De kaartencatalogus van de Stichting voor Bodemkartering ~T7 G. Staal Inleiding Sinds de oprichting in 1945 heeft de Stichting voor Bodemkartering (Stiboka) een eigen afdeling voor het beheer .van het kaartmateriaal. Deze is organisato risch ondergebracht bij de afdeling Kartografie. Het kaartenbestand groeide in körte tijd aanzienlijk, wat niet alleen te danken is aan eigen kaartproduktie maar ook aan schenkingen, ruilingen en aankoop van voomamelijk hedendaags kartografisch materiaal. In de verzameling is ook een grote collectie lucht- foto's ondergebracht; deze is door de geallieerde luchtmacht aan het eind van de tweede wereldoorlog aan Stiboka geschonken. Het fotomateriaal wordt niet alleen geraadpleegd door medewerkers van de eigen dienst, maar ook door velen die niet bodemkundig geihteresseerd zijn. Het materiaal van de afdeling bestaat uit: - kaarten vervaardigd door de eigen dienst, - oud topografisch kaartmateriaal, - recent topografisch kaartmateriaal - moderne kaartseries van Nederland, - collectie buitenlandse kaartproduktenvoomamelijk betrekking hebbend op bodem, geologie en landschap, - atlassen, - historische kaarten, - luchtfoto's In dit artikel zal aandacht worden worden besteed aan het meer toegankelijk maken van de kaarten die door de eigen dienst worden vervaardigd. Dit betreft zowel het materiaal van de systematische karteringen van Nederland op de schalen 1 200.000 en 1 50.000, en de geomorfologische kaart op de schaal 1 50.000, als de in aantal en verscheidenheid vele malen grotere categorie van in opdracht van derden vervaardigde kaarten. In deze categorie produceerde de dienst een veelsoortige collectie kaarten, uiteenlopend in schaal 1 50 tot 1 50.000), onderwerp (bodemgeschiktheid voor agrarische en niet-civiele doeleinden, grond- waterstanden en vele andere thema's) en uitvoering (meerkleurendruk, met de hand gekleurd, kleuren- en zwart/witfotografie)Ook de in kaart gebrachte oppervlakte varieert aanzienlijk, en wel van enkele percelen of een sportveld tot een vele malen grotere ruilverkaveling. Figuur 1 bevat een globaal overzicht van de ligging van deze in opdracht van derden gekarteerde gebieden. Toeganke1 ij kheid van het Stiboka-archief in het verleden De archivering was gekoppeld aan de projectnummers Fig. 1. Overzicht van de door derden gekarteerde gebieden die ieder gekarteerd gebied bij het begin van de op- name toegekend krijgt. Verschillende malen werd een nieuw systeem van projectnummering ingevoerd. Weliswaar werd daarbij steeds uitgegaan van een num- mering per provincie, maar deze bestond aanvanke- lijk uit een cijfer-letter combinatie, terwijl later werd overgeschakeld op een alleen uit cijfers bestaande code. Daamaast hadden karte ringen ten behoeve van de voorlichting hun eigen ontwikkelingen in de project nummering. AI deze nummeringssystemen bleven naast elkaar bestaan, omdat bij de invoering van een nieuw systeem niet werd hergecodeerd. Op overzichtskaarten 1 100.000 en 1 500.000, werd de stand van de karteringen bijgehouden. De waarde van deze overzichtskaarten verminderde in de loop van de jaren sterk. Ze zijn namelijk ontstaan in een Periode waarin Stiboka voomamelijk bodemkaarten produceerde; ze bevatten dan ook geen informatie over de eventuele aanwe zigheid van bijbehorende grond- 1979. V. 3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 13