Karssen, Sijmons, Van den Dries, Ormeling, Smits en Geudeke. (2) Redactievergaderingen. Er is dit jaar vijfmaal vergaderd, deels in Utrecht, deels in Delft. V66r iedere aflevering wordt boven- dien door enkele redactieleden in kleiner verband enkele malen ver gaderd. (3) De oplage. Het KT mag zieh Verheugen in een nog groeiende belangstelling. De oplage werd in 1978 verhoogd tot 700. Hiervan gaan er naar ge- wone leden, naar institutionele leden en naar binnen- en bui- tenlandse abonnees. De rest is be- stemd voor auteurs, losse verkoop en werving. De voorraad oude nummers is/was: '75 '76 '77 CO Tot. 1-1-78 12 69 99 - 180 1-1-79 8 63 87 153 311 1-4-79 3 53 85 79 220 (4) De verschijningsdata. Het op tijd laten verschijnen van de afleveringen vormt nog steeds een probleem. Dit komt niet voor reke- ning van de auteurs, die meestal goed op tijd hun bijdragen inleveren. Het is vooral de redactionele en typografische voorbereiding die hieraan debet is. We hopen dat hierin met de komst van Smits ver- betering optreedt, maar ook hij moet een deel van het werk in zijn vrije tijd doen. Erg vervelend was in 1978 het zeer vertraagde verschijnen van het tweede nummer, nl. in Oktober en daardoor zelfs nä nummer 3, dat als lustrumnummer gebonden was aan een vast tijdstip. Gelukkig kon de achterstand enigszins worden ingelopen bij het laatste nummer; dit was gereed op 29 december en ging 2 januari op de bus. (5) Versehenen nummers. De jaargang 1978 bevat 4 afleverin gen, met achtereenvolgens, 36, 32, 66 en 36 pagina's. In het totaal wer den dus 170 pagina's gevuld, waar- van 14 met advertenties. De inhoud toont een redelijke variatie aan onderwerpen: - nummer 1 met bijdragen over het onderwerp automatisering - nummer 2 met bijdragen over landschap- en grondgebruiks- kartering - nummer 3 geheel gewijd aan de toeristische kartografie - nummer 4 met bijdragen over atlaskartografie en kaartschrift Daarnaast hebt u regelmatig de gebruikelijke rubrieken aange- troffen: berichten, kaartgebruik, aankondigingen en besprekingen. Naar de mening van de redactie zijn er te weinig onderwerpen uit de practische kartografie aan de orde geweest. We hopen dit in de körnende jaargang meer aan- dacht te geven. We waren ook dit jaar weer in Staat om elk nummer minstens 66n gekleurde kaartbijlage mee te geven. Zo vond u in nummer 1 de GEVU-kaart van de Utrechtse Studenten en de Insyronkaarten van de RPD te Zwolle. In nummer 2 een Canadese kaart, the Windsor- Quebex Axis en twee kaarten af- geleid uit de GBK. In nummer 3 16 fragmenten van Nederlandse toeristenkaarten (ingebonden) en in nummer 4 een facsimile- herdruk van Hattinga's stadskaart van Den Bosch. (6) Tenslotte. De redactie onderhoudt vele con- tacten met allerlei lieden, in- stellingen en bedrijven. Zij allen dragen hun deel bij om het tijd- schrift te laten verschijnen. De redactie wil dan ook graag van deze gelegenheid gebruik maken om haar dank uit te spreken aan het adres: - van hen die gratis kaartbijlagen ter beschikking stelden; - van de auteurs die soms lang moesten wachten op de ver- schijning van hun artikel (vaak voorzien van redactionele correctie!); - van de adverteerders die voor onze exploitatie van groot be lang zijn, en hopelijk ook zelf resultaat zien van hun mede- werking; - van de firma Falkplan en druk- kerij Rijswijk b.v. voor hun zeer concrete steun resp. bij de verzending en het drukken van het omslag; - van de drukkerij Roeland waar men altijd een willig oor heeft om onze wensen aan te hören en te realiseren; - van de vele hulpkrachten bij Topografische Dienst en Rijks- waterstaat voor het stempelen, vouwen, plakken en inpakken; - van de echtgenotes van diverse redactieleden voor het vouwen van kaartbijlagen en diverse an dere werkzaamheden; - van de penningmeester die uit- eindelijk toch de rekeningen be- taalde, en - van u, lezer, die vrijwel nooit boze brieven schrijft of onaan- genaam commentaar levert, en ons daarmee in de waan laat dat het best wel een aardig tijdschrift is. De redactie AKTIVITEITEN IN 1978 VAN DE BEGELEIDINGSCOMMISSIE VOOR DE PBNA-CURSUS KARTOGRA- FISCH TEKENEN De begeleidingscommissie bestand in 1978 nog in zijn oorspronkelijke samenstelling, namelijk de heren: J. J.C.Piket (voorzitter) - A.H. Verroen (secretaris) - G.F.Willems - J. Ooms en voor PBNA: M.Hel- lendoorn, later opgevolgd door P.J. van Dorst. De commissie vergaderde in dit vijfde jaar van haar bestaan acht keer. Dit hogere aantal dan anders was het gevolg van het intensieve overleg over het niveau van de cur- sus en het plan tot herziening van de lessen. Ook het adviseren van de examencommissie nam weer de nodige tijd in beslag. Examen 1978 Het examen 1978 voor het diploma kartografisch tekenaar werd weer in Arnhem gehouden en wel van 19 t/m 22 September. De examencommissie bestand dit jaar uit de heren: D.H.Pluim Mentz (voorzitter) - J.Stufken (secretaris) - J. Ooms - Ir. P. J. Baauw - Ir. Volker. Het examenprogramma was gelijk aan voorafgaande jaren en kon goed worden afgewerkt dankzij de mede- werking van 15 examinators en korrektors. Zonder deze medewer- king van vakspecialisten zou het ongetwijfeld moeilijk zijn om de kwaliteit van het examenniveau te handhaven. Gelukkig wordt er vrijwel nooit tevergeefs een beroep gedaan om mee te werken. Het aantal examenkandidaten be- droeg deze keer 24, waarvan er vijf hun examen voltooiden. Slechts twee kandidaten slaagden, wat het totale aantal gediplomeerden op 36 bracht. Uit deze cijfers kan worden afgeleid 1979. V. 2 7

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 9