'WOONGEBIED' OP ENIGE NEDERLANDSE KAARTEN DE WERKGROEP KAARTBEHEER IN 1978 liggen in het definieren van haar eigen rol en in het opeisen van een aantal aktiviteiten als haar eigen- dom, alsmede de zorg voor een aanvaardbare arbeidsvoldoening voor hen die binnen het vakgebied werken. (Uit: The Cartographic Journal, dec. 1978). DIA-KLANKBEELD: HOOGTE- PUNTEN UIT DE DIEPTE In 1978 werd ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Rijks Geologische Dienst o.a. het dia- klankbeeld "Hoogtepunten uit de diepte" samengesteld. Deze diaserie behandelt op uiterst attractieve wijze de ontwikkelings- geschiedenis van het Kwartair, de laatste geologische periode die on- geveer 3 millioen jaar geleden aan- ving en waarvan in het Nederlandse landschap nog veel sporen zijn terug te vinden. Het geheel is voor- zien van een gesproken tekst die samen met muziek en achtergrond- geluiden tot een uniek en zeker ook educatief aantrekkelijk resultaat hebben geleid. De duur van het dia-klankbeeld is ca. 20 minuten. Voor de vertoning wordt eerst een kort overzicht ge- geven over het werk van de R. G. D. en de plaats van deze dienst in onze samenleving. Na afloop van de diavertoning wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, die overigens niet uit- sluitend op de dia's behoeven te slaan; op allerlei vragen met be- trekking tot de geologie en bijvoor- beeld het belang ervan voor de economie en ons aller welzijn, zijn van harte welkom en zullen zoveel als mogelijk is.beantwoord worden. Door de Rijks Geologische Dienst wordt dit dia-klankbeeld aan ver- enigingen, middelbare Scholen en Scholen voor het voortgezet onder- wijs gratis aangeboden. Aanvragen - bij voorkeur schrif- telijk - bij W. van Brenkelen, Voorlichting R.G.D. Postbus 5007, 1802 TA Alkmaar. Om de fraaie kaart Rotte rdamse Havenroute (Gemeentewerken Rotterdam, uitg. ANWB), die in no. 1979. V. 2 van dit tijdschrift is besproken en daaraan als bijlage was toegevoegd, worden in de legenda 'zeehaven- en industrie- terrein' en 'woongebied' onder- scheiden. Op de kaart blijkt dit laatste heel wat meer dan alleen woongebied te omvattennlook de kantoor- en winkelgebieden en zelfs binnenhaventemeinen en industrieterrein dat niet aan een zeehaven ligt. Hier was een om- schrijving 'Overige bebouwing' (of alleen 'Bebouwing' als men 'overige' vanzelfsprekend vindt) beter geweest: deze duidt het in het terrein zichtbare aspect aan in plaats van het gebruik dat van die bebouwing wordt gemaakt (en dat lang niet altijd direct zichtbaar is). Hetzelfde kunnen we zien in een onlangs versehenen atlas (Meulenhoff Schoolatlas)waar o.a. de hele city van Londen als 'woongebied' is aangegeven. Bij de Nederlandse topografische kaarten wordt ook uitgegaan van het begrip bewoning en niet van bebouwing, maar de omschrijving in de legenda is hier veel ruimer, nl. "Bewoond oord', en een oord kan uiteraard heel wat meer om vatten dan alleen woongebied. Slechts voor een gei'soleerd indus trieterrein (Hoogovens, Moerdijk) is de aanduiding 'Bewoond oord' niet erg toepasselijk. Voor de nieuwe Kadro-kaart van de Rijks Pianologische Dienst ligt de zaak anders, daar hier ook de functie van belang is. Hier wordt, afgezien van 'bedrijfsterreinen', een onderscheid gemaakt tussen 'woongebied' (dat natuurlijk tevens de directe voorzieningen zoals Scholen en Winkels omvat) en 'woon/werkgebied'. Uit de kaart blijkt dat dit laatste nogal beperkt is opgevat: alleen delen van binnen - steden en dorpskemen, zodat ook hier nog allerlei bedrijven binnen het woongebied vallen. Tot de Nederlandse kaarten waar- bij van de juistere omschrijving 'bebouwing' (overeenkomstig het Engelse built-up area) wordt uit gegaan, behoreno.a. de toeristen- kaarten op 1 100.000 van de ANWB (met de oude term 'bebouw- de komde V. V. V. -kaarten en de meeste (niet alle) kaarten van Natuurmonumentenwaarop de term 'gesloten bebouwing' wordt gebruikt. In grensgevallen geeft dit laatste wel eens moeilijkheden op de kaart 'Corversbos etc. is geprobeerd open villaterrein toch door het teken voor gesloten be bouwing weer te gevenwat een vreemd vlekkerig patroon geeft; hier waren de tekens voor losse huizen van de open bebouwing beter geweest. Overigens, voor de in de aanvang genoemde Haven- routekaart niets dan lof: vooral het uitsparen van de wegen in de landkleuren is heel knap gedaan. Hoogstens zou een iets lichter blauw raster voor het open water een beter kontrast met het paarse industrieterrein kunnen geven. A.J. Pannekoek In het jaar 1978 vonden de volgende vermeldenswaardige gebeurtenis- sen plaats. Op 21 april werd de voorjaarsbij- eenkomst gehouden in de kaarten- zaal van de Universiteitsbibliotheek van de Vrije Universiteit te Amster dam. Op deze bijeenkomst vond o.m. een bestuurswisseling plaats: de heren Van de Waal, Fortuin en De Vries traden af en werden opge- volgd door de heer van den Dries (voorzitter)mevrouw Clement - van Alkemade (secretaris) en de heer Frans Hoste (penningmeester). Verder hield de heer G. van der Velde van de CCK een lezing over de International Standard Bibliogra- phical Description-Cartographic Material (ISBD-CM). Het bestuur kwam in 1978 slechts eenmaal bijeen, en wel begin Okto ber in het Algemeen Rijksarchief te Den Haag, om te praten over allerlei aangelegenheden van de werkgroep en ter voorbereiding van de najaarsbijeenkomst. Op 8 december werd de najaars bijeenkomst gehouden, eveneens in Amsterdam in de kaartenzaal van de Vrije Universiteit. Deze bijeen komst was gewijd aan de mogelijk- heden van de automatisering van de titelbeschrijving van kaarten. Hoewel de gebouwen van de VU door de Studenten bezet waren kon de bijeenkomst toch, zij het enigszins geilnproviseerd, plaatsvinden. Evenals in april was de opkomst groot: ongeveer 50 leden (van de 75) waren aanwezig. Het program- ma omvatte lezingen van de heer Staal over de geautomatiseerde kaartcatalogus van de Stiboka, 1979. V. 3 9

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 11