alle Symbolen in zwart uit te voeren, zodat zij per taal op de juiste plaats tussen de tekst aangebracht konden worden. Nu enige opmerkingen over de keuze van de Symbolen. Getracht is, waar mogelijk Symbolen te kiezen die al bij de kaartgebruiker bekend zijn. In dat geval zou de ingeburgerde omschrijving van zulke Symbolen zondermeer van toepassing moeten zijn. Bij de Sym bolen als parkeergelegenheid, uitzichtpunt, wandel- gelegenheid en benzinestation gaf het geen problemen, doch een symbool voor zwembad was niet bruikbaar, daar het bij sommige punten alleen gaat om een "mogelijkheid tot zwemmen". Zodoende is een Serie Symbolen ontworpen die hier en daar afwijken van de gebruikelijke Symbolen, doch direkt voor de kaart gebruiker herkenbaar zijn. Typografie Als laatste onderdeel van de ontwerp- en redaktionele fase nog een körte opmerking over de teksten, te onderscheiden in de kaarttekst en de beschrijvende tekst. Voor de lopende tekst in de beschrijvingen is gekozen voor de Times, daar deze "krantenletter" zieh het meest hiervoor leent en minder vermoeiend is dan een schreefloze letter. In de kaart is het lettertype Helvetica gebruikt, (mager, cursiefhalfvet) en voor het smalle Schrift het meest met Helvetica overeenkomende New Gothic. Voor de namen van wateren is blauw cursief schrift toegepast, kapitalen voor de hoofdwateren, en onder- kastletters voor de overige, met een corps-grootte in verhouding tot de grootte of belangrijkheid. De industrieen zijn in klein cursief schrift (zwart) beschreven. De straatnamen zijn in smal schrift gezet zodat zij geen al te grote lengte innemen. Bij de plaatsnamen zijn de gemeentenamen in kapitalen, de overige plaatsnamen in onderkast schrift. Streek namen zijn gespatieerd. Bijzondere aanduidingen, zo- als richtingborden, afslagen, wegnummeringen, brug- gen en tunnels en lettercoderingen staan in halfvet schrift. De vervaardiging van de kaart Daar de produktiemethode van de achterzijde gelijk is aan die van de voorzijde, zal alleen de voorzijde be- handeld worden. Op een standvel is vooraf de lay-out van pagina-inde- ling, kaartbeeld, tekstkolommen, frontpagina en legenda, alsmede de belijning van kleurstrips, pas- kruizen en snij- of vouwlijnen uitgezet. Daarop is een samenstelling van het tot de vereiste schaal verkleinde kaartbeeld gemonteerd. Deze montage is overgebracht op een graveerfilm, waarin vervolgens al het lijnwerk gegraveerd is, inclusief de lijnen nodig voor de strip- maskers, zoals de omlijning van de tekstblokken, maar ook de belijning in de frontpagina. De verdeling van de legenda en de ruiten zijn aan de hand van een model en specificaties getekend. Het kaartbeeld is gegraveerd aan de hand van een lijst van normen en specificaties, waarbij de generalisatie rechtstreeks door de tekenaar is uitgevoerd op het gidsbeeld. Het totale gegraveerde beeld werd gebruikt om strip- maskers te etsen, terwijl via duplikaatfilms de lijn- negatieven voor blauw, rood en zwart verkregen zijn. Door de originele lijngravure niet voor de produktie van de eindfilms te gebruiken werd een contourloze ondergrond verkregen, (mits men de blauwe en rode contouren niet meerekent). Voor elk vlakelement is een apart stripmasker ver- vaardigd, zodat elk onderwerp los van ieder ander onderwerp in elke kleurkombinatie gebracht kan wor den, zonder op de maskers te behoeven in te grijpen. De teksten, nummers, Symbolen en de foto zijn op bekende wijze op een montagefilm als overlay aange bracht en via 2 negatieven gesplitst voor blauw en zwart. Uit dit alles resulteerde een reeks van negatiefbeelden waarvan de kleur- en korrektieproeven gemaakt wer den. Na een weinig korrektiewerk zijn 4 spiegelbeel- dige eindnegatieven op bright-light-duplicating film gemaakt. Voor de beide andere talen werden voor de tekstkolommen aparte montages gemaakt en daarvan negatieven. Door afdekken van de Nederlandse tekst kolommen op het betreffende negatief, konden ook de eindfilms in zwart per taal vervaardigd worden. De produktietijd, inclusief ontwerp, bedroeg ca 3 maanden, de oplage is 10.000 ex. Nederlands, 3.000 ex. Engels en 2.000 ex. Duits; de kaart is gedrukt op 100 gr. halfmatm.c. papier. Voor overige informatie raadplege men de colophon op de kaart. Tot slot wil ik u gaarne opwekken de Rotterdamse Havenroute - met behulp van deze kaart met beschrij- ving - zelf te berijden. Het is de moeite waard! Naschrift De Rotterdamse Havenroute werd op initiatief en voor rekening van het Havenbedrijf der gemeente Rotterdam in samenwerking met de ANWB, die de bewegwijzering verzorgde, in 1968 opengesteld. De route biedt de belangstellende tourist uit binnen- en buitenland de mogelijkheid om kennis te nemen van het gehele havengebeuren en de bouw van grote kunst- werken in dat gebied. Het is duidelijk, dat deze route een geheel ander karak- ter heeft dan de tientallen andere toeristische routes, die de ANWB door het gehele land heeft uitgestippeld. De nadruk ligt niet zozeer op mooie plekjes in de natuur en bezienswaardigheden, maar eerder op de uitgestrekte havengebieden, waar het bruist van akti- viteit en op de indrukwekkende industriekomplezen. Bij de samenstelling van de beschrijvende folder van de Rotterdamse Havenroute is de voorgaande jaren reeds uitgegaan van bestaand kaartmateriaal met een opdruk van de route en op het beschikbare blanco papier- gedeelte de beschrijvende tekst. Beide leidden echter een wat apart leven. Een nieuw uitgestippelde havenroute, waarin van een hoofdroute met een aantal aantrekkelijke zij routes is uitgegaan, bood de gelegenheid tot een nauw samen- spel tussenspel tussen de" samensteller van de route, de schrijver van de tekst en de ontwerper van de havenkaart. Op deze wijze kon een op de route en op de tekst afge- stemde kaart ontwikkeld worden. In de tekst kon daar- door op een eenvoudige en duidelijke manier op de kaart aangesloten worden. Zie vervolg op blz. 39 1979. V. 2 35

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 45