Openbaar vervoer in Rotterdam: een kaartfolder C. van Elzakker In Oktober 1978 is er een nieuwe editie versehenen van de kaartfolder Openbaar Vervoer in Rotterdam. De folder is vervaardigd in opdracht van het Rotterdamse vervoersbedrijf RET en de kaartproduktie was daarbij in handen van de onderafdeling Kartografie van de af- deling Landmeten en Kartografie van Gerneentewerken Rotterdam. In het onderhavige artikel zal worden ingegaan op de totstandkoming, vorm en inhoud van deze folder en m.n. het daaraan toegevoegde kartografische gedeelte als een kartografisch produkt, dat een relatief grote verspreiding kent. U itgangspunten bij de totstandkoming van een kaart van het openbaar vervoer in Rotterdam Sinds jaar en dag houdt de onderafdeling Kartografie van Gemeentewerken Rotterdam zieh al bezig met de vervaardiging van een openbaar-vervoerkaart. Af- hankelijk van de doelStellingen van de kaart, die wer den gebaseerd op de door de RET bepaalde informatie- behoefte van de gebruiker en die grotendeels werden voorgeschreven door deze opdrachtgever, ondergingen de opeenvolgende edities in de loop der tijd meer of minder ingrijpende veranderingen (o.a. in schaal, topografische ondergrond, wijze van generaliseren) Een belangrijke wijziging werd bijvoorbeeld te- weeg gebracht door de invoering van een zonesysteem in het openbaar vervoer van de gemeente Rotterdam, hetgeen ook in de kaart tot uitdrukking moest worden gebracht Bij deze ontwikkeling van de openbaar-vervoerkaart van Rotterdam tot de in dit artikel te bespreken editie van Oktober 1978 hebben de diverse kartografen steeds te maken gehad met een groot aantal randvoorwaarden die belemmerend hebben kunnen werken op de totstand koming van een optimaal kartografisch produkt. Ten eerste zijn de tot dusver versehenen kaartfolders nimmer geheel ontworpen geweest door kartografen, of in voldoende overleg daarmee. Lange tijd heeft de onderafdeling Kartografie zieh zelfs uitsluitend kunnen bezighouden met de praktische uitvoering van een door niet-kartografen ontworpen kaartgedeelte. Sinds enkele jaren is er echter sprake van een toenemende invloed van kartografen op het ontwerp van kaart en folder. Deze ontwikkeling is nog steeds gaande. Het kaartge deelte van de editie van Oktober 1978 is volledig door kartografen ontworpen (rekening houdend met een aan tal andere randvoorwaarden: zie onder), maar het res- terende gedeelte van de folder is het ontwerp van an deren, nl. van de medewerkers van een reklame- en adviesbureau. Ten tweede moest de onderafdeling Kartografie, maar ook het reklame- en adviesbureau, de beperkende in vloed ondergaan van de eisen, die door de opdracht gever ten aanzien van het ontwerp van de kaartfolder werden gesteld. Ze moest voor elke nieuwe uitgave een nieuw kleurontwerp voor de niet-kaartzijde (de omslag) worden vastgesteld, met het oog op de herkenbaarheid van elke editie. Daarentegen moest bijvoorbeeld weer wel steeds de gele "huiskleur" van de RET (van oudsher de tramkleur) als achtergrondkleur van de kaartfolder gebruikt worden. Omdat er, zoals uit het onderstaande nog zal blijken, ook bepaalde eisen werden gesteld ten aanzien van de inhoud en vormgeving van de eigenlijke kaart, zonder daarbij voldoende overleg te plegen met de uitvoerende kartografen en omdat er ook onvoldoen- de overleg was tussen reklamebureau en kartografen, is het dan ook niet verwonderlijk, dat bijvoorbeeld de kleurenharmonie in de kaart (en folder) vaak te wensen overliet. Een derde randvoorwaardedie ook samenhangt met de wensen van de opdrachtgever, wordt gevormd door de beperkte hoeveelheid geld en tijd, die voor de vervaar diging van de kaart beschikbaar is. Elk jaar moet de openbaar-vervoerkaart worden herzien en de op drachtgever streeft naar een produktietijd van ten hoogste twee maanden (inklusief het drukken) (N.B. Voor de editie van Oktober 1978 heeft de onderafdeling Kartografie de reproduktiewerkzaamheden voor de ge- hele kaartfolder verzorgd, inklusief het niet door deze afdeling ontworpen gedeelte) Daamaast wordt de folder in een jaarlijkse oplage van 150.000 200.000 gratis verkrijgbaar gesteld en ook huis aan huis verspreid. Er wordt dan ook gestreefd naar zoveel mogelijk kostenbesparingen (op bijvoor beeld arbeidskosten, gebruikte papiersoort, drukpro- eddd, etc.). In dit geval is er gebruik gemaakt van gesatineerd houthoudend krantenpapierdat bedrukt werd in een 10-kleuren offset-rotatiepers (5 kleuren boven en onder tegelijk) en automatisch gevouwen en gebundeld. Bovenstaande randvoorwaarden moeten in overweging worden genomen bij een nadere beschouwing van de laatst versehenen editie van de kaartfolder Openbaar Vervoer in Rotterdam. Wijze van uitvoering Zoals in het bovenstaande reeds is vermeld, heeft de onderafdeling Kartografie van Gemeentewerken Rotter dam zieh in het onderhavige geval uitsluitend bezig ge- houden met het ontwerp van de eigenlijke kaart (in de folder omgeven door een oranje kaderlijn) en, ook door tijdgebrek, nog niet met het ontwerp van de bijbehorende 1979. V. 3 27

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 29