b n f o lsd&^erf A 1 I llikraSB ^Coo/haveri k >Y^\ v«\Vi •/i^-SPT ■Hm^W -v .jfö* DETAILKAART I DELFSHAVEN e.o. Schaal 11 5000 O EUROPOINT 0 (1,9 km) vervolg ROUTEBESCHRIJVING ROZENBURG (46,8 km) B 2k. A f\r. VEER MAASSLUIS B -A 1L CALANDKANAAL O OUD DELFSHAVEN B A iwi T o COOLHAVEN-MAASTUNNEL SPLITSINGSDAM- HAVENMOND B 2k A <5- P CALANDBRUG- (69,3 km) BRITTANNIEHAVEN EUROPOORT OOST (72,2 km) (Merseyweg) EUROPOORTOOST (Theemsweg) (73,3 km) 7e PETROLEUMHAVEN (76,9 km) ROZENBURGSESLUIS (74,9 km) B 2k 0L INT. CENTRUM VOOR (80,6 km) ZEEVARENDEN „DE BEER" t/m zie beschrijving bij detailkaart II hierboven OOSTVOORNSE MEER MISSISSIPPI HAVEN (109,5 km) ©MAASVLAKTE (111,2 km) (Elektrische Centrale) STRAND-BLOKKENDAM B 2L. i T(l13'4km) HAVENBEKKENS IN WORDING DUINEN-HAVENMOND (117,5 km) B 2k fl. 4e en 5e PETROLEUMHAVEN B 2k ACQ (84.3km> BENELUXHAVEN (ferries) B iw] 5 (87'6 km) BENELUXHAVEN (granen) HARTELKANAAL B DETAILKAART WEST EUROPOORT 6e PETROLEUMHAVEN (96.1 km) EUROPOORT (ertsen) B O BEERKANAAL 2k P 8e PETROLEUMHAVEN B 2k A (i O (121,6 km) WESTPLAAT 2k A fL REKREATIEGEBIED (139,2 km) BRIELSE MAAS B P A SYMBOLEN; B 0 p 0 A (L i if vTi/sseridifRö ehflwg Hävens - West Ifshaven O-s. <-m> A 3 "Oo X ,<,3 _y -y [ÜPsstraat MAAS NIEUWl Kaartproduktie: Gemeentewerken Rotterdam, afd. B11 Landmeten en Kartografie; onderafdeling Kartogratie; 1979 Beginpunt van de Rotterdamse Havenroute is het Europoint-Complex, waar de kantoren van een aantal gemeentelijke diensten en bedrijven zijn ondergebracht. Zo huisvest de middelste kan- toortoren (gebouw B) het Havenbedrijf der ge- meente Rotterdam, dat zieh sinds 1978 presen teert als 'Häven van Rotterdam'. De gemeente- raad van Rotterdam steh het havenbeleid vast, want de haven is een gemeentelijke haven. Het Havenbedrijf adviseert het gemeentebesruur. doet voorstellen, dient plannen in en voert beslui- ten van de raad uit. Het zorgt voor de aanleg en exploitatie van havens en haventerreinen de in- frastruktuur. Sinds de vorige eeuw heeft de ge- meente Rotterdam ruim drie miljard gülden in die infrastruktuur geinvesteerd! Het bedrijfsle- ven verricht vele taken in het havengebied. Het De als park uitgevoerde Rozenburgse Boulevard met speelgelegenheid voor kinderen is de hoofd- waterkering ter bescherming van het op oor- spronkelijk polderniveau gelegen dorp Rozen- burg. Het dorp is volledig door opgehoogd havenindustrieterrein 6m) en dijken ingesio- ten. Het noemt zieh het groene hart van Euro- poort. (48,2 km) Tussen Maassluis en Rozenburg wordt door de Provinciale Waterstaat een frequente veerdienst met kopladers onderhouden. Het oude rivierstad- je Maassluis ligt achter de dijk met dicht opeen- gedrongen steile straatjes, smalle grachtjes en klapbruggen. Rondom het stadje groeiden mo derne woonwijken. Het was eertijds de thuisha- ven van 's werelds sterkste zeesleepboten van Smit; in 1975 werd de 'Smit Rotterdam' met een vermögen van 22.000 pk als sterkste sleper ter we- reld in bedrijf gesteld, gevolgd door het zuster- schip 'Smit London'. Dirkzwager Koninklijke Scheepsagentuur is een uniek bedrijf, gehuisvest in het gele gebouw nabij de haveningang, waar tevens een van de acht radarposten längs de rivier is ondergebracht. Per telex of telefoon meldt dit bedrijf de aankomst van schepen in de haven- mond aan belanghebbenden zoals de douane, de stuwadoor en de cargadoor, maar ook de scheepsleverancier en de wasserij. Bovendien treedt Dirkzwager op als telegraafkantoor na mens de PTT. (49,6 km) Ook längs het CalandkanaaI ligt een zware dijk, die Rozenburg tegen het Noordzeewater be- schermt. Dit kanaal is door een langgerekt schier- eiland van de Nieuwe Waterweg gescheiden. Het is het zeevaartkanaal, dat de havenbekkens in het Europoortgebied met de Noordzee verbindt. De Rotterdamse Waterweg tussen Hoek van Holland en de mond van de Oude Maas heeft een snelweg- funktie voor de zeevaart naar Rotterdam. Ten behoeve van de binnenvaart is het Hartelkanaal aangelegd. Immers, Rotterdam wordt jaarlijks door zo'n 32.000 zeeschepen en 250.000 Rijn- en binnenschepen aangelopen. Een telling wijst uit, dat er dagelijks zo'n 360 zeeschepen en 2.200 bin nenschepen in de haven aanwezig zijn! De 7e Petroleumhaven met Steigers en losinstalla- ties is de meest oostelijke haven voor de VLCC's en ULCC's (very/ultra large crude carriers) met een diepgang van 68 voet en meer. vult de infrastruktuur in met bedrijvigheid en in- stallaties, uiteenlopend van stukgoedoverslag met eenvoudige kranen tot petrochemie in enorme fa- briekscomplexen, de suprastruktuur. Ook hierin zijn miljarden guldens geinvesteerd! Het moet dan ook wel een zeer intensief samenspei tussen gemeente en bedrijfsleven zijn, wat Rotterdam heeft doen groeien tot een haven met de grootste overslagcapaciteit ter wereld. En dat moet zo blij- ven! Op de 20e verdieping bevindt zieh het Haven Coördinatie Centrum, van waaruit de dagelijkse gang van zaken op het gebied van beloodsing, verkeersregeling en veiligheid wordt geleid. In dit 'zenuweentrum van de haven' werken de Kapi- teinskamer en het Bureau Gevaarlijke Stoffen van de gemeentelijke Haven- en Loodsdienst Sa men met de Rijkshavendienst, het Rijksloods- wezen en het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen van het rijk. Het centrale punt van waaruit de operationele dienst in de haven gestuurd wordt is de Kapiteinskamer. Verbindin gen worden onderhouden met alle radertjes zowel overheid als partikuliere bedrijven die het havenmechanisme soepel draaiende houden. De Kapiteinskamer wijst ook de binnenkomende schepen ligplaats aan. Deze zeetijdingen kan men beneden in de hal (rechts) aflezen. Op een voor Nederland unieke wijze geeft men daar informa- tie over de rond 360 zeeschepen, die een ligplaats in het havengebied hebben. Een intercom biedt aan betrokkenen de gelegenheid tot het vragen van nadere iniiehtingen aan de Kapiteinskamer. (3,5 km) Het lag in de lijn van de middeleeuwse stedelijke politiek, dat de stad Delft bij toenemend handels- verkeer van Schiedam noch Rotterdam afhanke- lijk wilde zijn en daarom een eigen verbindings- kanaal naar open water (Delfshavense Schie) groef met aan de mond daarvan een van haar af- hankelijke haven, Delfshaven (14e eeuw). De al ras bloeiende haven dreigde echter de moederstad te overvleugelen; haar macht werd dus door de Delftse vroede vaderen ingetoomd. Zo kon Delfs haven in 1886 een deel van Rotterdam worden. Als beschermd stadsgezicht blijft een stuk ge- schiedenis voor de toekomst bewaard en is Delfs haven een rondwandeling nu of later waard. Een beschrijving van enkele punten volgt hierna (geen beschreven en bewegwijzerde wan- delroute). Het geboortehuis van Piet Heyn (Piet Heynstraat 6) werd in de 19e eeuw herbouwd. Deze beroem- de en veel bezongen Hollandse zeeheld werd op 27 november 1577 in Delfshaven geboren. Hij werd befaamd in de Hollandse geschiedenis om- dat hij tijdens de 80-jarige oorlog met Spanje (1568 - 1648) in de baai van Mantanzas de Spaan- se 'zilvervloot' veroverde. Zijn standbeeld Staat op het Piet Heynsplein. Het oude graanpakhuis 'De Dubbelde Palm boom' (Voorhaven 12) stamt uit het begin van de 19e eeuw en herbergt nu na een grondige restau- ratie het Historisch Museum der gemeente Rot terdam. In de 'Bonte Hond' op de bovenverdie- ping kan men zieh een kopje koffie op de Delfs havense gedistilleerde manier en een tosti laten smaken. Het Zakkendragershuisje (Voorstraat 13) was vanaf 1653 de plaats, waar de zakkendragers (de havenwerkers van toen) zieh verzamelden bij het luiden van een klokje in het torentje, het teken, dat er een schip was binnengelopen en er weer werk aan de winkel was. Het hoogste aantal ogen op de in de 'smakbak' geworpen dobbelstenen maakte uit wie het werk kreeg! Het gebouwtje, nu deel van het historisch Museum, huisvest een originele tingieterij in vol bedrijf. Allerhande tin- nen voorwerpen, op de manier van weleer ge- maakt, zijn er voordelig te koop! De boog onder het kraanhuis boven het water van het kolkje laat zien, dat dit deel van het Zakkendragershuisje vroeger een taak had bij het openen en sluiten van de sluisdeuren van de Aelbrechtskolk, de oude verbinding tussen de Voorhaven en de Ach- terhaven. Cafe Koos Trotsenburg (Voorstraat la) is een voorbeeld van de wijze, waarop de geschiedenis van Delfshaven wordt levend gehouden. Is de ruit een afbeelding van de 'Mayflower' van de Pil- grimfathers of van de 'Groene Draeck', het ad- miraalsschip van Piet Heyn? Het gebouw dateert uit omstreeks 1910. De voormalige 'Stoomdistilleerderij en Likeur- stokerij' (Havenstraat IIb) dateert uit het begin van deze eeuw en bood onderdak aan de distil- leerderij van H. Hellebreekers Zn. Er waren er vroeger heel wat in Delfshaven! Het oude Hen- kespand (Voorhaven 21) met de 'Ooyevaar' als symbool van de oude distilleerderij huisvest thans een dependance van de Rotterdamse Akademie van Beeidende Künsten, terwijl de gemeente Rot terdam er ook een aantal ateliers ten behoeve van Rotterdamse kunstenaars heeft ondergebracht. Galerie 't Venster is een expositiezaal. De Oude of Pelgrimvaderskerk, die uit 1416 da teert, speelt jaarlijks 'een rol' in Thanksgiving Day, wanneer de Amerikaanse gemeenschap hier op 23 november bijeenkomt om een moment in het verleden te verwijlen. Op 22 juli 1620 scheep- ten de Pilgrim Fathers, veelal Engelse wevers, zieh na een verblijf van 17 jaar in Nederland in op de 'Speedwell' om in Noord-Amerika een nieuw leven in vrijheid van geloof te beginnen. Zij werden er de grondleggers van New England. Het voormalige raadhuis van Delfshaven (Ael brechtskolk 12) is oorspronkelijk gebouwd als woonhuis voor stadsdienaren en als pied terre voor de Heren van het Delftse stadsbestuur, mo- gelijk reeds vöör 1417. Het gerestaureerde ge bouw huisvest de internationaal befaamde verza- meling historische prenten en tekeningen, bekend als de 'Atlas van Stolk'. Cafe 'de Oude Sluis' (Havenstraat 7) is in 1912 in de stijl van de 17e eeuwse Hollandse renaissance gebouwd. Tot 1909 stond hier de Waag van Delfshaven. De sluis met zijn eb- en vloeddeuren dateert uit 1775. Q (4,2 km) De schutkolk in Delfshaven voldeed in de zeiltijd aan redelijke eisen, maar de kapaciteit werd na- dien te gering. Een betere vaarweg voor de Schip pers werd gevonden in de aanleg van de Coolha- ven, de laatste binnenhaven, die door Rotterdam tussen de beide wereldoorlogen in werd gegraven tussen de Delfshavense Schie bij de Lage Erfbrug en de Parkhaven. De Coolhaven werd genoemd naar het land tussen Rotterdam en Delfshaven, dat van ouds als het Ambacht van Cool bekend stond. Nabij de Coolhaven (links) Staat ook het grote administratiegebouw van het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf (GEB), jarenlang het hoogste huis van Europa. Thans domineert echter het Wit te complex van de medische fakulteit van de Erasmus Universiteit Rotterdam met het acade- misch ziekenhuis Dijkzigt. De Parksluizen vor- men de verbinding voor de binnenscheepvaart tussen de rivier en de Coolhaven. Het gebouw met het gebogen dak is het Centraal Belastingge- bouw. De Parkhaven werd als zeehavenbekken tussen 1890 en 1909 gegraven en het was van hier- uit dat lange tijd de handel met Londen floreerde (Batavierlijn). De haven heeft zijn oorspronke- lijke funktie verloren, maar Staat nu o.m. ten dienste van de oliewinning in de Noordzee (off- shore-industrie). Aan de Parkhaven Staat bij het aantrekkelijke wandelpark waar de eerste Noorse Zeemanskerk Staat en de Heuvel een riviergezicht over de Parkkade biedt (ligplaats van bezoekende oorlogsschepen) Rotterdam's blikvanger, de bijna 200 m hoge Euromast. 35 km verderop ligt de Noordzee, bij goed weer van boven af te zien. Over die afstand strekt ook de haven zieh uit! In 1937 werd met de bouw van de Maastunnel be gonnen. Het stadsbestuur kon de tunnel in 1942 helaas zonder feestelijk vertoon openstel- len: twee buizen voor auto's, een voor fietsers en een voor voetgangers. In november 1939 werd het eerste tunnelstuk afgezonken. Op 14 februari 1942 worden de deuren van de roltrappengebou- wen opengezet en zien drie Charloise kwajongens tot hun verbazing de roitrappen in beweging. Zij kunnen het niet laten en nagestaard door enige glimlachende bedrijfsingenieurs van Gemeente werken verdwijnen zij op een onderzoekingstocht in de tunnel. Geen nieuws; radio en kranten zwij- gen, maar de dag erna weet de hele bevolking het: de tunnel is open! (58,7 km) Westelijk van de 7e Petroleumhaven met een aan tal tankopslagbedrijven ligt de kleine Donauha- ven, waar Esso Chemie een kunstmestfabriek heeft gebouwd voor de produktie van ureum en kalkammonsalpeter. Aan de Weserhaven heeft Konam een fabriek voor de produktie van orga nische zuren (o.a. azijnzuur). Aan de 5e Petro leumhaven, waar Gulf een raffinaderij heeft ge- vestigd, en aan de 4e Petroleumhaven hebben de grote oliemaatschappijen hun tankopslaginstalla- ties, vanwaar de met grote tankers aangevoerde ruwe olie per pijpleiding of kleinere tanker naar raffinaderijen in zowel binnen- als buitenland wordt afgevoerd. In de splitsingsdam is de Scheurhaven aangelegd, waar de Europoort- havensleepboten hun ligplaats hebben. Haven- sleepboten, zoals de 'Hoeksebank' en de 'Schei debank' (vermögen 2.800 pk) en de 'Smithbank' en de 'Indusbank' (vermögen 3.400 pk) behoren tot 's werelds modernste en sterkste havensleep- boten en verlenen assistentie aan de enorme in- en uitvarende tankers. Vijftien slepers bieden in Eu- ropoort een gezamelijk vermögen van 36.000 pk aan. Een smalle doorgang t.b.v. het havendienst- verkeer doorbreekt de splitsingsdam. De zwart/ wit en rood/wit geblokte vuurtorens op de split singsdam vervullen evenals de hier aanwezige ra- darpost een taak in het navigatiesysteem (zie ook 48). Aan de overzijde van de Nieuwe Waterweg ligt Hoek van HollandRotterdam aan Zee), van waar met een viertal moderne ro-ro veerschepen (dag- en nachtdienst op Harwich) passagiers met hun auto's in ca. 6/2 uur worden 'overgezet'. Aan de mond van de Beneluxhaven heeft op- en overslag van granen en derivaten plaats en längs de voortzetting van het Calandkanaal staan de grote lostorens van het Ertsoverslagbedrijf Euro- poort indrukwekkend te zijn. De Calandbrug vormt met zijn vier betonnen hef- torens een markant punt in dit gebied. Het be- weegbare gedeelte, een massa van 2600 ton, kan in 60 seconden ruim 38 m worden geheven, waar- door een doorvaarthoogte van 50 m wordt be- reikt. Om de Brittanniehaven heen met gezicht op de Rozenburgsesluis en de Containerterminal van Bell Lijn volgt de met bomen en heesters om- zoomde weg de gebogen spoordijk. Dit dichtbij Rozenburg gelegen, nog beschikbare havenge bied zal een daarop afgestemde bestemming krij- gen (b.v. geen chemie). Zo zal Quick Dispatch B.V. hier een auto-terminal stichten. In 1978 ver werkte dit bedrijf 150.000 auto's in het Eemha- vengebied. Door nu al deze aktiviteiten aan de Brittanniehaven te concentreren krijgt Quick Dis patch in het Eemhavengebied weer ruimte voor ander werk. In het gebied rond de Brittanniehaven begon Im perial Chemical Industries (IC1) in 1962 met de bouw van de eerste fabrieken voor de vervaardi- ging van kunststoffen en petrochemische Produk ten, waaronder plastics. Nu bieden al zo'n dozijn fabrieken werk aan ruim 2000 man. De benodig- de grondstoffen worden o.m. betrokken van na hegelegen industrieen, die hun Produkten per pijpleiding afleveren. typen. Containerladingen aardappelen, graan, melkpoeder, hooi en pallets met bakstenen zijn er voorbeelden van. Achter een brede bossage biedt de Rozenburgsesluis de scheepvaart een verbin- dingsweg tussen Hartelkanaal en Calandkanaal. De maximale schutlengte van de gehele sluis is 299 m en de schutbreedte is 23,4 m. De sluis is door middel van tussendeuren ook in gedeelten te benutten. Bij open deuren zorgt een vertikaal luchtbellensysteem, dat zout- en zoet water ge scheiden blijven. Van het centrale bedieningshuis wordt de sluis slechts door een man bediend, die hiertoe een arsenaal van hulpmiddelen tot zijn beschikking heeft. In de Neckarhaven waar onder de haveningang ook een luchtbellengordijn ligt, maar hier om verontreiniging van het ka- naaloppervlak bij oliemorsing in de haven te voorkomen worden riviertankers beladen. Oxirane Chemie (Nederland) produeeert een ke- ten van basisgrondstoffen voor de vervaardiging van synthetische materialen. Zo wordt o.m. uit propyleen, dat van Shell wordt betrokken propy- leenoxyde gemaakt, dat deels weer door Shell wordt afgenomen, deels door ICI wordt ver werkt. Voor dit proces is veel zuurstof en pro- cesstoom nod:g. Daartoe heeft Air Products Ne derland op een terrein achter Oxirane een lucht- scheidingsfabriek gebouwd ('sneeuwbaleffect'). De Cementfabriek Rozenburg, 'Robur', is een hoog geautomatiseerd en gemechaniseerd be drijf, dat als een van de grootste cementfabrieken van Nederland een jaarcapaciteit van bijna een miljoen ton heeft. Climax Molybdenum vervaar- digt uit geconcentreerd molybdeen-erts (MoS2) onder een temperatuur van 600° C technisch molybdeen-oxyde (Mo03) hetgeen vooral in de staalindustrie gebruikt wordt voor het maken van diverse soorten roestvrij staal. Ook wordt er ammonium-molybdaat vervaardigd, dat wordt geieverd aan de chemische industrie (katalysato- ren). Alcoa Nederland vervaardigt uit aluinaar- de, dat uit Suriname wordt aangevoerd, Tabular- aluminiumoxyde, o.m. geschikt als bekledings- materiaal in de keramische industrie. Ook calcium-aluminaat voor vuurvaste ovenbekleding is zo'n produkt. Het kalksteen daarvoor komt uit Belgie, Duitsland of Engeland. Bell Lijn B.V. onderhoudt regelmatige container- diensten tussen Rotterdam en een aantal havens in Engeland en Ierland. Het is een volledig gelnte- greerd bedrijf met eigen schepen, Containers, wegvervoer, haven- en achterland terminals, dat ook zelf de markt onderzoekt op nieuwe lading- Rondom de 7e Petroleumhaven ligt een aantal tankopslag-installaties, waar ruwe olie wordt op- geslagen ter verdere doorvoer öf per pijpleiding naar Duitsland, Belgie, Amsterdam en Vlissin- gen, of per tanker naar diverse zeewaartse Euro- pese bestemmingen. Ook vindt opslag van olie- produkten ter verdere doorvoer plaats. B A iwt wc 1 km De Stichting Zeemanswelvaren, die nauw samen werkt met het Rotterdamse Gemeentelijk Bureau Sociale Zorg voor Zee-, Rijn- en Binnenvaart, wil met dit zeemanscentrum de zeelieden, die vaak kortstondig in het uitgestrekte havengebied ver- blijven, wat gezelligheid en huiselijkheid bieden. Er zijn mogelijkheden voor logeren, recreatie, sport, enz. Ook is er een cafe-restaurant. Ga er eens binnenkijken! U bent er welkom! De Noor se Zeemanskerk, de 'Kong Olav Kapell', werd hier speciaal voor de bemanningen van Noorse tankers gebouwd, maar ook andere zeelieden zijn er welkom. (106,0 km) In 1950 werd de Brielse Maas aan de westkant van de zee afgesloten (eerste fase van het Delta plan). Vöör de kust ontstond toen in de oude ri- viermond een zandbank, de Westplaat, die in 1966 met de kust verbünden werd. Zo kon eind 1966 die oude riviermond, het Brielse Gat, ook van de zee worden afgescheiden. Toen begon de aanleg van de Maasvlakte. Uit het nieuwgevorm- de meer pompten zuigers enorme hoeveelheden zand in zee, waarmee vanaf de Westplaat een dam van 4 km in zee werd aangelegd. In de luwte daarvan werd het eerste land gevormd. Op de Maasvlakte ligt bij de ingang van de Mississippi- haven een tankopslag-installatie van de N.V. Ne- derlandse Gasunie voor 75 miljoen mJ aardgas, dat in vloeibare vorm (volume is dan 600 x klei ner) als buffervoorraad voor gebruik bij hoge verbruikspieken in het sterk gei'ndustrialiseerde Rijnmondgebied moet dienen. Bij afkoeiing tot 163°C onder nul wordt het mengsei van methaan en ethaan vloeibaar, terwijl voor het vloeibaar maken van stikstof tot 191 °C onder nul moet worden afgekoeld. De allergrootste ertsschepen van 250.000 ton dw lossen in de Mississippihaven bij het Europese Massagoed Overslagbedrijf (EMO) hun erts (los- capaciteit 3000 ton per uur per lostoren). Een smalle dam Scheidt de Hartelhaven met ertsbela- dingsinstallaties voor duweenheden van de zeeha- ven. Ook per trein wordt ijzererts naar het ach terland vervoerd. Een rangeerrobot trekt de lange ertstrein langzaam maar ges>aag onder de moder ne laadinstallaties door. Zonder te stoppen wor den de wagons een voor een volgestort. Een druk op de knop en 56 ton erts valt uit de stalen laad- bak en doet de wagon diep in z'n veren zakken. Vier grote diesellokomotieven trekken 30 tot 50 wagons snel het achterland in. Ook kolenoverslag zal hier in toenemende mate plaatsvinden, nu de steenkool als energiedrager uit milieu- en econo- mische overwegingen meer aan betekenis wint. Tegen 1985 zal een aparte Maasvlakte Kolen Ter minal in bedrijf komen. Daarin zullen verschil- lende bedrijven, w.o. SHV en Shell, deelnemen. Shell is inmiddels met een gei'ntegreerd steen- kolenbedrijf aktief en heeft haar eigen kolen- schepen. Een blikvanger op de Maasvlakte is de electrici- teitscentrale van het Rotterdamse Gemeente- Energiebedrijf, waar nu twee grote produktie- eenheden in bedrijf zijn. Het benodigde koelwa- ter wordt uit de 8e Petroleumhaven betrokken en nadien via een koelvijver in de lagune tussen de blokkendam en het Strand weer afgevoerd. Tus sen de EMO en de centrale is op het open terrein door de Haven van Rotterdam een nieuwe Contai nerterminal voor de nog steeds groeiende contai- nerstroom gepland. Een verhoogde zijweg biedt ruime parkeergele- genheid voor strandgangers. Het Strand strekt zieh längs de gehele westzijde van de Maasvlakte uit. Hier is ook de aanzet van de 4'A km lange blokkendam, die overgaat in de längs de noordkant van de Maasvlakte liggende zuidwal, een zandlichaam van 2'/2 km. De blok- kendammen ook de noorderdam dus wer den met speciale stortvaartuigen aangelegd als fil- terdam: miljoenen tonnen grind, bazalt en breuk- steen aangevoerd per zee- en binnenschip en trein werden in lagen op hun plaats gestrooid en ten- slotte afgedekt met betonblokken; 55.000 van die blokken (43 resp. 50 ton) werden daartoe ter plekke aangemaakt. (115,8 km) Het nieuwe kustlicht vervangt de oude vuurtoren in Hoek van Holland, die na de havenuitbreiding te ver landinwaarts stond. De 65 m hoge toren laat zijn licht (3'/2 miljoen kaars) bij helder weer over 44 km zee uitstralen en Staat in een terrein waarvan het zand is ingezaaid (en daardoor vast- gelegd), dat is voorbestemd om havenbekken en industrieterrein te worden. Met de aanleg van de Maasvlakte is wel een einde aan Rotterdam's geo- grafische expansie gekomen. Het doel is nu: een optimalisering binnen het bestaande havenge bied. Met Botlek en Europoort groeide de haven van 1945 tot 1965 van 2000 tot 7000 ha en met de Maasvlakte kwam er nog eens 3000 ha bijEen vergelijking: Om 26 miljoen m1 specie uit de Waalhaven te halen had men 24 jaar nodig; voor de Maasvlakte met een grondverzet van zo'n 350 miljoen m3 had men maar een paar jaar nodig. Als al dat zand zou zijn uitgespreid, dan zou heel Rotterdam met zijn havens onder een laag van 2m zand liggen! Of een dijk van 8m hoog en 8m breed van Hammerfest via Rotterdam naar Mar seille: 5.500 km! Bij het begin van de kunstmatige duinenrij heeft men een weergaloos uitzicht op de mond van de Rijn in de Noordzee, Maasmond geheten. Die nieuwe, 18m hoge duinenrij onttrekt de olietanks aan de blikken van Hoek van Holland's bad gasten. Een visuele afscherming van een land- schapsbedervend element: een 'Rijntribune'l En er komt er ook nog eentje längs de zuidkant van de Maasvlakte. Met goed weer en bij helder zieht is van de zuidwal af zelfs de Pier en de Boulevard van Scheveningen te zien. Op de Noordzee sto- bewegwijzerde route beschreven punt aan de route fakultative zijroute fakultative zijroute niet voor autobussen hi- havenspoorlijn tramspoor Gulf Oil heeft aan de 5e Petroleumhaven een raf finaderij. Aan de 4e en 5e Petroleumhaven lossen de tankers ook hun ruwe olie voor Shell, Esso, Chevron en Gulf gezamenlijk. Aan de 4e Petro leumhaven is een Station van de Roeiersvereni- ging 'Eendracht' gevestigd van waaruit de 'roei- ers' in Europoort opereren. Het is een groep spe- cialisten, die de trossen op het juiste moment van de sleepboten overnemen om het schip aan de kade of aan boeien vast te maken. Zo'n grote tanker is een heel gewicht wanneer die doordrukt. Daarom hebben de moderne Steigers electronische apparatuur om het naderen van een schip op uiterst voorzichtige wijze te begeleiden. Het vereist een nauw samenspei tussen haven- loods op de brug, de sleepboten en de roeiers. Naast de 5e Petroleumhaven ligt een stuk maag- delijk terrein met duintjes, begroeid met helm gras, dat nog geen havenfunktie heeft gekregen! Aan de Beneluxhaven liggen o.m. de terminals voor ro-ro veerdiensten op Engeland. De Noord zee Veerdiensten (North Sea Ferries) B.V. biedt met de grote moderne passagiersschepen (jumbo ferries) 'Norland' en 'Norstar' een snelle dage lijkse verbinding tussen Rotterdam en Hull: een ideale verbinding met Midden- en Noord-Enge- land, Schotland, Wales en Ierland (afvaart 18.00 uur; aankomst 08.00 uur). Zo verbindt deze rede- rij 25 miljoen mensen in Groot-Brittannie met 70 miljoen mensen op het Europese continent. Een garantie voor het welslagen van zo'n dienst! TEKEN- EN OPSTELWEDSTR1JD EN HAVENQUIZ De kinderen kunnen in de moderne passagiersontvangst- ruimte aan de balie een sticker en eventueel een extra quiz-formulier afhalen en hun werkstuk ter doorzending aan de Haven van Rotterdam inleveren! (zie colophon). Ook de Transport Ferry Service en Townsend Thoresen onderhouden van hieruit diensten op Engeland en met name op Felixstowe. Een Steiger biedt de gelegenheid voor voertuigen om gelijktij- dig op twee niveaus aan en van boord te rijden. Het 'Eurocentrum biedt als verzamelgebouw ac- commodatie voor belastingvrije winkels, een bankagentschap en een restaurant, terwijl de bovenverdiepingen kamersgewijs als kantoor- ruimte zijn verhuurd. (89,5 km) De Koninklijke Bunge B.V. behandelt aan de Be neluxhaven graanschepen tot 125.000 ton dw en heeft een silo met een opslagcapaciteit van ruim 100.000 ton granen ter beschikking. Twee grote beweegbare lostorens op de Steiger zorgen voor een snelle lossing via lopende banden in de silo of in binnenschepen of zeeschepen tot 20.000 ton. Op de hoek van Beneluxhaven en Calandkanaal heeft de Graan Elevator Maatschappij (GEM) B.V. sinds 1978 een uiterst modern graan- en derivaten-overslagbedrijf, waar de grootste graanschepen tot 200.000 ton dw behandeld kun nen worden. Vier pneumatische lostorens hebben ieder een capaciteit van 800 tot 1000 ton zwaar graan per uur, terwijl een aantal drijvende eleva- toren met een snelheid tot 800 ton/uur kan los sen. De jaarcapaciteit van de terminal is 12 mil joen ton. Zeeschepen kunnen aan de zeezijde worden beladen; voor binnenschepen zijn in de Dintelhaven uitgebreide voorzieningen. Voor een lading van 80.000 ton graan zijn circa 200 bin nenschepen nodig! Zo bood een investering van 150 miljoen (waarvan 8 miljoen voor milieu- beschermende maatregelen) direkt werk voor 300 man. Tussen Bunge en de GEM heeft Unilever een sojaverwerkingsbedrijf gebouwd, voor welk bedrijf door de GEM de overslag en aanvoer ver- zorgd wordt. (92,4 km) Het Hartelkanaal is de eigen vaarweg voor de Rijn- en Binnenvaart (zie ook 28), die de haven- industrieen van Maasvlakte en Europoort een verbinding met het achterland biedt. Het verkeer op dit kanaal is zo sterk gestegen, dat de capaci teit van het Hartelsluiscomplex aan de Oude Maas-zijde thans op ontoelaatbare wijze tekort schiet. Daarom is in 1979 besloten het Hartelka naal in open verbinding te brengen met de Oude Brifsh Petroleum Company tt-.e 3 Shell .3 j re we ;4;. te Suurhofbrug Dintelhavenbru Schaal 115000 Kn.'n,v r rtproct Maas door naast het sluizencomplex een direkte doorgang te baggeren. Daartoe moeten wel eerst waterkeringen, zinkers, Steigers, bruggen, enz. aan deze nieuwe situatie worden aangepast een werk, complexer dan het lijkt! De lange en kost bare wachttijden zullen begin 1982 tot het verle den behoren. Duweenheden voor massaal trans- port zijn veelgeziene verschijningen op het Har telkanaal. Op de Rijn zijn thans zo'n 230 duwbo- ten aktief; krachtige duwers met een machinever- mogen tot 6000 pk duwen vier bakken (straks zes) met zo'n 3000 ton erts per bak (diepgang tot 4m) van Europoort naar het Roergebied en keren di rekt met lege bakken weer terug, waar inmiddels weer volle bakken wachten! Daarnaast zoekt een massaal graantransport zijn weg naar het achter land. British Petroleum Steide in 1967 als laatste zijn 'milieuvriendelijke' raffinaderij in bedrijf. Tus sen de tanks door zijn de los- en laadinstallaties aan de 6e Petroleumhaven zichtbaar. Daar voe- ren de grote BP-tankers ruwe olie ter opslag in het distributiecentrum aan, vanwaar de Europese BP-raffinaderijen bediend worden (per pijplei ding of per kleinere tanker). (98,6 km) Aan het Calandkanaal staan op de diepzeekade drie grote blauw-grijze lostorens, die ieder per uur zo'n 2.200 ton erts uit de grote ertsschepen lossen op lopende banden. Op het terrein kunnen zo'n dertig verschillende soorten ijzererts liggen. De beladingsinstallaties (6.000 ton/uur) beladen de duwbakken aan de Dintelhaven (vanuit het zeeschip of vanaf het opslagterrein) met erts, dat uitsluitend voor de Duitse hoogovens is bestemd. (100,3 km) Aan het Beerkanaal is een post van de gemeente lijke havenloodsen voor Europoort en Maasvlak te gevestigd. Zij nemen de taak van de rijkslood- sen over wanneer de schepen van de rivier (rijks- water) het gemeentelijk vaarwater (havenbek kens, Beer- en Calandkanaal) binnenkomen. Het afmeren is een gespecialiseerde zaak, die grote er- varing vereist. Aan de 8e Petroleumhaven is de Maasvlakte Olie Terminal CV (MOT) gevestigd. De allergrootste tankers worden daar behandeld. De olie wordt uit de opslagtanks er zijn er 36 van 120.000 m3 elk naar de raffinaderijen doorgepompt. Zo'n tank heeft een oppervlak, groter dan een voetbalveld, en is even hoog als een flatgebouw van acht verdiepingen. Vergelijkt u maar de beide detailkaarten, die op gelijke schaal zijn getekend. men de schepen op naar de centrale havenmond, die gemarkeerd wordt door de twee havenlichten ter weerszijden van de haventoegang: twee torens van 30m hoog met een helicopterdek en daaron- der het havenlicht. Een vaargeul van 850m breed laat vier grote schepen elkaar zonder hinderlijke koersafwijkingen passeren. Binnenkomend rich ten zij zieh op de centrale lichtenlljn, aangegeven met witte lichtseinen vanuit een tweetal zwart-wit geblokte vuurtorens, waarna zij voorsorteren; zieh richtend op de secundaire lichtenlijnen van uit de rood-wit geblokte vuurtorens: Voor Rot terdam de rode lichtenlijn en voor Europoort de groene lichtenlijn. Aan de overzijde van de Nieu we Waterweg ligt achter de Noorderpier het zandstrand van Hoek van Holland, verbreed met overtollig zand van de vaargeul in zee en de ha venbekkens op de Maasvlakte, waar men met of wat verderop zonder kan baden. Waar Strand en Noorderpier tezamen komen ligt de verkeerspost Hoek van Holland, van waaruit het scheepsverkeer geregeld wordt (zo'n 75.000 scheepsbewegingen per jaar). Een semi-verharde zandweg bij een draaicirkel geeft personenauto's de kans om längs de afraste- ring van de MOT dichtbij afgemeerde mammoet- tankers (lossnelheid tot 30.000 ton per uur) te ko men. Daarna rijdt men längs de oever over een asfaltweg een soort Maasvlakte-boulevard genietend van een prachtig gezicht op de drukke toegang tot 's werelds grootste haven. (Deze as faltweg is er ten behoeve van Havendienstver- keer; derhalve niet op de weg parkeren!). De gro te schepen (met een diepgang van 57 voet en meer), maken gebruik van de vaargeul. Zij heb ben bij het binnenlopen voorrang boven de ande re, niet 'geul-gebonden' schepen. Zij worden door rijksloodsen, die ca 70 km uit de kust per helicopter aan boord komen, binnengebracht. Over het algemeen kan zo'n beloodsing door rijksloodsen en havenloods met inbegrip van het vastmaken wel zes uur duren. Alleen het draaien van zo'n VLCC of ULCC met behulp van vijf op volle kracht werkende sleepboten duurt al ten- minste een half uur! Wellicht zijn er sleephopper- zuigers in aktie! Elke vloed stroomt er 80 miljoen m3 water de Waterweg binnen en elke eb stroomt er 120 miljoen m3 uit, tweemaal per dag. Zee en rivier zorgen er samen voor, dat er voortdurend moet worden gebaggerd. Een kostbare zaak! Jaarlijks geeft Rotterdam daaraan ruim 25 mil joen uit. Dat is bij 32.000 zeeschepen f 800 per schip. Toch beter dan sluizen! (132,5 km) Een zijweg leidt westwaarts van de Westplaat naar een punt met uitzicht over de zandplaten heen op Strand en duinen van Oostvoorne en zelfs tot Goeree-Overflakkee. Ten zuidwesten van de Maasvlakte ligt een enorm gebied in zee, een zandoverschot van 40 miljoen m\ dat vrijkwam bij het graven van de havens op de Maasvlakte en werd opgeslagen op de door de gemeente Rotter dam van het rijk gehuurde zeebodem. Immers, Rotterdam moest eerst de Maasvlakte-zeebodem van het rijk aankopen en daarna ook nog eens rechten over het gewonnen zand uit het Oost- voornse Meer betalen. En zo iets gooi je later niet zomaar weg in zee! En dan is er nög een over- schot van 85 miljoen m3 zand, waarvoor een be stemming moet worden gevonden. Gedacht wordt aan een zandtong voor de kust van Voorne ter versnelling van de natuurlijke gang van zaken, waardoor een 'slufter' zou ontstaan als basis voor een nieuw natuurgebied. Na de Suurhoffbrug, waar een spuisluis het water van het Brielse Meer bij verversing vanuit de Oude Maas uitlaat in het Hartelkanaal, voert de route het recreatiegebied aan de noordoever van het Brielse Meer binnen. Beplante oeverstroken, bossages, parkeerplaatsen, een ondiepe speelplas voor de kinderen, jachthavens met ligplaatsen, kortom mogelijkheden voor intensieve re creatie. Het recreatiegebied is laag gelegen; door de hoog opgaande beplanting van de zeekerende dijk zijn de industrieen daardoor grotendeels aan het 00g onttrokken. Aan de overzijde van het meer Staat de Stenen Baak, een 17e eeuwse vuur toren, en de oude kogelgloeioven, waar kanons- kogels eens werden verhit, alvorens ze op onwel- kome schepen werden afgeschoten! De midden- plaat is een beboste zandplaat in de vroegere ri vier met aanlegplaatsen voor zeil- en motor- jachten. Na dit gedeelte van de Rotterdamse Havenroute, een buffer tussen woon- en werkgebied, tussen landbouw en havenindustrie dat tevens deel uitmaakt van een bewegwijzerde toeristische fietsroute van de ANWB wordt nabij de Harmsenbrug en de Brielsebrug het eindpunt de zer route bereikt en zegt schrijver dezes u gaarne dank voor uw belangstelling in de hoop eventueel uw ervaringen te mögen vernemen (zie colophon). ENIGE MARKANTE TOERISTISCHE PUNTEN /a\ kasteelruine Oostvoorne ruine van de burcht van de Heren van Voorne (12e eeuw) op een omgrachte, door mensenhand opgeworpen heuvel in Oostvoorne. behorende bij de beschreven punten /tK Brielle historisch centrum met de St. Catharijnekerk (1417 - 1520) en de oude stadswallen van Brielle. A Kanaal door Voorne Kanaal door Voorne (1830) oud verbindingskanaal naar zee voor Rotterdam (via Hellevoetsluis) vöör de doorgraving van de landtong bij Hoek van Holland in 1872. /K oude dorpskern Heenvliet gerestaureerde oude dorpskern van Heenvliet, eens haven- stadje aan de Bernisse (vöör de opkomst van Brielle in de mid- deleeuwen). /e\ rekreatieqebied "de Bernisse" recreatiegebied 'de Bernisse', aan de oever van de verbrede Bernisse, eens van brede vaarweg tot smalle sloot dicht- geslibt en in de vergetelheid geraakt, maar nu o.m. dienstbaar gemaakt aan de recreerende mens. /t\ kasteel Rhoon het slot Rhoon met zijn twee traptorens (16de eeuw) nabij NH- kerk (16e eeuw) bij het dorp Rhoon (metro-station). A sportpaleis "Ahoy" Sportpaleis Ahoy en tentoonstellingscomplex. /i\ overdekt winkelcentrum Zuidplein" overdekt winkelcentrum Zuidplein (incl. metrostation). /iL uitzichttoren "Euromast /i\ winkelpromenade Lijnbaan" winkelpromenade Lijnbaan (metrostation stadhuis) ArK Laurenskerk Grote of St. Laurenskerk. A Diergaarde Blijdorp A Spido-havenrondvaarten havenrondvaarten (duur 1% of 2!4 uur). vV parkeergelegenheid niet parkeren of stoppen uitzichtpunt picknickplaats speelplaats wandelgelegenheid zitbank(en) zwemmen mogelijk vrije visgelegenheid vrije rekreatie winkel toilet consumptie consumptie (beperkt open) benzinestation benz.st. (beperkt open) keerpunt of keerlus EEN BEELD VAN ROTTERDAMSE HAVENCIJFERS: totale goederenoverslag 280 miljoen ton per jaar, waarvan: 32 m ton ertsen, 23 m ton granen en derivaten, 8 m ton kolen, 175 m ton minerale olie en olieprodukten, 28 m ton stukgoed (waarvan 12 m ton containerlading); doorgevoerde lading per zeeschip 56 m ton, per binnenschip 58 m ton, per trein 3 m ton, per vracht- wagen 5 m ton, per pijpleiding 41 m ton; binnenvaartvervoer op Rotterdam 110 m ton; totale lengte der in Rotterdam behandelde Containers 9000 km; meer dan 12.000 geregelde afvaarten wereld- wijd gericht; lengte havenspoorwegnet 400 km; totale kadelengte 60 km; 395 kadekranen, 35 containerkranen, 15 ro-ro Steigers, 518 sleepboten, 35 drijvende en droogdokken, 87 oliesteigers, 32 m kubieke meter tankopslag; binnen een cirkel met een straal van 500 km rond distributiehaven Rotterdam leven 160 miljoen men sen; werkers in de Rotterdamse havenagglomeratie - in de ha ven 13.000, in de transportsector 25.000, in de petrochemische in dustrie 23.000, in de metaalindustrie 50.000 en in de bouwnijver- heid 35.000; de havenstad telt 44 buitenlandse diplomatieke ver- tegenwoordigingen; schepen van meer dan 90 nationaliteiten lo- pen de haven binnen; van de 4500 Nederlandse douanebeambten is een derde deel in Rotterdam werkzaam; de Rotterdamse haven agglomeratie telt 1,3 miljoen in woners (10% van de Nederlandse bevolking) en is verantwoordelijk voor 15 -20% van het netto na tionale produkt; meer dan de helft van de internationale Rijnvloot in aantal en tonnage vaart onder Nederlandse vlag. HAVENQUIZ, TEKEN- EN OPSTELWEDSTRIJD Voor kinderen, die de Rotterdamse Havenroute hebben bereden, bestaat de mogelijkheid om mee te doen aan een haven-quiz (leeftijd 10 t/m 15 jaar) met voor iedere foutloze inzending een goede kans op een verrassing! Ook is er een opstelwedstrijd (10 t/m 15 jaar) en een tekenwedstrijd (4 t/m 12 jaar). De origineelste inzendin- gen worden in een Rotterdams blad gepubliceerd en de inzenders krijgen daarvan bericht met een kleine verras sing. Alle werkstukken kunnen voorzien van naam, adres en leeftijd onderweg bij de Beneluxhaven wor den ingeleverd bij de reeeptie van Noordzee Veer diensten, die voor doorzending zal zorgdragen. Ieder kind krijgt daar ook een sticker. Extra vragenlijsten voor de quiz zijn daar ook verkrijgbaar. Ook rechtstreekse toezending van de werkstukken aan het Bureau Externe Betrekkingen (adres colophon) is mogelijk. FILMVERTONING EN DIA-SHOW Groepen belangstellenden kunnen op aanvraag gratis in teressante films en diashows zien in de voorlichtings- ruimte van de Haven van Rotterdam in het Europoint- complex (zie colophon). Een ieder kan o.m. zo'n voor- stelling tijdens de 'Open Havendag' (jaarlijks de laatste zaterdag in September) bijwonen. COLOPHON De Rotterdamse Havenroute is tot stand gekomen door samen- werking tussen de ANWB, die de bewegwijzering verzorgt, en de Haven van Rotterdam, die daartoe het initiatief en de financiele middelen ter beschikking stelt. redaktie en routering: J.P. Diefenbach, Hoofd afdeling Bezoeken, Bureau Externe Betrekkingen, Haven van Rotterdam kwisredaktie: Sieny Engelsman, Haven van Rotterdam kaartontwerp: J. Meijer, chef kartografie gemeente Rotterdam R.H. ter Heide, ANWB-chef dagrekreatie J.P. Diefenbach, Haven van Rotterdam ANWB-contakten auteur Foto kaartproduktie kaarttypografie: typografie: A. Dirks, Haven van Rotterdam Gemeentewerken Rotterdam, afd. B11 Landmeten en Kartografie; onderafd. kartografie; Rotterdam Hafozet, Den Haag Gemeentedrukkerij Rotterdam; Rotterdam Grafische Bedrijven P4, Den Haag verkoop vouwblad: ANWB-kantoren VVV-kantoren (ook in engels en duits) Terugkoppeling: suggesties, die betrekking hebben op de Haven route, vragen of verzoeken om meer gedetailleerde haveninfor- matie? Gaarne bericht aan: Haven van Rotterdam Bureau Externe Be trekkingen, Europoint, Gebouw B, Galvanistraat 15, 3029 AD Rotterdam, Postbus 6622, 3002 AP Rotterdam, Telefoon (010) - 89 41 16 J.P.Diefenbach

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 57