Verkeersaanduidingen, toegankelijkheid van de route Voorstelltng van het trace van de route Hier dient zieh al meteen het eerste kenmerkende ver- schil aan met andere routekaarten van de ANWB-serie. Alle 35 ANWB-routes zijn gesloten (lusvormige) rou- tes en kennen in principe geen begin- of eindpunt. Tegenover deze ringstruktuur Staat de lineaire struk- tuur van de Rotterdamse Havenroute, die een duidelijk begin- en eindpunt kent. Bovendien dwong het stramien van wegen in een gebied als Rotterdam-Europoort de route-ontwerper ertoe, de route vaak via eenzelfde weggedeelte heen en terug te kiezen. Omwille van duidelijkheid werd besloten de route weer te geven in de vorm van een stamlijn, met daarop een aantal dwarsrichtingen, de zogenaamde fakultatieve zijroutes. Door toepassing van verschillende lijnsymbolen is na der aangegeven welke tracegedeelten verkeerstechnisch minder of niet voor autobussen geschikt zijn (groeps- bezoek per bus komt in het havengebied veel voor). De verklärende tekst bij de route behoeft geen nadere toelichting. Hieruit valt op te maken (zie punt 9 in de legenda) dat voor bepaalde routegedeelten de schaal van de hoofdkaart niet voldoende was en nog 2 bijkaar- ten moesten worden toegevoegd, op schaal 1 15.000. De nu volgende legendarubriek spreekt voor zichzelf, zij het dat de Symbolen nog een kleine toelichting be- hoeven. De aansluitingen van autosnelwegen hebben tegenwoordig meestal 3 4 niveaus en ook de 6 hoofd- kruisingen in de Rotterdamse Ruit vormen daarop geen uitzondering. Gelet op de schaal van de kaart en de ingewikkeldheid van zulke knooppunten, is voor een zeer eenvoudig symbool gekozen. Het heeft geen nut deze te detailleren, daar ter plaatse nooit gelegenheid is, de kaart voor dergelijke details te raadplegen. Bovendien is de bewegwijzering door de ANWB zodanig verzorgd, dat de gebruiker probleemloos naar zijn bestemming geleid wordt, mits hij vooraf op de kaart de hoofdrichting of wegnummering opgezocht heeft. Ter orientatie zijn alle voorkomende kunstwerken in de autosnelwegen en längs de havenroute opgenomen, eiders zijn zij in verband met de leesbaarheid weg- gelaten. Van de overige wegen en Straten zijn alleen de belang- rijkste weergegeven. Deze (ongecontourde) wegen zijn, met uitzondering van die in het zeehaven- en industrie- gebied, niet volledig, hetgeen weer een verschil met de andere toeristische routekaarten is. Aanduiding van het grondgebruik Het is algemeen bekend, dat men vooral in stedelijke gebieden een haast onuitputtelijk arsenaal aan grond- gebruikscategorieen kan definieren. Gezien de funktie van de kaart is de aanduiding van het grondgebruik, die in hoge mate het aanzicht van de kaart bepaalt, sterk vereenvoudigd. Gekozen werd voor slechts 6 categorieen. Tegenover de in krachtige kleuren uit- komende lijn- en puntsymbolen van het hoofdthema in de kaart, zijn de vlaksymbolen uitgevoerd in pastel- tinten, die de gebruiker niet van het hoofdthema af- leiden maar toch voldoende informatie blijven bieden. Indien u de beschikking heeft over een der andere kaarten uit de toeristische routeserie, en u zou daar- van alleen de titelpagina plaatsen op de titelpagina van de Rotterdamse Havenroute, dan blijkt daaruit, dat het "harde" groen plaats gemaakt heeft voor blauw. Hier komen we op een derde verschil met de andere kaarten uit de serie van de ANWB. Voor deze kaart is deze blauw getinte frontpagina ge kozen, niet alleen omdat deze beter past bij het totale kleurontwerp, maar ook vanwege de associatie met het onderwerp. Een haven heeft overduidelijk met water van doen! De overige routekaarten uit de ANWB-serie hebben alle een natuur-, landschaps- of rekreatie- funktie, waardoor de keuze van groen meer gemoti- veerd is. In de lay-out van de titelpagina is - ondanks de afwijkende kleur - gezocht naar aansluiting bij de andere routekaarten. Deze keuze leidde ook tot de gebruikte steuntint in de tekstkolommen, die nood- zakelijk geacht werd om een beter uitgebalanceerd geheel te krijgen. De achterzijde van de kaart is in tweekleurendruk (blauw en zwart) uitgevoerd, waardoor het mogelijk was om voor de beschrijvingen per kaart (hoofdkaart en twee bijkaarten) elk een afzonderlijke steunkleur te creeren door rastertinten van blauw of zwart of een combinatie daarvan te nemen. Voor het ontwerp en de vormgeving van de detail- kaarten op de achterzijde is van dezelfde prineipes uitgegaan als bij de voorzijde, waar met uitzondering van blauw de voorkomende lijn-, punt- of vlaksymbolen in zwartgradaties zijn uitgevoerd. De Symbolen Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om naast be paalde punten in de route op de kaart een serie Sym bolen in kleur te plaatsen, die zouden aangeven welke mogelijkheden deze plekken inhielden. Bij nader in- zien bleek dit tot een onrustig en onleesbaar geheel te leiden en teveel van de ondergrond bedekken. Door kleine geometrische Symbolen toe te passen had dit nog wel uitgevoerd kunnen worden, doch deze kunnen een onrustig kaartgebruik veroorzaken daar dan de legenda continu geraadpleegd moet worden. De opzet was om de Symbolen zodanig herkenbaar te maken, dat men na het doornemen van de legenda deze zeer makkelijk onthoudt. Besloten werd aan elk beschreven punt in de route een trefnaam toe te kennen en deze in de tekstkolom men met het puntnummer op te nemen. In de tekst kolommen zijn direkt na de trefnaam de Symbolen toegevoegd, zoals dit ook in hotelgidsen vaak gedaan wordt. Hiermee werd tevens bereikt dat de nogal omvang- rijke tekst op een aangename wijze onderbroken wordt en men in elk punt van de beschrijving of route kan beginnen. Hierdoor werd wel een probleem ge- schapen, gezien het feit, dat de kaart in drie talen moest worden uitgegeven. Men dient te bedenken, dat voor de totale oplage de voorzijde eerst in blauw, rood en geel voorbedrukt moest worden en de achterzijde in blauw en pas daarna per taal de voor- en achterkant in zwart. AI eerder is vermeld dat de tekstlengten per taal nog al uiteenlopen zodat geen Symbolen in kleur in de tekstkolommen te realiseren waren (tenzij per taal alle kleuren opnieuw gedrukt zouden worden, wat financieel niet haalbaar was). Daarom werd besloten 34 1979. V. 2

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 44