mevrouw Verwoerd over de gang van zaken bij de VUdie samen met de Universiteit van Utrecht werkt aan een eigen automatise- ringsproject, de heer Van der Velde die denieuwe CCK-Manual besprak en de heer Zandvliet over de titelbeschrijving bij het Alge- meen Rijksarchief. Daarnaast wa ren er demonstraties van de door de VU gebruikte terminal en van een aantal micro-fiche-readers waarop de catalogus van de VU- bibliotheek kon worden geraad- pleegd. De lezingen en verslagen van de discussies zijn nog niet versehenen, maar daarover wordt momenteel overleg gepleegd. De werkgroep speelt met het idee een eigen nieuwsbrief uit te geven; overleg met bestuur en Kartogra- fisch Tijdschrift loopt over dit onderwerp. De commissie die zieh bezig houdt met de uitgave van een lijst van Nederlandse kaartenverzamelingen maakte goede vorderingen. In november 1978 werd bericht ont- vangen dat de NVK 2500 gülden uit het Schokkenkampfonds ter beschik- king stelt voor de publieatie van deze lijst. De planning ziet er nu als volgt uit: in april 1979 gaat de enquete de deur uit; de ingevulde formulieren worden voor Septem ber 1979 terug verwacht; een tijde- lijke kracht zal gedurende een half jaar de resultaten verwerken en de uitgave voorbereidenmedio 1980 moet de lijst klaar zijn. Resumerend kan gesteld worden dat de jonge werkgroep redelijk draait, hoewel het bestuur weinig bij elkaar komt, en, buiten de voor- en najaarsbijeenkomsten, weinig initiatieven ontplooit. Een belangrijke reden daarvoor is dat de voorzitter te ver weg woont, waardoor het contact met de ande re leden moeizaam verloopt, en de voorzitter bovendien geen kaart- beheerder meer is, en zieh zo- doende niet met volle overtuiging en inzet aan het voorzitterschap kan overgeven. Het bestuur zoekt nu dan ook naar een nieuwe voor zitter (eventueel met uitbreiding van het bestuur) die meer tijd en energie in de werkgroep kan ste- ken. Ondanks al deze Problemen is de werkgroep een zeer levensvatbaar onderdeel van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. W. van den Dries INFORMATIEDAG WERKGROEP KARTOGRA FISCHE REPRODUK- TIE TECHNIEKEN Op 14 September jl. vond in het gebouw Westraven te Utrecht de eerste bijeenkomst plaats geor- ganiseerd door de werkgroep kartografische reproduktietech- nieken. Deze dag had hoofdzake- lijk een informatief karakter en had o. a. tot doel een overzicht te krijgen van de onderwerpen die in de toekomst op studiedagen behan- deld zullen worden. Na ontvangst met koffie hield de plaatsvervangend voorzitter van de N.V.K. deheerA.J. Kers, een inleidende toespraak, waarin hij ondermeer opmerkte, dat het ontstaan van werkgroepen een be- wijs is van de levendigheid van de N.V.K. De voorzitter van de werkgroep de heer R. T. de Wijs legde de aan wezigen uit wat de doel Stelling van de werkgroep is en de manier waarop dit verwezenlijkt zou kun- nen worden, zoals bijv. door studiedagen. Na de koffiepauze kreeg de heer Iwens van Agfa-Gevaert Antwerpen het woord. Zijn onderwerp "Foto grafische toepassingen in de kar tografie" is zo veelomvattend, dat hij er slechts enkele facetten kon uitlichten. Hij ging o.a. in op voor en nadelen van lith en line films en hun ontwikkelaarswaar- bij economische en kwalitatieve aspecten onder de loep werden genomen. Ook werd het gebruik van "Direct Positif" films behandeld, met name de films die gebaseerd zijn op het Herschel-effect, en daar- door de mogelijkheid bieden posi- tieven en negatieven op ddn film tot positief te belichten. Na een uitstekende lunch kwam de heer Ambachtsheer van Kodak Nederland een met dia's onder- steunde inleiding "Aerial Mapping Historie" houden met aansluitend Aerial-films in zwart-wit, kleur en infrarood die vandaag de dag gebruikt worden. Laatste spreker was de heer de Nobel van Kodak. Hij hield een inleiding over de stof die mogelijk op de körnende studiedagen behan deld zou kunnen worden zoals sensitometrie, densitometrie, scheidend vermögen, maatvast- heid, Processen, fotografische terminologie en andere zaken. Na een körte discussie, waarbij uit de zaal wat suggesties over te behandelen onderwerpen naar voren kwamen, werd deze dag afgesloten met een aperitief en werd er nog wat nagepraat. De werkgroep bestaande uit M. Dansen, Haarlem; M. C. Nater, Wageningen; A.B. Smits, Delft; C.Visscher, Lelystad; R. T. de Wijs, Utrecht, hoopt dat deze in- formatiedag een goede aanzet is geweest om te komen tot drukbe- zochte en regelmatig terugkerende studiedagen A. B. Smits. 10 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 12