informatiestrook (Hoe komt u waar?). De afmetingen van het kaartgedeelte zijn door de jaren heen steeds konstant gebleven en hangen onder meer samen met het formaat van de ruiten in de abri's e.d. waarachter van oudsher een geplastificeerde uitgave van deze uitsnede van de kaartfolder (in een oplage van 2.000 exemplaren) wordt opgehangen. Met de groei van de gemeente Rotterdam en daarmee samen hangend van het openbaar-vervoersnet heeft een en ander echter wel tot gevolg gehad, dat de kaartschaal verkleind moest worden van aanvankelijk 1 15.000 tot de huidige 1 45. 000. Wanneer de huidige uitvoe- ring gehandhaafd zou blijven, zou men dus in de toe- komst, in verband met verwachte uitbreidingen van het vervoergebied van de gemeente Rotterdam, even- tueel zelfs nog een verdere schaalverkleining tege- moet kunnen zien. Bij deze schaalverkleining, als alternatief voor ver- groting van het kaartoppervlak, staan uiteenlopende faktoren met elkaar in wisselwerking: bijvoorbeeld het kostenaspekt, hanteerbaarheid, overzichtelijkheid, en leesbaarheid van de kaart(folder)Vergroting van het kaartoppervlak brengt nieuwe kosten met zieh mee (vervanging ruiten in abri's, eventueel grotere druk- persen, etc.) en kan bij dezelfde wijze van uitvoering van de kaartfolder nadelig werken op hanteerbaarheid en overzichtelijkheid, maar kan een positieve invloed hebben op de leesbaarheid van de kaart bij een be- paalde informatiebehoefte van de gebruiker. Daaren- tegen brengt ook schaalverkleining extra kosten met zieh mee (voor het behoud van de leesbaarheid moet een geheel nieuw kaartontwerp worden gemaakt) heeft waarschijnlijk een positieve invloed op hanteer baarheid en overzichtelijkheid, maar een negatieve op de leesbaarheid bij dezelfde informatiebehoefte. Overwegingen, zoals die hier naar voren worden ge bracht in verband met een speeifieke kartografische Problematiek, kunnen ook gehanteerd worden bij de bespreking van de wijze van uitvoering van de gehele kaartfolder. Ook hier speien faktoren als kosten, leesbaarheid, hanteerbaarheid en overzichtelijkheid een rol. Daarnaast kan ook gewezen worden op het grote belang van de wensen en behoeften van de ver- schillende groepen gebruikers van de kaartfolder. Rekening houdend met de eisen, die worden gesteld ten aanzien van hanteerbaarheid, overzichtelijkheid en leesbaarheid, zou men kunnen opmerken, dat de kaartfolder misschien te veel informatie bevat en daardoor onder meer te groot van formaat is voor een optimaal gebruik. Bepaalde informatie komt voor in vier talen, andere informatie wordt op meerdere plaatsen herhaald (verkrijgbaarheid dagkaarten) en men zou kunnen twijfelen aan het belang van weer andere informatie (Waarom naast de kaart nog een afzonderlijke routebeschrijving van de lijnen van open- baar vervoer? Waarom foto's van de verschillende kaartjes?). Natuurlijk speien naast de hanteerbaar heid en overzichtelijkheid ook nog andere faktoren een rol bij de bepaling van de informatie-inhoud van de folder. Zo zal de opdrachtgever bij het stellen van eisen ook rekening houden met de (al dan niet ver- meende) eigenschappen van de gebruikers van de fol der en de (al dan niet veronderstelde) informatie behoefte daarvan. Daarnaast speien natuurlijk ook reklame-overwegingen een rol. Niettemin zou men kunnen stellen, dat de kaartfolder zieh wellicht rieht op een te grote groep gebruikers van verschillende aard. Zo varieert waarschijnlijk de informatiebehoefte sterk met de mate waarin van de Rotterdamse middelen van openbaar vervoer ge bruik gemaakt wordt (bijvoorbeeld toeristen versus diegenen die in Rotterdam wonen en/of werken en re- gelmatig gebruik maken van het openbaar vervoer) Een voor de hand liggende oplossing is om voor ver schillende gebruikersgroepen afzonderlijke kaart- folders te vervaardigen. Daarbij kan de uiteenlopende informatiebehoefte, behalve tot verschillen in de aard en hoeveelheid van de informatieve tekst, ook leiden tot verschillende kaartontwerpen. In de huidige kaart, die vooral van nutte is voor de regelmatige reizigers, wordt het zonesysteem sterk benadrukt, terwijl niet in Rotterdam wonenden of werkenden en toeristen daar misschien helemaal niet zo'n behoefte aan hebben. De laatste groep gebruikers heeft waarschijnlijk meer be hoefte aan een betere weergave van de topografie (stratenplan met straatnamen, eventueel bijzondere toeristische attrakties, etc.). De onderafdeling Kartografie van Gemeentewerken Rotterdam heeft de hier genoemde oplossing dan ook inderdaad ter hand genomen: in juli 1979 is er een 5-talige toeristenfolder van het centrale gedeelte van Rotterdam versehenen, met daarin een ander kaart ontwerp dan in de in dit artikel besproken folder. Kaartinhoud Zoals hiervoor reeds is gesteld, werden er door de opdrachtgever ook bepaalde eisen geformuleerd ten aanzien van inhoud en vormgeving van de eigenlijke kaart, alvorens de kartografen van de gemeente Rot terdam tot het ontwerp daarvan konden overgaan. Tot de algemene eisen van de opdrachtgever behoorde o.a. de weergave van de ruimtelijke neerslag van het zonesysteem, waarbij de verschillende zonegebieden duidelijk van elkaar gescheiden moesten worden, op- dat men direkt zou kunnen zien waar een bepaalde zone begint en eindigt. Ook moest er informatie wor den verstrekt over de ligging en bereikbaarheid van belangrijke Objekten (bestemmingen) en moesten enkele detailkaartjes op grotere schaal worden opgenomen (N.B. de schaalaanduiding van deze bijkaartjes ont- breekt in de kaart). Ook binnen de algemene eisen, die door de opdracht gever ten aanzien van de inhoud werden gesteld, was de keuzevrijheid van de kartografen bij het gebruik van de grafische variabelen beperkt. De kleuren van de zonegebieden op de kaart moesten bijvoorbeeld overeenkomen met in het verleden buiten kartografen om door anderen bepaalde, en als zo danig officieel door de gemeente vastgestelde, zonekleuren, die worden gebruikt op de routeborden in de trams en bussen, op de haltepalen, e.d. tegen de gebruikelijke hardgele ondergrond. Voor toepassing in de kaart bleek deze kleurenkombinatie, vooral voor wat be- treft het arrangement, nu niet bepaald ideaal. De opdrachtgever verstrekte ook voorschriften met betrekking tot de weergave van het vervoersnet: zoals van oudsher het geval was, en waar de gebruikers dus aan gewend waren, moesten de buslijnen van de RET in zwart worden weergegeven, de tramlijnen in rood en alles wat met de metro te maken had in blauw (N. B. ook de zonebegrenzing moest in blauw worden 28 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 30