae en B. van 't Hoff: Geschie- denis der kartografie van Nederland ('s-Gravenhage 1947), waar op blz. 52 in slechts vijf regels op Visscher's overzichtskaart der 17 ProvinciBn, zoals deze voorkomt op diverse schilderijen, attent wordt gemaakt (een exemplaar van de wandkaart was hen onbekend). Verder merken de beide auteurs op dat de geografische betekenis van deze algemene kaarten gering is en dat de decoratie een voornaam bestaans- motief van deze kaarten vormt. Met deze beoordeling ben ik het echter niet helemaal eens. Om tot zulk een beoordeling te kunnen komen, moet men eerst de be- schikking hebben over een overzicht van de soorten wandkaarten der Nederlanden die in de 16e en 17e eeuw op de markt te verkrijgen waren. Pas het in de laatste jaren verrichte onderzoek, in Nederlandse en buiten- landse collecties, naar dit soort wandkaarten heeft het ons mogelijk gemaakt een dergelijk overzicht te kunnen presenteren. Hiermee is nog niet gezegd dat wij nu reeds alle wandkaarten der Nederlanden uit de 16e en 17e eeuw kennen. We moeten eerder van een eerste verkenning spreken. Duidelijk kunnen we echter deze wandkaarten der Nederlanden in twee categorieen indelen. In de eerste categorie zijn de wandkaarten te plaatsen die, naast de voor hun tijd karakteristieke rijke decöraties, een kaartinhoud, gebaseerd op de nieuwste geografische kennis, vertonen. In de tweede categorie dient de kaart vooral als deco- ratieve wandversiering en is de kaartinhoud slechts van secundaire betekenis. Meestal vielen de uitgevers bij de uitgave van dit soort wandkaarten op oudere koperplaten terug. In de volgende lijst ontmoeten we vertegenwoordigers van beide categorieen. 1. Een onbekende kaart der 17 Provincien van Jacob van Deventer. Van Deventer (overleden ca. 1575) heeft met het ver- vaardigen en uitgeven van zijn provinciekaarten een buitengewoon belangrijke bijdrage geleverd aan de kar tering van de gewesten van de 17 Provincien. 1) Hij was natuurlijk ook de aangewezen persoon om een al gemene overzichtskaart van de Nederlanden samen te stellen. In 1551 leverde Jacob van Deventer aan de stad Antwerpen een "caerte van alle de landen van herwaerts over met oock alle de frontieren van deselve landen", waarvoor hij als waardering voor zijn gele- verder prestaties de som van vijftig gouden krönen ontving. Waarschijnlijk is hier sprake van een grote kaart der 17 Provincien in handschrift. Omdat deze aan de stad Antwerpen aangeboden kaart verloren is gegaan (dit was het lot van vele kwetsbare wandkaar ten), moeten wij ons de vraag stellen hoe die eerste overzichtskaart van de 17 Provincien er uit heeft ge- zien. Uit het bestaande kartografische materiaal weten wij wat een grote invloed Jacob van Deventer met zijn provinciekaarten op zijn navolgers heeft gehad. Hier- door kunnen wij met vrij grote zekerheid veronder- stellen dat zijn model van de 17 Provincien eveneens van grote betekenis was. 2. Wandkaart der 17 Provincien uitgegeven door Gerard de Jode in 1566 (1111) 2) De titel in kapitalen längs de bovenrand van de kaart luidt: TOTIVS GALLLE BELGDE, INVICTISSIMI REGIS PHILIPPI PROVINCDE H/E REDITARDE, LOCORVM VICINORVMQVE DESCRIPTIO. Koper- gravure op zes bladen (samen 825 x 980 mm). In de linker benedenhoek de namen van de graveurs: Ioannes a. Duetecum Lucas a. Duetecum fecit. In de rechter benedenhoek het impressumProstant Antuerpiae apud Gerardum de Jode in Borsa noua An° Domini 1566.In de linker bovenhoek bevindt zieh in een eenvoudige cartouche de opdracht aan de lezer. In de Noordzee (OCEANVS GERMANICVS), die door de graveurs met diverse typen zeilschepen, zeemon- sters etc. mooi werd gedecoreerd, bevindt zieh in een buitengewoon rijk versierde renaissance-cartouche een uitgebreide beschrijving van het op de kaart ge- toonde beeld: Belgica ab ortu habet Rhenum et Ger- mananicam. Ab occasu Sequanam fluuim. A Septen- trione Britanicum Oceanum. A meridie luram montem Omnium Gallorum fortissimi sunt Belgp, ut fesar scribit. Nostro speulo Belgica habet utramq Burgundiam, Lotharingiam, ducatum Lutzelburgen- sem, Gelriam, Hollandiam, Frisiam, Flandriam, Brabantiam, Hannoniam cum peteris regionibus hic descriptis Clarissimi olim Belgarum Triuiri: inde Neruij, quorum agros lambit Scaldes fluuius: ad cuius ripam non longe ab Oceano/ nunc Antuerpia emporium non solum Belgicp sed totius fere Europp celeberrimum. De kaart heeft geen graadverdeling. Westelijk van Texel is een 32-straIige kompasroos getekend met de vier hoofdrichtingen: Septentrio, Noort; Oriens, Oost; Meridies, Zuijdt en Occidens, West. Boven het impressum zijn meerdere schaal- 1979. V. 2 23

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 33