De Rotterdamse Havenroute J. Meijer Het was indertijd de bedoeling in het lustrumnummer van het Kartografisch Tijdschrift ook een bijdrage van de Afdeling Kartografie van de Dienst Gemeentewer- ken Rotterdam op te nemen. Door omstandigheden kon nu pas aan dit verzoek worden voldaan. Bij deze dankt zij vooral de opdrachtgever, het Haven- bedrijf van de gemeente Rotterdam, dat in dit tijd schrift de kaartfolder van de Rotterdamse Havenroute als bijlage opgenomen kon worden. Inleiding Het zal de meeste lezers vreemd voorkomen een "ANWB-uitgave" als toeristische kaart van de gemeen te Rotterdam aan te treffen, doch dit is niet zo moei- lijk te verklaren. Met het oog op de bewegwijzering in het terrein en de verspreiding van de kaart bestaat al jarenlang een samenwerking tussen Rotterdam en de ANWB voor deze uitgave. Met uitzondering van de titelpagina, is de gehele kaartfolder een op zichzelf staande produktie, en dient daarom als kaart ook niet vergeleken te worden met de andere toeristische routekaarten uit de ANWB- serie, welke alle naar inhoud en vormgeving hetzelfde karakter hebben. In dit artikel zullen de kenmerkende verschillen tussen deze routekaart en de andere ANWB-routekaarten aan- gestipt worden. Vaststelling van de kaartschaal en de u i t s nede In deze kaart is de route het belangrijkste uitgangs- punt en daarom kon alle overige kaartinformatie tot een minimum beperkt blijven. De kaart moet buiten het gestelde doel, "de route", niet tot een ander ge- bruiksdoel leiden. Er zijn voldoende uitgaven van toeristische aard, stadsplattegronden en andere kaar- ten, waarop het in deze kaartfolder voorkomend gebied is weergegeven. De havenroute wil de mensen een toegang verschaffen tot de levendige en imponerende activiteiten in een wereldhaven. Het geven van een zo volledig mogelijk beeld van het Rotterdamse zeehaven- en industrie- terrein was daarom een tweede belangrijke voorwaar- de voor het ontwerp van deze kaart. Op bijna alle toeristische kaarten is het zeehaven- en industriegebied niet gedetailleerd aangegeven (overi- gens zeer begrijpelijk en juist) en de vaak sterk gegeneraliseerde en geschematiseerde weergave daar- van verschaft de kaartgebruiker onvolledige en vaak onjuiste informatie van een zeer complex gebied. Een derde voorwaarde voor het ontwerp was, het geven van die informatie, welke de toerist van buiten de stad op de gemakkelijkste wijze naar het begin (of een ander punt) van de route zou leiden om onnodig gezoek in een vreemde stad te vermijden. Daartoe was het nodig de verkeersruit van autosnelwegen om Rotter dam met de aansluitingen op te nemen. De genoemde voorwaarden, "Route" - "Zeehaven en industrie gebied" - "Verkeersruit met aansluitingen" bepaalden dan ook de grenzen van het af te beeiden gebied. Begrijpelijk is nu ook, dat niet teruggegrepen kon worden op reeds bestaande topografische of andere ondergronden van kaarten van de gemeente Rotterdam. Deze zijn veel te gedetailleerd, en bovendien bevatten die kaarten ook uitsluitend het grondgebied van de gemeente. Daarom werd besloten een geheel nieuwe kaart te ontwerpen en deze volgens een doelgerichte conceptie te graveren op de uitgaveschaal (dus 1:1). De lay-out van de gehele kaartfolder bepaalde mede de uitsnede en de schaal van de kaart. Door het lang- gerekte, betrekkelijk smalle gebied van Rotterdam- Europoort kon de kaart boven de vouwlijn geplaatst, naast de titelpagina. Om plaats te scheppen voor een legenda moesten naast de titelpagina 5 pagina's voor de kaart met legenda beschikbaar zijn. Er is naar gestreefd de kaartschaal zo groot mogelijk te kiezen. Na veel passen, meten en draaien binnen de beschik- bare ruimte, waarvan vooral de breedte bepalend was (20 cm), werd uiteindelijk de kaartschaal 1 70.000 gekozen. Vervolgens werd het rechter kader zodanig bepaald dat op het laatste bovenfacet een legendavak ter beschikking van 10 cm breed overbleef. Het kader snijdt een deel van het noordelijke en noordoostelijke stadsgebied van Rotterdam af, doch dit werd voor deze uitgave niet bezwaarlijk geacht. Legenda en kaartdredaktie Nu de uitsnede vastgesteld was, kon de kaartinhoud redaktioneel uitgewerkt worden. Hiertoe werd eerst de legenda ontworpen. Bij het legenda-ontwerp diende zieh een extra pro- bleem aan, en wel het feit dat de kaartfolder niet alleen in het Nederlands, maar ook nog in het Engels en Duits gepubliceerd moest worden. Daar de tekst- lengten voor Engels en Duits sterk uiteenlopen (het Nederlands ligt daar gemiddeld tussenin) werd de legenda zo ontworpen, dat het mogelijk was om probleemloos per taal (in zwart) de oplage te reali- seren, waarbij de kleuren een vaste plaats behouden. In het legendavak is te zien, dat de voorkomende rubrieken ontleend zijn aan de eerderbeschreven reeks voorwaarden. Ze worden dan ook in deze volg- orde besproken. 1979. V. 2 33

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 43