delijk nadeel is dat geen altema- tieve oplossingen kunnen worden gegeven - Walter Siebert: Das Luftbild als unter stutzende s Inform ati on smittel bei Herstellung und Verwendung der Kartenwerke der Stadt Frank furt am Main. ledere drie jaar worden van dit gebied luchtfoto's vervaardigd voor het bijhouden en herzien van de kaarten. Op kaarten 1:1. 000 geeft men het aantal verdiepingen van huizen en gebouwen aan met een cijfer. Op de kaartserie 1 10.000 Gebäude strukturkarte gebruikt men kleuren, t.w. 1-3 verdiepingen in geel, 4-5 oranje, 6-8 rood, 9 of meer violet. Ter gelegenheid van belangrijke sportgebeurtenissen en grote ten- toonStellingen worden oblique foto's gemaakt om de belasting van parkeerplaatsen en het misbruik van sluipwegen te bepalen. Eveneens maakt men oblique foto's van saneringsgebieden waarop dan de plattegronden van de geplande nieuwbouw worden ingetekend; deze foto's blijken een waardevolle in- formatie te geven voor ieder die bij de planning is betrokken. - In "Analytische und synthetische Klimakarten" duidde Volker Vent- Schmidt op de moeilijkheden om klimaatverschillen over kleinere gebieden met een redelijke nauw- keurigheid aan te geven, immers het aantal weerstations wordt be- perkt door de kosten. Hij toonde aan dat in de regio als Frankfurt het lokale klimaat verändert als gevolg van de toename van Indus trie en bebouwing en de afname van de vegetatie. - Rainer Wohlmann: "Kartographi sche Informationsquellen und Informationsdarstellung in der Touristik". In opdracht van reis- bureaus, toeristische organisaties, de spoorwegen en vliegmaatschap- pijen onderzocht men via een re- presentatieve steekproef het reis- gedrag van 6.000 personen om te ontdekken welke factoren het op reis gaan beihvloeden. Slechts enkele vragen bij het onderzoek betroffen het gebruik van kaarten, waaruit bleek dat over het alge- meen de toerist thuis de auto- atlassen en -kaarten koopt en in zijn vakantiebestemming de stads- plattegronden en de toeristische kaarten. Met mogelijk een 10-tal vragen meer op het gebied van kaarten zou het onderzoek voor de private kartografische bedrijven meer gegevens hebben opgeleverd. Van de bijeenkomsten van de werk- groepen was de postermarkt van de werkgroep automatisering inte ressant; een 10-tal overheids- en particuliere bedrijven gaven een overzicht van hun werk. Het IfAG (Institut für Angewandte Geodäsie) legt tezamen met het ECU (Expe- rimental Cartographic Unit) te Londen de Internationale Wereld- kaart 1 1.000.000 digitaal vast, voor wat betreft het Europese grondgebied en een gedeelte van Noord-Afrika. Het zal mogelijk zijn elk gewenst gebied in een (beperkt) aantal projekties te laten ulttekenen. De kaartententoonstelling maakte weer duidelijk dat het in de Bonds- republiek mogelijk is zeer veel kaarten, zowel op grote als kleine schaal in gedrukte vorm te publi- ceren. Van het vele tentoongestel- de (volgens de catalogus 135 titels) wordt genoemd: - Een serie van 8 kaarten van de deelstaat Hessen op schalen 1 100.000 - 1 300.000 over water- voorziening, watervervuiling, e. d. - Een geluidsoverlastkaart 1 50. 000 van Frankfurt waar met een drietal tinten rood de geluids- overlast van het weg- en het vlieg- verkeer was weergegevenwaar- bij dat van het vliegverkeer als een soort dikke "lange vingers" over de kaart viel. - Een prachtige Serie overhead- transparanten uit Perthes Trans- parant Atlas, een uitstekend hulp- middel bij het geografie-onderwijs. Na de lezing van Ryborsch werd een bijzonder instructieve film ge- toond over de principe s en toe- passingen van verschillende remote sensing technieken. De film, ge maakt in opdracht van een viertal Franse overheidsbedrijven (o.a. het Institut Geographique National) is beschikbaar met Franse- of Engelse tekst; de prijs is f 1.500,—. A.J.Kers DE KARTOGRAFIE VAN BINNEN Op 14 november 1978 organiseerde de British Cartographic Society een zogenaamde 'Winter Lecture' voor haar leden. Een aantal tijdens een groepsdiscussie naar voren gekomen geziehtspunten zullen ook voor Nederlandse vakgenoten her- kenbaar zijn. Vier representanten uit de prakti sche kartografie brachten hun ziens- wijze omtrent achte rgronden van de vakuitoefening naar voren, waarna een meer algemene gedachtenwis- seling tot de volgende indrukken leidde 1. Kartografie bedrijven is goed; in het algemeen schept het vreugde, het is boeiend, lonend en uitdagend. 2. Technologische veranderingen kunnen het werk vaak drastisch ver anderen. In sommige gevallen kun nen die elementen welke in eerste instantie kartografen tot het vak deed aantrekken (bijv. zeer hoge tekenkwaliteit) worden vemietigd. 3. De salarissen zijn gewoonlijk lager dan die welke worden betaald aan lager geschoolde technici op het gebied van de grafische kunst. 4. Binnen de kartografie wordt verhoging van salaris doorgaans bereikt door het maken van promo- tie naar een andersoortige baan, dit houdt gewoonlijk in dat ervaring verloren gaat. 5. Er bestaat slechts in geringe mate waardering voor de kartograaf als specialist en als vertegenwoor- diger van een professioneel vak- gebied. 6. Voor velen is specialisatie bin nen het vak nadelig voor de bezig- heden van een kartograaf, daar hij het liefst wordt betrokken in alle stadia van het kaart-produktie- proces. Voorts bleek dat de interpretatie van de term kartograaf fundamen- tele verschillen aan inzicht ver- toont voor wat betreft de rol die de kartograaf zou moeten vervullen. Opgemerkt werd dat veel van de als kommunikatiemiddel vervaar- digde 'thematische scherts kaar ten' (fun thematic maps), het werk zijn van grafische kunstenaars. Afgezien van de vraag of deze kaarten werkelijk voorbeelden van 'kartografie' zijn, was men van mening dat de bedoelde situatie is ontstaan doordat kartografen er niet in geslaagd zijn hun potentiele deskundigheden te adverteren. Er bleek enige verwarring te bestaan omtrent toekomstige computer- toepas singen en wat moet worden verstaan onder uitgesproken saai werk. De vergadering besloot met te stellen dat binnen de kartografie nog steeds duidelijke Problemen 8 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 10