kartografisch tekenaar Gemeente 's-Gravenhage voeren van beschrijVingselementen. Zo stellen wij ons op het Algemeen Rijksarchief voor, dat zeker ddn beschrij Vingselement, namelijk de om- rekening van oude schalenzou moeten vervallen Verder zijn wij van mening dat wij met onze specifieke taak en opleiding als archivaris de herinventarisatie als eerste taak moet blijven zien en daarbij dan voor- al de kaart in archivistische zin dienen te beschrijven. Dit houdt in dat zoveel mogelijk, grofweg gezegd in- dividuele of technische beschrijvingselementen als bijv. techniek en materiaal willen laten Valien. Zo kunnen we bijv. in de inleiding van de kaartinven- taris van de Nassause Domeinraad vermelden dat de kaarten handgetekend zijn en daarbij dat als materiaal voor de kaarten papier gebruik is, dit betekent dat niet bij elke kaartbeschrijving dit herhaalt hoeft te worden, met uitzondering van afwijkingen, bijv. bij een gedruk- te kaart en/of een kaart op perkament. Vanzelfspre- kend dienen elementen als techniek en materiaal wel telkens op het catalogusfiche vermeld te worden. Evenzo lijkt het ons zinloos de raadpleger, die geo- grafisch in de catalogus zijn weg zoekt, lastig te Val ien op het catalogusfiche zelf met verwijzingen naar het geschreven archiefveel beter lijkt het ons dit via een code mogelijk te maken. Via deze code kan de bezoeker overstappen naar de inventaris, zodat, als hij daar behoefte aan mocht hebben, het voor hem mogfelijk wordt gegevens over de achtergrond van de kaart te achterhalen. Ervan uitgaande dat het personeelstekort in het archief- wezen een blijvende factor is en ervan uitgaande dat de archivaris kaartarchieven beheert die een eigen aanpak vereisen waar het de ordening en beschrijving betreft, wil ik er voor pleiten dat het Bureau C.C.K, over meer faciliteiten zou moeten beschikken. Faciliteiten op fi- nancieel gebied en op het gebied van personeel, om zo- doende in staat te zijn de kaartinventaris van de ar- chiefkaartbeheerder te kunnen vertalen voor de Com puter en zonodig zelf ontbrekende beschrijvingsele menten aan te vullen. Deze laatste zinsnede is zeker niet bedoeld als kritiek op de huidige werkwijze van het Bureau C. C.K. die zieh bovendien nog in een experimentele fase bevindt. Ik bedoel het hier als een aanzet om te komen tot enerzijds een grotere toegankelijkheid van de kaart- collecties en kaartarchieven als zodanig en anderzijds als een aanzet tot een gezonde taakverdeling daarbij tussen de kaartbeheerders en het Bureau C. C.K. N o o t Dit artikel is een weergave van de lezing, gehouden op 8 december 1978 voor de Werkgroep Kaartbeheer door de heer K. Zandvliet, medewerker van de Kaar- tenafdeling van het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. DE GEMEENTELIJKE DIENST VOOR DE VOLKSHUISVESTING vraagt voor de afdeling Landmeten en Kartografie een die zal worden ingeschakeld bij het vervaardigen van stadskaarten en andere kartografische werkzaamheden t.b.v. de gemeente 's-Gravenhage. Voor deze funktie is vereist: het bezit van of Studie voor het diploma kartogra fisch tekenaar P.B.N.A. of een gelijkwaardige oplei ding; ervaring in kleinschalig tekenwerk; enige kennis van reproduktietechnieken. Afhankelijk van opleiding en ervaring kan een salaris worden geboden tot maximaal 2998,— per maand. verplaatsingskostenvergoeding volgens gemeente- lijke regeling. vakantietoelage 8% van het jaarsalaris. welvaartsvaste pensioenvoorziening. gunstige verlof- en studiekostenregeling. variabele werktijden. Sollicitaties binnen 14 dagen onder nr. VHV 77 te zenden aan de Directie van de Gemeentelijke Dienst voor de Volkshuisvesting, Driehoekjes 35, 2513 AZ 's-Gravenhage. Vervolg van blz. 14 objeetnummer, rapportnummer, regio, bladnummer van de topografische kaart 1 25.000, enz. Ook is het mogelijk tegen zeer läge kosten microfiches te laten maken. Verder kunnen aan het systeem speciale op- drachten worden verstrekt, zoals het doen uittypen van overzichten van bodemkaarten uit een bepaalde regio. Het is te verwachten, dat daarbij te zijner tijd de Stiboka-terminal zal kunnen worden ingeschakeld. Als eerste resultaat van de vruchtbare samenwerking kan het uitbrengen van een catalogus van alle bij Stibo- ka versehenen kaarten worden gemeld. Deze "Kaarten- catalogus van de Stichting voor Bodemkartering, Eerste editie 1978", evenals de Bibliografieen van in Nederland versehenen kaarten, geheel längs geauto- matiseerde weg tot stand gekomen. Noot De Kaartencatalogus van de Stichting voor Bodem kartering, Eerste editie 1978, is verkrijgbaar bij PUDOCPostbus 4, 6700 AA WAGENINGEN, tel 08370-19146. 18 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 20