tepefcSiiigam DE GROTE OOSTHOEK. Encyclo- pedie en woordenboek. Utrecht, Oosthoek, 1976- Deel 21 Atlas, 1978. ISBN van de atlas 90 6046 221 1 374 pagina's, 21 x 28 cm. Deze bespreking valt uiteen in twee delen. In het eerste (en korste) deel wordt de atlas zelf besproken. In het tweede deel komt de relatie tussen de atlas en de andere 20 delen van de encyclopedie aan de orde (van deze 20 delen zijn er thans 14 versehenen). Voor alle objectiviteit verwijs ik naar een meer kartografische be- nadering door de heren Meijer en Ormeling in De Nieuwe Geografen- krant van maart 1979, uit welke bespreking ik ook enkele elemen- ten heb overgenomen. Deze atlas is een merkwaardig produet. Zij bestaat uit een vier- tal grotere onderdelen. 1. In de atlas zijn een twintigtal satelietfoto's opgenomen van de gehele aarde of delen daarvan, voorzien van een körte uitleg over geschiedenis, nut en gebruik van deze nieuwe techniek, en een körte toelichting op de foto's zelf. Het zijn fraaie voorbeelden van deze techniek, uitstekend geschikt om de grote mogelijkheden ervan te laten zien. De meeste mensen zullen de foto's echter alleen be- schouwen als mooie plaatjes. In deze atlas wordt er verder geen gebruik gemaakt van luchtfoto's, uitgezonderd een grote foto van Moskou naast een kaart van deze stad. 2. Het geografisch kaartdeel, dat ongeveer 350 kaarten omvat op ongeveer 200 pagina's,is afkomstig uit de bekende Diercke Weltatlas van Westermann uit Braunschweig. De teksten op de kaarten zijn ver- taald, de kleurstelling is iets ver- anderd teneinde een rüstiger kaart- beeld te verkrijgen. Nieuw zijn de kaarten van Nederland, Belgife", Luxemburg, Suriname en de Ne- derlandse Antillen, speciaal voor deze uitgave ontworpen door M. de Smit en prof. H. van der Haegen (Leuven). Natuurlijk zijn er hier en daar kleine teken- en drukfoutjes inge- slopen, maar over het algemeen kan men zeggen dat deze kaarten een volledig, goed en prettig lees- baar beeld geven van de 'leef- omstandigheden van de (wereld) bevolking'. Alle landen en streken worden uniform afgebeeld op fysische dn economische kaarten. Bij die laatste kaarten is op een ondergrond met het bodemgebruik industrie, energie, mijnbouw en transport ingetekend. Verder zijn er andere thematische kaarten en stadsplattegronden. In dit atlas- deel zijn geen spellings-, uit- spraak- en transcriptieregels op genomen. Die staan wel in deel 1 van de encyclopedie maar daar Staat niet bij dat die ook voor de atlas gelden. Meijer en Ormeling wijzen op enkele vreemde exony- men als Brunswijk en Frankfort aan de Main. 3. Naast het geografisch kaartdeel is er nog een historisch kaartdeel, waarbij 140 kaarten op ongeveer 60 pagina's zijn opgenomen. Deze kaarten zijn afkomstig uit Weste r- mann's Grosser Atlas zur Welt geschichte. Ook hier is de tekst vertaald, is de kleurstelling wat aangepast, en is op een aantal kaarten de gebergtevoorstelling verdwenen, waardoor een rüstiger kaartbeeld ontstond. Hier zijn geen extra kaarten toegevoegd voor de vaderlandse geschiedenis, waar door onze Gouden Eeuw en andere heldendaden er maar bekaaid van af komen. 4. Er zijn naast een zeer uitvoe- rige inhoudsopgavedrie registers om deze atlas te ontsluiten. Er is een alfabetische inhoudsopgave van het geografische kaartdeel, waarin de titels en onderwerpen van de kaarten zijn opgenomen. Verder is er een register op het geogra fisch kaartdeel en een register op het historisch kaartdeel. Een blad- wijzer treft men aan op de b innen- kant van de omslag. Deze atlas verscheen als deel 21 van de Grote Oosthoek Encyclope die. Bij sommige andere ency- clopedieön krijgt men er een atlas bijgratis of tegen sterk geredu- ceerde prijzen. Dat geldt bijv. voor de Grote Spectrum Encyclo pedie waarbij men de Spectrum Wereldatlas (Rand-McNally-kaar ten) krijgt. Het betreft dan een atlas die ook los verkrijgbaar is, en niet speciaal voor de encyclo pedie is gemaakt. Bij de Grote Oosthoek Encyclopedie is dat an ders. Men ziet de atlas als een onmisbaar deel van de encyclope die, en heeft er speciaal een apar te atlas voor ontworpen die niet los in de handel verkrijgbaar is. Bestaat er nu, en zo ja, in hoe- verre, een relatie tussen de atlas en de andere delen van de encyclo pedie Daarover puntsgewijs het volgende. 1. In het woord vooraf van deel 1 wordt de atlas al aangekondigd. In plaats van kaarten tussen de tekst heeft men de atlas toegevoegd; de gebruiksaanwijzing daarvoor zou in de atlas zelf zijn opgenomen. We hebben al gezien dat die zeer summier is: geen uitspraak- en transcriptieregels, wel een körte uitleg voor het gebruik van de twee grote registers. Maar daarmee houdt dan alles op; in de latere delen wordt niet meer naar de at las verwezen. Uiterlijk lijkt de atlas op een deel van de encyclo pedie: zelfde formaat (waardoor de kaarten wat kort moesten wor den afgesneden), zelfde band, al leen het woord Atlas geeft de in- houd van dit deel aan. 2. Er zijn geen verwijzingen van de onderwerpen in de encyclopedie 34 1979. V. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1979 | | pagina 36