rand nog negen van de tien stadsgezichten aanwezig zijn: LIMBURG, NIMMEGHEN, ATRECHT, DOR- DRECHT, MIDDELBURG, ANTWERPEN, MECHELEN, DEVENTER, GROENINGHEN. Dr. Welu slaagde erin met behulp van Vermeer's schilderij achttien van de twintig stadsgezichten in diverse openbare en priv§- collecties terug te vinden. Er ontbreken nu slechts nog twee afbeeldingen, die van Bergen en van 'Hof van Brabant'. De bovenrand van de kaart wordt ge- vormd door een serie van ruiterfiguren, die zijn ge- kopieerd van Willem Jansz. Blaeu's wandkaart van 1608 (no. 8) en nu in spiegelbeeld zijn weergegeven. 4. Wandkaart van de 17 Provincien, uitgegeven door Pieter van den Keere in 1602 (bijlage 1). De tiel bevindt zieh in een rijk gedecoreerde cartouche in de rechter bovenhoek van de kaart: GEO-GRAPHICA XVII. INFERIORIS GERM AN DE REGIONUM TABULA, DE INTEGRO MULTIS IN LOCIS emendata. anno 1602, I. Hondio/. Uit deze titelbeschrijving is te concluderen dat Jodocus Hondius (1563-1612) deze kaart heeft ontworpen. De titelcartouche wordt omgeven door veertien portretten van gouverneurs, die over de Zeventien Provincien regeerden. Het jongste portret is van prins Maurits (MAURITIUS NATUS PRINCEPS AUR. Venit Vidit Vicit, libertati restituit et feliciter gubernat). De kaart wordt aan de Staten-Generaal opgedragen, zoals in een afzonderlijke ovale cartouche onder de titel beschrijving wordt vermeld: Illustrissimis, Noblissimis amplissimis et consultissimis Domin. Do. Ordinibus foederat. Infer. /Germaniae Regionum /d.d. Onder de cartouche met de schaalstokken is het impressum van graveur en uitgever te lezen: Petrus Kaerius cae lavit et exeudebat. In de Noordzee (OCEANUS GERMANICUS) zijn zesentwintig verschillende modellen van zeilschepen met opgave van type en draagvermogen ingetekend. Boven de schaalstokken bevindt zieh een opgave van het aantal Steden en dorpen in de diverse provincien (Catalogus Civitatum Pago: rumqg in singulis Provincijs). In de Bodel-Nijenhuis-eollectie is het enig bekende exemplaar van deze kaart, die uit vier bladen bestaat (elk 390 x 500), bewaard. 8) Volgens Dr. Welu wordt op twee schilderijen van Dirck Hals (Nationalgallerie Prag en Nottingham Art Gallery) deze kaart van Pie ter van den Keere afgebeeld. In de in 1623 gemaakte inventarislijst van Van den Keere's koperplaten wordt echter over een uit zes bladen bestaande kaart van de 17 Provincien gesproken: 'T Nederlant in 6 folien 24 gl. Welu kent een schilderij van Quiring van Brekelenham uit het midden van de zeventiende eeuw, waar eveneens de bovengenoemde kaart van Pieter van den Keere wordt afgebeeld. In tegenstelling tot de schilderijen van Dirck Hals wordt hierop de kaart van de 17 Provincien omgeven door decoratieve randversieringen met figuren in klederdracht met bijbehorende tekst. Naar mijn mening hebben wij hier met bovengenoemde, uit zes bladen bestaande kaart van Pieter van den Keere te maken; met andere woorden, aan het enig bekende en uit vier, bladen bestaande exemplaar in Leiden ontbreken de twee bladen, die de decoratieve randversieringen tot inhoud hadden. De bij de kaart hörende tekst was ge- zet. Wat de kaartinhoud betreft hebben wij hier te maken met een buitengewoon gedetailleerde overzichts- kaart van de 17 Provincien. In het kaarbeeld is in de kop van Noord-Holland de Zijpe als polder ingetekend. Verder is karakteristiek voor deze tijd de tekening van het fort Bourtaing. 5. Anonieme wandkaart van de 17 Provincien, na 1603 (ill. 5). De door Pieter van den Keere in 1602 uitgegeven wand kaart van de 17 Provincien werd door een anonieme Nederlandse graveur gekopiöerd. Bij het enig bekende exemplaar in de British Library zijn eveneens slechts de vier bladen (gemerkt A-D) zonder randversieringen aanwezig. Op het eerste gezicht lijken de exemplaren in Leiden en Londen identiek, bij nader onderzoek evenwel merken wij een aantal verschillen op. De lan ge titel op het exemplaar in Londen is identiek aan de titel op het Leidse exemplaar, echter op het exemplaar in Londen ontbreken de woorden "emendata, anno 1602. I. Hondio". Ook het impressum van graveur en uit gever Pieter van den Keere is verdwenen. De kaart is nu niet meer aan de Staten-Generaal opgedragen, maar op de plaats van deze opdracht is het wapen van de stad Amsterdam ingetekend. De portretten van de veertien gouverneurs die de titel omgeven zijn on- veranderd, alleen het portret van prins Maurits heeft nu de volgende tekst: Ordinum vnitorum Gubernat nomine ab Anno 88. ad annum. 1603. Kleine ver- anderingen vindt men ook in de versieringen die de titelcartouche omgeven. De Van den Keere kaart van 1602 had rechts een leeuw met boek en zwaard en links een leeuw die een hoed op een stok vasthoudt. De kopie in Londen heeft twee leeuwen, die elk een zwaard en een Schild met wapens vasthouden. De in de Noord zee getekende scheepsmodellen zijn op het Londense exemplaar identiek aan die in Leiden, de modellen längs de Friese eilanden zijn nu echter genummerd van 16 tot 26. In het kaartbeeld zijn eveneens verande- ringen te constateren. De tekening van de Zijpe- inpoldering is vergeleken met het exemplaar in Leiden veranderd, en de percelen zijn nu geletterd van A-V. Verder is zuidelijk van Wieringen een nieuwe inpolde- ring ingetekend. De zandbanken in het gebied tussen Texel en de Zuyder Zee zijn veranderd en dragen nieuwe namen. Verder is het fort Bourtaing uit het kaartbeeld verdwenen. 6. Bij het systematisch doorwerken van de kaart- verzameling van de Oostenrijkse keizerlijke familie- en priv6 bibliotheek, die nu in de Osterreichische Nationalbibliothek te Wenen wordt bewaard, vond ik een tot nu toe onbekende, uit twaalf bladen (samen 1320 x 1620 mm) bestaande kaart der Nederlanden, die door de Antwerpse uitgever Joan Baptista Vrients in 1605 werd uitgegeven (bijlage 2). l°'Joan Baptista Vrients was in de eerste plaats boekhandelaar en prentverkoper, maar hij heeft zieh ook op kartografisch gebied een zeer goede naam verworven. In dit verband noemen wij slechts de gemeenschappelijke uitgave met Cornelis Claesz. van Petrus Plancius' groote wand kaart van de wereld in 1592, en de later door Vrients verzorgde uitgaven van Abraham Ortelius1 Theatrum Orbis TerrarumDe kaartbladen van de eerstgenoemde kaart zijn in drie horizontale rijen van telkens vier bladen gemonteerd. De kaart wordt aan elke zijde door een 65 mm brede randversiering omgeven, die op de platen meegegraveerd zijn. In de bovenrand bevindt 1979. V. 2 27

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 37