toeristische routes o- B f 2 k B B route TRACE ROTTERDAMSE HAVENROUTE: VERKEER/VERBINDINGEN im -o-- DIVERSEN: SYMBOLEN; behorende bij de beschreven punten (Öl 0} 0 fL ROUTEBESCHRIJVING O t/m O zie beschrijving bij detailkaart I aan de achterzijde O SLUISJESDIJK (8,5 km) O WAALHAVEN O.z. 0,5 km) B k (wcj 2 Ol Q WAALHAVEN Z.z. twj 0 PRINS JOHAN FRISOHAVEN HEIJPLAAT (scheepsbouw) o PRINSES BEATRIXHAVEN S tW) 2 (16,9 km) 0 PRINSES MARGRIETHAVEN PERNIS (rivier) B P A PERNIS (dorp) BENELUXTUNNEL ElC 2e PETROLEUMHAVEN(25,2km) VERKEERSRUIT OM (25,9 km) ROTTERDAM 0 PERNIS (olieindustrie) (27,5 km) 0 BOTLEKBRUG en (29,1 km) BOTLEKTUNNEL Sli. BOTLEK-GEULHAVEN (32,8 km) B l'.l k O 0 3e PETROLEUMHAVEN (35,1 km) 0 CHEMIEHAVEN (37,8 km) BOTLEK (havenbekkens) 0 BOTLEK (granen) (40,0 km) 0 BOTLEK (ertsen) 0 BOTLEK (petrochemie) (41.6 km) BOTLEK (scheepsbouw) B p i O (44,3 km) Rotterdam Charlois Utrecht 'havenlicht SCHIPLUIDEN Heenweg immoord jrbregge Westerlee Radarpost havenlicht lichttoren Staelduinen lichttoren Luchthaven Rotterdam Maasvlakte Oil Terminal ladarpost Maasdijk yGg Ertsoverslag kustlicht Europoort ittoren .lichttoren Kethel Petroleum Radarpost MAASLAND Britsh Petroleum Company Stormpolder ia sunie Europoort Gull Ol! Spangen VLAARDINGEN UlEUtyy .van Brienenoordbrug Konam Coolt1* IJsselmonde Esso Chemie ■Radarpost Gusto1 Radarpost' Radarpost Mate/. Eurqpoprt Ma \flna - WiltönEßijerioord Nwe Matex Beneluxtunnel Paktank tbaert Unilever sGelsen Multi Terminals voeWe'et BRIELLE OOSTVOORNE Chrevon Radarpost Tiotine Mobifc? Calandbrug Keti an Carbon *-S Rijn- Schelde- Verolme Brielsebr Albatros Inter torest "Bell-Line Rozenburgsesluis Shell. Kroonvläg BPHM ICI Holland Paktank R.Swarttouw Nieuwe Matex ZWARTEWAAL Paktank Climax Mol _Js Pobur ff ECT - Rotterdam-Rhoon^ Tinte BARENDRECI Botlek brug^ Oxiranb /fUucheojie: Smitshoek 'IERPOLDERS .Botlektui Chrevon" Hartelbrug RHOON Schaal 1 70000 "Scheepva57* GEERVUE HEEN* ROCKANJE POORTUGAAL Implaat kaartproduktie: Gemeentewerken Rotterdam, afdeiing B11 Landmeten en Kartografie; onderafdeling Kartografie;N|> 1979 Vlissingen b b a) begin; b) bewegwijzerde hoofdroute; c) beschreven punt aan de hoofd- route; d) fakultative zijroute met: e) beschreven lokatiepunt; f) fakultative zijroute, niet voor autobussen; g) beschrijving van de lokatie bij de kaarten aan de achterzijde; h) einde route. autosnelweg met: a) aansluiting van autosnelwegen: b) brug; c) tunnel. d) viadukt; e) aansluiting van andere wegen op autosnelweg. nummering autosnelweg - hoofdwegen belangrijke wegen veerdienst im i n2o i nummering Europaroute nummering nationale route spoorlijn met Station havenspoorlijn metro met Station a b c d e a) water; b) Strand en/of duinen; c) zeehaven- en industrieterrein d) woon- gebied; e) bos, park en/of rekreatiegebied; f) overige terreinen. /a\ Toeristisch belangrijk punt (beschrijving z.o.z.) parkeergelegenheid winkel niet parkeren of stoppen toilet vV uitzichtpunt consumptie picknickplaats consumptie (beperkt open) speelplaats E3 benzinestation wandelgelegenheid benz.st. (beperkt open) zitbank(en) keerpunt of keerlus zwemmen mogelijk vrije visgelegenheid kilometers tussen de lokat vrije rekreatie VOORWOORD Deze beschreven toeristische route is bedoeld om de be langstellende berijder een zo overzichtelijk mogelijk beeld van het Rotterdamse havengebied te geven. Aan de noordelijke randweg (A20/E36) zijn bij de afslag 'Rot terdam West' (zie kaart) - Spaanse Polder - de bekende zeshoekige opvangborden geplaatst, welke naar het eerste punt leiden. De bewegwijzering is zodanig, dat als eerste punt het Europoint-complex van kantoortorens aan het Marconiplein, waarin zieh ook de zetel van de havendirektie bevindt, is gekozen: de route wordt via Delfshaven en de Maastunnel en längs de havens van Rotterdam Europoort en de aldaar gevestigde bedrijven en industrieen geleid; eindpunt van de bewegwijzerde route is een punt in het recreatiegebied op de noordelijke oever van het Brielse Meer nabij de Brielsebrug. Rinde ren kunnen tijdens de route aktief beziggehouden wor den door aan een haven-quiz en een opstel- en/of teken- wedstrijd mee te doen (zie z.o.z.). Per beschreven punt of lokatie wordt telkens de totale afstand in kilometers (incl. zijroutes) vanaf het beginpunt vermeld en de daar- op van toepassing zijnde Symbolen aangegeven (zie ver- klaring naast de kaart). De totale lengte van de hoofd route is 90 km; met inbegrip van de zijroutes 150 km. De rit kan naar eigen keuze worden afgerond onder gebruik- making van de normale ANWB-richtingborden nabij het eindpunt, vanwaar ook enkele in dit vouwblad vermelde markante toeristische punten bezocht kunnen worden. Mocht het voorkomen, dat de bewegwijzering van de route afwijkt van het op de kaart aangegeven trace, dan volgt U de routeborden. Raadpleegt U vooral de kaart bij de tekst, waarin per routepunt een veelvoud aan in- formatie is verwerkt. Het verdient aanbeveling om voor een betere hantering van de kaart de brochure overlangs door te knippen op de aangegeven kniplijn. (z.o.z.) Nog voordat punt 1 is bereikt biedt een eerste zij route gelegenheid tot het benaderen van de kade met zee- en binnenschepen in de Merwehaven om in de havensfeer te komen! In dit gebied van de Merwehaven een bundeling van fruitaanvoer per zeeschip uit alle windstreken; de fruitveilin- gen staan hier dan ook op de juiste plaats. De Merwehaven werd in 1930 als stukgoedhaven in gebruik genomen. De Dokhaven was vroeger ligplaats voor de ge- meentelijke drijvende dokken, die in 1966 ver kocht werden en bood daarna ligplaats voor brandblusvaartuigen. Deze haven zal in de nabije toekomst een andere niet-havengerichte bestem- ming krijgen. Over de rivier heen gezicht op de St. Jobshaven. (offshore- onderhoud en bevoor- rading). De Sluisjesdijk ligt tussen Dokhaven en Waalhaven op een schiereiland dat door de rivier en een havenarm van de Waalhaven wordt ge- vormd. Helemaal achteraan bereikt men de ri vier. Het was in 1888, dat daar de stormachtige groei van Rotterdam als oliehaven begon met de voorzichtige opslag van olie in tanks door de maatschappij die nu Shell heet. De 'Koninklijke' kreeg in 1902 van het gemeentebestuur toestem- ming om een benzineraffinaderij aan de bestaan- de installatie toe te voegen. De Waalhaven werd tussen 1907 en 1930 gegraven om een groot aantal zeeschepen op stroom tussen boeien afge- meerd met behulp van drijvende kranen en ele- vatoren te kunnen lossen en laden. Aanvankelijk droog massagoed (kolen, ertsen en granen); later, na een verschuiving westwaarts naar de voor de steeds groter geworden schepen aangelegde ha vens, kwam ruimte vrij voor andere vervoers- stromen. Op Pier 1 o.m. aanvoer en distributie van hout en houtprodukten. Pier 2 is een voorbeeld van een multipurpose terminal (geschikt voor vele typen lading, die worden aan- en afgevoerd met tal van scheepstypen). Op de Minerva-terminal worden Containers en zware lading behandeld. Ook een aanlegplaats voor de grote ro-ro vrachtschepen (rij-op/rij-af). Opvallend is hier de machtige rood-witte kraan, waarmee Containers en andere lading (tot 60 ton) over een reikwijdte van 40 m, 35 meter hoog aan en van boord gehesen kunnen worden. Een op dit moment unieke kraan in de internationale havenwereld! Van hier worden o.m. duizenden zware onderdelen voor een elec- triciteitscentrale door Russische schepen via Leningrad, de Wolga en de Kaspische Zee naar Iran verscheept. Voorbij Pier 3 (Rijnvaartpier) zijn ligplaatsen voor LASH-schepen LASH lighter aboard ship of lichtermoederschepen) en hun lichters. Dit scheepstype, sinds 1969 in de vaart, vervoert een groot aantal (83) gestandaardiseerde binnen schepen of drijvende Containers tussen de mon- dingen van grote rivieren (Rijn en Mississippi). Met behulp van een zware, over het schip heen rijdende kraan worden de bakken (laadvermogen tot 380 ton) tussen de uitstekende armen van de achterplecht van of aan boord gebracht. De gehe- le los-en laadoperatie kan in zo'n 40 uur voltooid zijn. Een gewijzigde versie, waarbij het schip als een drijvend dok dieper zinkt, de bakken drij- vend aan boord neemt, waarna het water weer weggepompt wordt, heet FLASH (float- on/float-off LASH) zonder motor, of SPLASH (seif propelled FLASH) met motor. Ook deze schepen doen de Waalhaven aan. (10,9 km) Het gebied bezuiden de Waalhaven met 'droge' industrieen was vöör de tweede wereldoorlog Rotterdam's luchthaven 'Waalhaven'. De huidi- ge moderne luchthaven 'Zestienhoven' is verbon- den met tal van Europese luchthavens en is uitwijk-luchthaven voor Schiphol,"Rotterdam's belangrijkste luchthaven bij Amsterdam': De Haven-en Vervoerschool 'Prof. Dr. Rattenvoor de vorming en opleiding van de toekomstige havenwerkers-specialisten is nog steeds het grote voorbeeld voor de internationale haventransport- industrie. Tussen het Zakkendragershuisje en de Haven- en Vervoerschool ligt een enorme over- brugde kloof! Op tal van plaatsen in de wereld heeft dit instituut al zijn Stempel gedrukt. Achter de school kan men de 120 m hoge straalzender- toren van de PTT zien en naast de school een zgn. land-terminal voor Containers. Daar vinden alle niet-kade-gebonden aktiviteiten plaats, zoals het 'stuffen en strippen' laden en lossen) van Con tainers, waardoor op de kade zeif weer meer schepen geladen en gelost kunnen worden. Längs de zuidzijde van de Waalhaven ligplaatsen voor Rijn- en binnenvaart, waaronder ook duween- heden (zie ook 39). 0 (12,2 km) De Prins Johan Frisohaven is een onderdeel van het Eemhavengebied, waar zieh verscheidene grote stukgoedoverslagbedrijven hebben ge- vestigd. Ro-ro schepen voeren hier hun vracht aan of af (caravans, trailers, laadplateaus, etc.). Speciale ro-ro schepen, zgn. 'PCTC's' (PCTC pure car transport carrier), lossen hier sinds 1971 duizenden auto's, die in Japan geprodueeerd worden, voor verdere distributie over Europa, (zie ook 30). Ook krijgt de Nederlandse Dagblad Unie haar krantepapier hier centraal aangevoerd. Een markant gebouw aan de Waalhaven is de Electriciteitsfabriek Waalhaven, (capaciteit 962 Megawatt), die zijn koelwater uit de Waalhaven betrekt en die loost in de Prins Johan Frisohaven. Aan de diepzee-container terminal van Multiter- minals Rotterdam (Waalhaven, Pier 7) worden de grootste containerschepen, die thans in de vaart zijn, behandeld. De containervaart tussen Japan en Europa ging hier in 1972 van Start: een serie van 17 snelvarende bijna 300 m lange con tainerschepen met een laadvermogen van zo'n 2000 20-voets Containers (een rij van 12 km lang). Een dergelijk schip vervangt acht negen con- ventionele schepen! De containerverwerking is volledig gecomputeriseerd. De terminalcapaciteit is 300.000 Containers per jaar en nagenoeg be reikt! Vöör de verbouwing tot Containerterminal in 1970 werden er ertsen en kolen overgeslagen. Op Pier 6 is een distributieterminal voor lange eenheden als stammenhout en stalen pijpen van de Internationale Müllergroep gevestigd. Buffer- opslag van stalen pijpen voor de Sovjet-Unie, die uit het Roergebied per duweenheid worden aan gevoerd en per Russisch zeeschip naar Leningrad worden doorgevoerd voor verder transport naar o.m. Siberib. H vT, (13,3 km) Op Pier 5 is het laatste massagoedoverslagbedrijf in dit gebied gevestigd. Schepen tot 60.000 dwt voeren hier bij de S.H.V. hun lading kolen aan. Wat meer noordelijk een traditioneel stukgoed- bedrijf met faciliteiten voor ro-ro schepen van Multiterminals. Ook hier weer zo'n enorme kraan voor velerlei lading. Heijplaat is een woon- gebied midden in een havengebied: eind 19e/ begin 20e eeuw beleefde Rotterdam in een Perio de van ongekende bloei een enorme bevolkings- explosie; telde de stad in 1850 bijna 100.000 in- woners, in 1900 waren het er ruim 300.000 en in 1915 meer dan 450.000. Een fantasieloze, eento- nige woningbouw was het gevolg, totdat men het roer omgooide. In Rotterdam met zijn groten- deels van het platteland afkomstige bevolking ging men op verschillende plaatsen over tot een geheel andere vorm van stedebouw: het tuindorp. Zo'n tuindorp werd Heijplaat, dat in opdracht van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij ten behoeve van haar werknemers nabij de poorten van de werf werd gebouwd tussen 1913 en 1915. Bijna naast de huizen de grote bouwkranen, hel- lingen en drijvende dokken van de Rotterdamse Droogdokmaatschappij De Prinses Beatrixhaven kwam in 1965 als mo derne haven voor traditioneel stukgoed in ge bruik. Waar nu een ro-ro Steiger met een grote kraan voor een dienst op Gothenburg, Zweden ligt, begon in mei 1966 met de aankomst van het eerste volcontainerschip vanuit Amerika op Eu ropa (door Sea-Land) het container-tijdperk voor Rotterdam. Onmiddellijk werden hierop nieuwe havens voor containeroverslag gereed gemaakt. Opvallend zijn hier ook de grote blauw-grijze losmachines voor scheepsladingen bananen. Q (18,7 km) Rondom de Prinses Margriethaven en de Prins Willem Alexanderhaven is Europe Container Terminus B.V. gevestigd. Eind augustus 1967 meerde het eerste containerschip hier aan de kade af. Met behulp van de 14 zware containerkranen op de kade (hefvermogen van 37 tot 53 ton), wor den containerschepen binnen een dag gelost of geladen. Het is mogelijk om een los- of laadsnel- heid van 45 Containers per uur per kraan te berei- ken. De Stapelkranen vervullen hun funktie op het opslagterrein. 'Straddle carriers' ('olifanten') nemen de Containers van de trailers of chassis af en plaatsen ze in de Stapel of omgekeerd. Aan de noordzijde van de Prins Willem Alexanderhaven behandelt ECT uitsluitend de transcontinentale containerschepen van Sea-Land. Dit zijn super- snelle, 60 km per uur varende, bijna 300 m lange containerschepen met genoeg Containers aan boord om 25 treinen van elk 42 wagons samen te stellen. De zgn. 'feeder liners', kleinere contai nerschepen, geven in de körte vaart de Europese havens aansluiting op deze snelle containersche pen. Ook de 'Seabee Clippers' van Lykes lines, grote lichtermoederschepen met een lift in het achterschip en met grotere lichters dan de LASH- schepen, meren regelmatig in dit havengebied af. Deze schepen vervoeren behalve de bakken ook Containers. Wekelijks richten zieh hier 150 con- tainertreinen op 40 hoofdbestemmingen in Euro pa. Aan de landzijde van de weg de kantoren van ECT, waaronder het gebouw, waar 2000 vracht- wagens met Containers per dag administratief verwerkt kunnen worden door verscheper, doua- ne en ECT (zoals in de vertrekhal van een lucht haven). Op dat moment verstrekt de Computer gelijktijdig de gegevens van de Container aan de haventerminal. Aan de noordzijde van de Prins Willem Alexanderhaven heeft het Zweedse be- drijf Interforest een distributiecentrum, vanwaar houtprodukten, als eenheidslading uit Zweden ingevoerd, verder over Europa verdeeld worden. De schepen zijn uitgerust met speciaal pneuma tisch los- en laadgerei, met behulp waarvan ze binnen een dag weer vaarklaar zijn. eerst een scheepsreparatiewerf met een aantal drijvende dokken (Niehuis en V.d. Berg) en er- naast een groot wandelpark. (22,6 km) (21,5 km) W Verscholen achter een begroeide dijk ligt in een groene enclave het vriendelijke oude vissersdorp Pernis, volledig omsloten door haven- en in- dustriegebied. Een pianologische vergissing? Voorbeeld van hoe het eigenlijk niet had gemoe- ten? Het nog bestaan van Pernis is in ieder geval het resultaat van een nu verouderde filosofie, dat 'de werker bij zijn werk wil wonen', achterhaald door de razende groei van Nederland's economie. Pernis of Pernesse (nis of nesse buitendijks land) ontstond door inpoldering van buitendijks, bij laag water droogvallend aangeslibt land in het begin van de 14e eeuw. In de 18e eeuw begon het landbouwdorpje zieh te ontwikkelen tot vissers dorp. De kade van de oude vissershaven kan men nog terugvinden in het Pernisseplein. De interes sante hervormde kerk met de 14e eeuwse toren herinnert nog aan de dagen van weleer toen Per nis nog een knus eilanddorp was. Vöör Pernis Bij kilometerraai 1008 bevindt men zieh evenzo- vele kilometers van de eerste brug over de Rijn bij Konstanz, waar het Bodenmeer eindigt en de Rijn verder stroomt. ledere kilometer wordt aan de oever aangeduid. Recht tegenover Pernis liggen aan de noordelijke oever de Wiltonhaven en de Wilhelminahaven. Eerstgenoemde haven is de werfhaven van Wilton Feijenoord, evenals RDM een onderdeel van het Rijn-Schelde Verolme con- cern. Het grootste gegraven dok met de grote bokkraan (216 ton hefvermogen, kan schepen tot 150.000 ton deadweight droogzetten voor repara- tie of onderhoud). De grootste containerschepen kunnen er terecht. Ook de 'Queen Elisabeth 2' lag er in dok. Daarnaast een overdekt dok waar een order voor de bouw van Indonesische marineschepen in uitvoering is. Behalve over ge graven dokken beschikt de werf over een aantal drijvende dokken en enige hellingen. Aan de Wil helminahaven bevindt zieh een werf die aange- past is voor de bouw van offshore-eenheden. Ook is daar een tankercleaning installatie ge vestigd. Met stoom worden daar onder hoge druk de tanks van tankschepen schoon gemaakt. De aldus gewonnen olie wordt ter raffinage afge voerd. Het gele gebouwtje op deze oever is een van de acht radarposten, die sinds 1956 de rivier sectiegewijs bestrijken en het mogelijk maken, dat het drukke scheepvaartverkeer zelfs bij zware mist voortgang blijft vinden. Hoewel oorspron- kelijk alleen in bedrijf om de scheepvaart bij ver- minderd zieht te assisteren, zijn de stations nu onafgebroken in bedrijf ter begeleiding van het steeds drukker geworden scheepvaartverkeer. Het bestaande systeem is aan vervanging toe. In voorbereiding is een integraal verkeersbegelei- dend systeem VTM VTM vessel traffic mana- gement), dat ook de havenbekkens zal bestrijken. Met behulp van een Computer zullen gevaarlijke situaties kunnen worden voorzien. Rotterdam Staat bekend als de meest verkeersveilige haven ter wereld. Met behulp van een verkeersbegelei- dend systeem zoals bij een moderne luchthaven wil Rotterdam ook die naam behouden. (24,0 km) Een groot gebied naast de rivier heeft een bestem- ming als bouwdok voor de Segmenten van de tun- nels, die in de regio in aanbouw waren, zijn of nog zullen komen. De Benelux- en de Botlek- tunnel-secties zijn hier gebouwd en naar verwach- ting zullen andere tunnels volgen. En uiteindelijk kan het bouwdok een funetie als b.v. sleepboot- haven krijgen. Na de bouw van de tunnelsecties in het drooggemalen bouwdok kan het water bin- nengelaten, de keerdam weggebaggerd worden, waarna de drijvende tunnelsecties worden uitge- varen. De ruim 1100 m lange Beneluxtunnel, on derdeel van een verkeersruit van autosnelwegen om Rotterdam, werd op 5 juni 1967 door Konin gin Juliana in gebruik gesteld. Het diepste punt van het wegdek ligt 22 Vi m onder de waterspie- gel. De tunnel werd eerder dan gepland als een toltunnel gebouwd door een groep geinteresseer- den waaronder de gemeenten Rotterdam, Schie- dam en Viaardingen. Daarbij werd de afspraak gemaakt, dat de tunnel per 1 januari 1980 door het Rijk zou worden overgenomen om als vrije openbare tunnel ten dienste van het wegverkeer te komen. vV Rondom de 2e Petroleumhaven vestigden zieh raffinaderijen en petrochemische fabrieken van Shell en Chevron. Aanvankelijk werd hier ruwe olie ter verwerking aangevoerd met olietankers, maar toen deze tankers steeds groter werden, werden verder westwaarts nieuwe havens aange- legd, waarna de daar aangevoerde en in tanks op- geslagen ruwe olie per pijpleiding naar de in dit gebied gevestigde raffinaderijen werd gepompt. De tankers, die nu deze haven bezoeken, halen olieprodukten voor zeewaartse bestemmingen op. Zoals op de kade blijkt, worden olieproduk ten ook als stukgoed verscheept. Een petroche- misch complex, waar uit olie meer dan 2000 ver schillende Produkten worden gemaakt Pro dukten, die ons leven lijken te beheersen! Zo staan er een paar fabrieken met een bedrijfs- oppervlak van 5 ha, die in een jaar net zoveel 'rubber' afleveren als een rubberplantage van 25.000 ha. Slechts een voorbeeld! Aan deze ha ven bevindt zieh ook nog een aantal tankopslag- bedrijven. De 'Ster van Rotterdamis een verkeersplein met verschillende niveaus, dat een onderdeel is van de 'Ruit om Rotterdam'. De 42 km lange autosnel weg met twee banen van ieder drie rijstroken f 20 miljoen per km kwam in 1974 gereed. Al leen de grote verkeerspleinen op de hoekpunten zijn nog niet geheel gereed! Eerder dan de weste- lijke rivierkruising, werd de Van Brienenoord brug, 25 m boven het water, in februari 1965 in gebruik gesteld. Het rivierkruisende doorgaande verkeer is na het gereedkomen van de verkeers ruit daarheen verschoven, waardoor via de Maastunnel nu zo'n 90.000 voertuigen per dag passeren; in 1970 verwerkte deze tunnel nog een recordaantal van 100.000. De Willemsbrug blijft op 34.000 voertuigen staan. In het verkeer over de Van Brienenoordbrug (110.000) en door de Beneluxtunnel (45.000) zit een stijgende lijn. Het belang van deze verkeersruit is duidelijk: voor een distributiecentrum voor NW-Europa zijn snelle verbindingen van het havengebied met het nationale en internationale autowegennet een eerste vereiste! Het complex van petrochemische industrieen, dat rondom de le en 2e Petroleumhaven is gegroeid, wordt beheerst door Shell, hoewel ook Chevron er een belangrijke raffinaderij heeft staan. In de hoek van het Shell-terrein vraagt allereerst het pompstation van de Rotterdam-Rijn-Pijpleiding Mij. N.V., waarin een aantal grote oliemaat- schappijen deelneemt, de aandacht. Het is het be ginpunt van een in 1960 in gebruik genomen pijp leiding (0 60 cm) die sinds de ingebruikneming van een grotere pijpleiding (0 90 cm) van Euro poort voor ruwe olietransport (op voetgangers- snelheid) olieprodukten naar Duitsland trans- porteert. Duidelijk zijn de twee hoge centrale schoorstenen (213 m) te zien, die een groot aantal lagere schoorstenen, waaruit de rookgassen tegen een 100 m hoog Iiggende inversieluchtlaag terug- kaatsen, vervangen. Daardoor werd de luchtver- ontreiniging in dit gebied in belangrijke mate ver- minderd. Ook de watervervuiling kon door overgang van water- op luchtkoeling aanzienlijk worden terug- gedrongen. AI met al: we zijn er nog niet, maar we zijn op de goede weg. Het milieubewustzijn is door een aantal lieden, die op dat gebied baan- brekend werk hebben verricht, zodanig aange- wakkerd, dat er voor dit 'spei' regels gesteld kun nen worden. De centrale meld- en regelkamer van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond houdt de mate van luchtverontreiniging in het in- dustriegebied bij. Dit geschiedt aan de hand van een automatisch waarschuwingsnet, dat 31 meet- punten, 'snuffetpalenvoor S02 omvat, die iede- re minuut hun gegevens doorseinen. Wanneer een bepaalde grens wordt overschreden, wordt dit ge- registreerd door de Computer. In overleg met het KNMI kunnen bij bepaalde weersomstandig- heden waarschuwingen uitgaan naar een groot aantal bedrijven, die van den beginne af op vrij- willige basis meewerken door daarop hun pro- duktie-proces aan te passen, zodat vermindering van de uitworp van verontreinigende Stoffen wordt bereikt. Via een klachtentelefoonnummer kunnen alle bewoners van het Rijnmondgebied dag en nacht hun klachten kwijt, die onmiddel lijk worden nagegaan, waarna zo mogelijk maat- regelen worden genomen. De groei van de aktiviteiten in de Rotterdamse havens heeft de prognoses anno 1950 ver over troffen. De Botlekbrug, die als hefbrug uitge- voerd (doorvaarthoogte 45 m) in 1955 ter ont- sluiting van het toen nog agrarische Botlekgebied werd geopend, bleek bij de voortgaande in- dustriele havenuitbreidingen reeds na een tiental jaren van te geringe capaciteit. Immers, ook het Europoortgebied werd toen aan het havenareaal toegevoegd en de Maasvlakte stond al op papier! Daarom is naast de brug de Botlektunnel (ope- ning 1980) aangelegd en zijn de eenvoudig uitge- voerde gelijkvloerse wegkruisingen in de door gaande oost-west verbinding door verkeersplei nen vervangen. Zoals zovele zaken drukken ook de kosten van deze werken op het budget van het havenbedrijf. Geen wonder dat er miljarden in het havengebied geinvesteerd zijn! De totale leng te van de autotunnel tussen de oevers van de Oude Maas is ca 500 m, de rijweg daalt tot ruim 21 m onder NAP, de helling van de inritten is 41'/2%. De hefbrug blijft in gebruik voor het vrachtverkeer (met o.a. ladingen gevaarlijke Stof fen, die niet door tunnels mögen) en spoorweg- vervoer. Bij de bouw van de tunnel was een inge- nieus systeem van bronbemaling en retourbema- ling nodig om in het aangrenzende industriege- bied schade aan industrieen, fundamenten en pijpleidingen door verzakking van de ondergrond als gevolg van het wegtrekken van het grond- water te voorkomen. Rondom de bouwput werd het grondwater uit de diepe lagen weggepompt, terwijl in een wijdere cirkel een deel van het water in de bodem werd teruggepompt. Op de achter- grond de Spijkenisserbrug met de betonnen hef- torens, die met behulp van delen van de oude inmiddels vervangen Moerdijkbrug in het zuiden des lands ter vervanging van de veel te smalle uit 1902 daterende oorspronkelijke brug werd gebouwd en in 1978 in gebruik werd geno men. Tussen de beide bruggen in ligt op de weste- lijke oever van de Oude Maas de toegang tot het Hartelkanaal, dat de Rijn- en binnenvaart van de Maasvlakte en Europoort uit, een snelle verbin ding met het achterland moet geven. (zie ook 33 en 39). De mogelijkheid bestaat, dat de bewegwijzering hier we- gens de uitbouw van het Hartelkruis kan afwijken van de op de kaart en in de tekst aangegeven route. De richting- borden zijn bindend! De Oude Maasweg leidt noordwaarts längs ach- tereenvolgens een tankopslagbedrijf van Pak tank, een fabriekscomplex van Dow Chemical (pijpleiding naar Terneuzen) en een havenbekken voor o.a. tankercleaning-schepen (reiniging van tanks van riviertankers d.m.v. stoom) naar de Geulhaven (sleepboten en Havendienstschepen). Van het linkerhavenhoofd af uitstekend gezicht op de scheepswerf van Verolme, en in de Botlek en de 3e Petroleumhaven. Aan deze haven is de grootste vestiging die van Esso, die hier een raffinaderij en een aromatenfa- briek gebouwd heeft. Tankers tot 60.000 ton dw halen hier olieprodukten af. Ook riviertanksche- pen krijgen hier hun lading. De grote prijsverho- gingen, die de olieproducerende landen in 1973 doorvoerden, zorgden meer nog dan de infla- tie en het olie-embargo voor grote veranderin- gen in de aktiviteiten van de olieindustrie. De raf finaderijen over de gehele wereld kregen te ma ken met een overcapaciteit veroorzaakt door de economische teruggang. De vraag naar lichte raf- finaderijprodukten, zoals benzine en dieselolie, bleef op peil en neemt zelfs nog toe, maar de vraag naar stookolie daalde sterk, o.m. als gevolg van de overgang op andere schönere en minder dure energiedragers zoals aardgas, kolen en kernenergie. Voor de raffinaderijen gold der- halve beperking van de raffinagecapaciteit en omschakeling op installaties die uit de zware stookolie de lichtere Produkten maken (visbre- kers en catkrakers). Toch zit er nog een verdere aanpassing in de lucht, als de olieproducerende landen hun eigen olie gaan raffineren. Voor Rot terdam zou dit betekenen: minder aanvoer, door- voer en verwerking van ruwe olie en meer aan voer en doorvoer van olieprodukten. Aluchemie produeeert in een aantal fabriekshallen anoden (koolblokken) t.b.v. de aluminiumindustrie in o.m. Delfzijl. Bij N.V. Zoutchemie Botlek wordt per schip uit Hengelo keukenzout aangevoerd, welke längs electrolytische weg natronloog voor de export en chloor en waterstof voor gebruik door nahegele gen bedrijven produeeert. De Graan Elevator Maatschappij (GEM) B.V. lost met twee op een zeepier rijdende mechanische lossers derivaten, kopra en tapiocaprodukten, uit schepen tot 30.000 ton. De geloste Produkten worden via een transportbandsysteem naar het Botlekbekken ge leid, waar binnenschepen en kustvaarders aan de laadpier worden beladen. Tussen de Seinehaven en het Hartelkanaal (links vooruit) ligt de buffer- opslaginstallatie voor ruwe olie van Chevron, per pijpleiding verbonden enerzijds met de havens in Europoort voor de aanvoer en anderzijds met de raffinaderijen bij Pernis en in Belgie. tyt (W] O (39,5 km) Een grandioos uizicht op de Botlek en St. Lau- renshaven, op graan- en ertsoverslag, op zee- en binnenschepen en op scheepsbouw. Met name het lossen van granen uit zeeschepen en het beladen van binnenschepen en kleine zeeschepen geeft een beeld van aktie. Vele binnenschepen liggen hier op wachtplaatsen en er is zelfs een schipperswin- kel. De schipper die aan de beurt is, krijgt zijn in- formatie over een luidsprekersysteem toegeroe- pen, waarna hij zijn schip voor verplaatsing naar de laadpier gereed maakt. Kleine pittige sleep- bootjes zijn hem bij de verplaatsing behulpzaam (zie ook 22). Op de in 1950 aangelegde oostelijke afsluitdam van de voormalige Brielse Maas (thans Brielse Meer geheten) vestigde de Graan Elevator Maat schappij een modern op- en overslagbedrijf voor granen. Vaste elevatoren op de zeepier kunnen gelijktijdig twee 90.000 tons schepen lossen. Een lopende band-systeem verzorgt de ononderbro- ken belading van binnenschepen langszij de laad- pieren (zie ook 38). De Spoordijk Scheidt Botlek en Europoort en is beplant met jonge bomen. De stammen zijn voorzien van een plastic omhulsel teneinde de bomen te beschermen tegen de talloze konijnen ook wel 'Euromuizen' genoemd die de schors van deze bomen uitstekend voedsel vinden. Groenaanplant in de haven is een belang rijk wapen in de strijd tegen luchtverontreiniging. De luchtzuiverende funktie van een volgroeide boom valt te vergelijken met die van duizend jon ge, eenjarige bomen. Een ruime groenvoorzie- ning is trouwens ook het doel van de havenbou- wer om het gebied een zo aangenaam mogelijk karakter te geven. (40,8 km) De opslaginstallaties van Rosilco aan de St. Lau- renshaven zijn een typisch voorbeeld van Rotter dam's distributiefunktie. Volle scheepsladingen minerale grondstoffen worden uit verre landen aangevoerd, in Rotterdam opgeslagen en van daaruit deelsgewijs naar het achterland landin- waarts of zeewaarts verkocht (zie ook 41 en 44). Een opslagtankpark voor olie en olieprodukten van Paktank is verbonden met een groter soort- gelijk tankpark aan de 7e Petroleumhaven en van daaruit bedienbaar. De Fenolfabriek Rijnmond N.V. is een dochteronderneming van de Staats- mijnen, waar uit benzeen van de nabijgelegen Esso-aromaten-fabriek carbolzuur gemaakt wordt. Dat is een belangrijke grondstof voor in Limburg geprodueeerd caprolactam, op zichzelf weer grondstof voor de nylonindustrie (A.K.U.). In speciale opslagtanks wordt onder een constan- te temperatuur van 136° C onder nul vloeibare zwavel opgeslagen. Ook de aanvoer per zwavel- tanker uit de Verenigde Staten, de overslag door pijpleidingen en de afvoer per speciale riviertan- ker geschiedt onder deze temperatuur. Het groot ste gedeelte van de roetproduktie van de carbon black-fabriek van Ketjen gaat naar de rubber- industrie (95%). Wist U, dat iedere autoband minstens 30% roet bevat? Dat kan iedere huis- vrouw bij het afnemen van de waslijnen en het ze- men van de ramen dan ook terdege ondervinden! Er zijn meer dan 20 verschillende soorten roet, nodig voor het maken van o.m. carbonpapier, verf en plastics. Na een zwavelzuur- en een lucht- scheidingsfabriek (zuurstof en stikstof uit lucht) is de Titaandioxydefabriek de laatste in de rij; men produeeert daar een grondstof voor de verf- industrie: een wit pigment met een zeer hoog dek- kingsvermogen, dat over de gehele wereld ver werkt wordt, en niet alleen in verf, maar ook in plastics en papier. Tussen de Professor Gerbrandyweg en de St. Laurenshaven ligt de moderne vuilverbrandings- installatie van de N.V. Afvalverwerking Rijn mond met daaraan gekoppeld een waterontzil- tingsinstallatie enige grote pijpen verbinden de installatie onder de weg door met de rivier voor de produktie van gedestilleerd water ten be hoeve van de industrie. Op zijn gebied is dit de grootste installatie ter wereld. Opvallende punten van de Verolme Dok- en Scheepsbouw Maat schappij B.V., die zieh indertijd (eerste paal in 1965 eerste schip te water in 1958) als eerste in het Botlekgebied vestigde: het enorm gegraven Prins Willem-Alexanderdok voor tankers tot 500.000 ton deadweight en de grote helling, over spannen door een 90 m hoge bokkraan met een hefvermogen van 750 ton, waar mammoettan- kers tot 320.000 ton zijn gebouwd. Bij de ingang van de werf een voorbeeld van een druppelneus' de bolvormige onderkant van de voorsteven van een schip. Een op deze wijze gevormde voorste ven geeft een schip, vergeleken met een normale scherpe voorsteven, bij hetzelfde motorvermogen een 10% hogere snelheid.

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 56